סיון כהן

"הפלסטינים לא מעוניינים באמת"

יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בארה"ב, על ההסברה הישראלית סביב מותה של שירין אבו עקלה: "העולם הכריע מזמן, נצטרך ללמוד לעשות סנגוריה לעצמנו"


על רקע מותה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עקלה, השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית חוסיין א-שייח' אישר כי הרשות סירבה לבקשת ישראל לקיים חקירה משותפת. לדבריו, הרשות תבצע חקירה משלה ותעדכן את קטאר, ארה"ב ושאר הגורמים הנוגעים בדבר בתוצאותיה. גדעון אוקו דן על כך ב־103fm עם יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, אשר התייחס להסברה הישראלית בעולם והביע ביקורת חריפה.

"זה נראה גרוע בעולם, אין ספק. אבל העולם בדברים האלו כבר הכריע מראש", טען דיין בפתח דבריו, "המאמץ ההסברתי הוא לא רק נקודתי, המאמץ מתמשך לאורך הרבה זמן ושם אנחנו לא עושים עבוד הטובה כבר הרבה זמן. אנחנו מגיעים למאמץ ההסברתי הנקודתי הזה כבר שידנו על התחתונה. כרגע אנחנו נמצאים במדרון תלול, העולם מבחינתו הכריע והפלסטינים רצים עם הנרטיב שלהם, זה לא מעניין. בישראל יש עוד את טראומת א-דורה, אותו נער פלסטיני בשנת 2000 באינתיפאדה בשנייה שכמובן הפלסטינים מיד טענו שהוא נהרג מכוחות צה"ל".

האם יש חשש שמותה של העיתונאית יהפוך למקרה מוחמד א-דורה 2? דיין השיב כי "תמיד יש חשש כזה כי בסופו של דבר הפלסטינים עשו בזה שימוש והסתה כל כך גדולים שאין ספק שזה אחד הדברים שליבו את האינתיפאדה ואין ספק שגם עכשיו הם עושים בזה שימוש ויעשו בזה שימוש בלתי פוסק. אנחנו כאן נצטרך ללמד סנגוריה על עצמנו כי אף אחד אחר לא ילמד. גם האמריקאים קוראים מיד לוועדת חקירה וכו. האמריקאים באפגניסטן שהם נכנסים או בעיראק ויש לא מעט אזרחים חפים משפע שנהרגים הם לא קוראים לשום ועדת חקירה. יש כאן לא מעט צביעות עולמית".

"נחמן שי מדבר כמו פרשן ולא כמו שר בממשלת ישראל"

הבוקר (ה') התבטא שר התפוצות נחמן שי בהקשר התקרית וטען כי למדינת ישראל אין אמינות במקרים כאלו. דיין התייחס לדבריו, ואמר: "לא אהבתי את הדברים האלו, הוא מדבר כמו פרשן ולא כמו שר בממשלת ישראל. שר בממשלת ישראל, בטח במקרים כאלו, צריך לתת גיבוי. אין ספק שצריך לקרוא לחקר האמת וצריך לחקור אתא האמת אבל אנחנו רואים שהפלסטינים לא מעוניינים באמת באמת. הם עושים מיד את החקירה שלהם ורצים עם התוצאות שלהם עוד לפני שהשלימו עם החקירה".

"הפלסטינים עושים לנו בית ספר", טען אוקו, ודיין חיזק את דבריו: "אתה צודק לגמריי. הסברה זה לא משהו נקודתי, אתה לא מחכה לאירוע ומגיב עליו. הסברה זה משהו ארוך, זה מתמשך, זו עבודה ארוכה ובלתי פוסקת כל יום שעה שעה. אנחנו לא עושים את זה כמו שצריך וזה מדהים לראות את זה שוב שוב. בסופו של דר אין מישהו אחד שמוביל את ההסברה הישראלית, אין אסטרטגיה פה, הכול טקטי. אין עבודה שלמה, אפילו משרד שלם שיעסוק בדברים האלו, אני לא מתבייש להגיד את זה, שר שיעסוק בזה".

האם לא ניתן למצוא אנשים שיעבדו במערך ההסברה של מדינת ישראל? "אפשר למצוא וצריך למצוא וחייבים לעשות את זה אבל זה לא קורה כי בסופו של דבר כל הדברים שכאן עובדים מבחינתנו הם טקטיים, אין אסטרטגיה. אנחנו כל הזמן מגיבים, אנחנו לא יוזמים. אנחנו חשבנו שאם אנחנו נספר שאנחנו אומת הייטק אז כולם ישכחו את הסכסוך עם הפלסטינים אבל לא. צריך להראות את ההסתה הפלסטינית היום יומית, צריך להשתמש ברשתות החברתיות באופן בלתי פוסק ואנחנו לא עושים את זה, בטח לא עושים את זה מספיק", הדגיש דיין.

"זה הרבה יותר קשה והרבה יותר מסובך, אנחנו מתחילים כשידנו על התחתונה תמיד", ציין, והוסיף: "אבל בסופו של דבר יש סיפור לספר ולנו יש סיפור לספר. צריך לספר אותו כל הזמן, צריך להראות גם מה האחרים עושים פה. נכון, העבודה הזו קשה וידנו על התחתונה כאן, אין צל של ספק. אבל בסופו של דבר, אז מה, נוותר? לא לעשות את זה ברמה אסטרטגית? לא לעשות את זה כל הזמן וכל שעה ולהשתמש בכל הכלים שיש לנו? כל הרשתות החברתיות. את כל העניין עם הצעירים אנחנו מחמיצים כל הזמן בגלל שאנחנו לא עובדים ברשתות החברתיות. ציוץ אחד של בלה חדיד או כל אלו בסופו של דבר נותן לנו מכה".

"אנחנו צריכים שתהיה לנו תוכנית עבודה שלמה - לספר את הסיפור שלנו"

בסיום השיחה, סיכם דיין: "גם אנחנו יכולים למצוא את הבלה ואת הג'יג'י חדיד שלנו שידברו לדור הצעיר, צריך לעשות מעשה. אנחנו לא יכולים לפעול רק כשחלילה עיתונאית נהרגת. אנחנו צריכים לעשות את זה כל הזמן ובאופן אסטרטגי - שתהיה לנו תוכנית עבודה שלמה ולהראות מה עומד מולנו, לספר את הסיפור שלנו. הסיפור של מה שקרה באל אקצא לא סופר ולא דובר נכון, חד משמעית".