103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ספורט
עם רון קופמן, יוני הללי, אריה מליניאק, משה פרימו וצביקה שרף

"אנחנו מצפים מעצמנו הרבה יותר"

שי אהרון, המנהל המקצועי של הפועל ירושלים, הגיב להישארות בליגה לאחר הניצחון הגדול נגד מכבי פתח תקווה: "זה לא אמור להיות הישג"


אמש (א') נפגשו על כר הדשא הפועל ירושלים ומכבי פתח תקווה לקרב תחתית גורלי במיוחד. בתום המשחק, אשר הסתיים 0:1 לטובת הקבוצה הירושלמית, מכבי פתח תקווה ירדה לליגה הלאומית בפעם השלישית בעשור האחרון בזמן שהיריבה הבטיחה את מקומה בליגה העל. צוות חברי התוכנית שוחחו ב־103fm עם שי אהרון, המנהל המקצועי של הקבוצה המנצחת הפועל ירושלים, ששיתף בתחושות נוכח העלייה והדגיש כי המועדון לעד ישמור על ערכיו.

בפתח השיחה, נשאל אהרון מתי השמחה הייתה גדולה יותר - לאחר הניצחון או כשעלו ליגה. המנהל המקצועי של הפועל ירושלים השיב: "כשעלינו ליגה, אתמול זו הייתה הקלה". עוד אמר כי "הכול קשה בספורט אבל אנחנו אנשים תחרותיים והישגיים. הישארות בליגה היא לא הישג, היא עמידה ביעד שהגדרנו לעצמנו ותו לא. אנחנו ממשיכים קדימה".

אמירותיו הובילו לנאום מוטיבציה מצידו של שרף, שטען כי עליית ליגה היא בהכרח הישג. אהרון הסכים עם דבריו, והסביר: "אבל לא הצלחנו לצבוע את העונה ברגעים שמחים, בפיקים, בניצחון בדרבי, בניצחון על קבוצה גדולה. למה אנחנו נשב וננתח, קשה להגיד עכשיו 24 שעות אחרי שהעונה הזו נגמרה. אבל לא הצלחנו לייצר את הרגעים האלו וזה עושה את העונה מאוד סיזיפית, קשה וארוכה. אתמול היה רגע של התעלות, גם מבחינה מקצועית שיחקנו הרבה יותר טוב. גם מול הקהל שלנו שנתן מפגן של עוצמה. האירוע הגדול היה אתמול, עוד לא הספקנו לעכל אותו ממש. העונה הייתה קשה, רצופה ברגעים מאוד לא פשוטים אבל היא נגמרה עם סוף כמו שציפינו ורצינו שיהיה. אנחנו מצפים מעצמנו הרבה יותר".

"האמנו שזיו האיש הנכון להשאיר את הקבוצה בליגה"

על ההחלטה להשאיר את זיו אריה כמאמן הקבוצה, זאת למרות הביקורות הקשות שהופנו כלפיו למשך כל העונה, הדגיש: "ההחלטה להשאיר את זיו היא עניינית ומקצועית, שהייתה נכונה לאותה נקודת זמן, לא בגלל איזושהי אג'נדה שלנו או סולם ערכים. באמת האמנו שהוא האיש הנכון להשאיר את הקבוצה בליגה, זה הדבר היחידי שעמד לנגד עניינו. אני יודע שבספורט הישראלי, בטח בכדורגל ובתרבות השיח, מילים כמו תהליך ובנייה לאורך זמן, העמקה בתשתיות ואמונה בדרך מייצרים דיסוננס עם הצלחות והישגיות. אנחנו מאמינים שזאת בדיוק הדרך להישגים והצלחה".

"אני שמח שהפעם זה הצליח אבל גם אם חלילה זה לא היה מצליח היינו מאוד שלמים עם ההחלטה הזו. יש פער גדול מאוד בין התדמית התקשורתית של זיו לבין ההערכה האדירה שהוא זוכה לה", הבהיר.

הביקורות על זיו: "חצו גבול שחודר כל אדם"

עוד התייחס אהרון לסגנון הביקורות שהוטחו על מאמנו: "העוצמות והסגנון לפעמים חצו גבול שחודר כל אדם. אני חושב שפגיעה ברמה האישית הייתה כאן ואולי יש נימה של ביקורת על חלק מהביקורת התקשורתית שהפכה להיות קצת אישית ולפעמים קצת הגחיכה את הדמות שלו כאדם. מבחינה מקצועית לשניה זה לא הזיז אותו מהדרך. אנשי ספורט חזקים יודעים ללבוש את השיריון בכמה שעות אחרי הכישלון המקצועי התורן וללכת בכל הכוח והעוצמה עם מה שהם מאמינים בו".

"זיו עשה את זה בצורה מופתית ולראייה לרגע הקבוצה הזו לא איבדה את זה, היא הייתה חזקה לכל השנה, מגובשת, משחקים תמיד שם כמעט עד הסוף. נכון, בלי הרבה רגעי תהילה, בלי הרבה רגעי זוהר, לוקחים את זה עלינו. נלמד מזה ונשפר את זה", טען.

"נצטרך גם לדעת לגייס סכומים יותר גדולים כדי להביא שחקנים בעלי איכות"

בהמשך, כאשר תהו צוות התוכנית מה צפוי מנהלה המקצועי של הפועל ירושלים לשנות לקראת העונה הבאה, אהרון ציין: "זמן וסבלנות. יש לנו הרבה שחקנים באו איתנו מהליגה השנייה, הזמן התאקלמות לקח לנו קצת יותר ממה שציפינו. שחקנים עשו את ההתאמות ככל שהעונה התקדמה. אנחנו נצטרך גם לדעת לגייס סכומים יותר גדולים כדי להביא שחקנים בעלי איכות. היו הרבה מאוד משחקים של יצירת מצבים, עם קצת יותר חדות בחלק הקדמי אני חושב שהיינו יכולים לעשות עונה הרבה יותר מוצלח ואז גם הכדורגל היה נראה יותר טוב כי הקבוצה הייתה צוברת ביטחון".

אחרי עונה לא פשוטה עם מעט מאוד רגעי משמחים, הפועל ירושלים הפתיעה רבים והפגינה אמש (א') יכולות מקצועיות יוצאות דופן. לדבריו של אהרון, זה לא מוריד מרמת התחרותיות, ההישגיות והצימאון לניצחון בקרב המועדון. "זה מועדון הספורט היחידי שהחליף את הדי אן איי שלו, קטמון יצרה בעשור וחצי האחרונים די אן איי של ווינרים", סיפר אהרון, "רוב משחקי ההכרעה שלנו, שבאמת היינו שם בשביל לעלות ליגה, במאני טיים האמיתי כמעט תמיד קבוצה ווינרית שמאמינה בעצמה, מועדון שנשען על האוהדים שלו שמאמינים באמת בכל הערכים האלו. זה מילים קלישאתיות של קהילה וערכים אבל זו האמת".

"אנחנו מאמינים מאוד בדרך שלנו, במועדון שלנו ובהון האנושי שלנו וזה מה שיוביל לווינריות. אנחנו מועדון מספר 6-7 בארץ מבחינת כמות הקהל, ברגעי פיק כמו אתמול יש באזור 5-6 אלף אוהדים. אנחנו עובדים קשה על ההגדלה אבל זה לוקח הרבה מאוד שנים עם יצירה של קהל חדש מלמטה. זו הדרך לעשות שינוי", הכריז.

"לפעמים מי שנמצא במקום מסוים יודע יותר טוב מכולם איך דברים מצליחים"

בסיום השיחה, שיתף אהרון כי "אני גאה מאוד להיות חלק משמעותי במועדון כדורגל, עם ועד מנהל חזק, עם הנהלה חזקה שיודעים להבדיל בין רעשי רקע ופרשנויות עילגות ואינטרסים אישיים לבין ביקורת אמיתית נוקבת ואמיתית שצריך לדעת לשנות איפה שצריך, ולקבל החלטות מקצועיות וענייניות עם כבוד ואמונה בדרך שאנשים הולכים בה במשך הרבה שנים. אני גאה בזה מאוד, זו הדרך שלנו וזו הדרך היחידה שלנו כמועדון להצליח. לפעמים מי שנמצא במקום מסוים יודע יותר טוב מכולם איך דברים מצליחים, אני לא אומר את זה ביוהרה ושחצנות.

"אנחנו לא חושבים שהמצאנו את הכדורגל ואצלנו יש את נוסחת הקסם לאיך מצליחים, אבל אנחנו כן יודעים מה הכי נכון למועדון שלנו. הפועל ירושלים במתכונתה החדשה לאורך כל השנים האחרונות הייתה במגמת עלייה מכל הבחינות. נתרומם למעלה, בטח לא להיות מעורבים בקרבות תחתית זה לא מתאים לנו, זה מקצר שנות חיים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

09/05/2022
הישארו מעודכנים

שי אהרון
שי אהרון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90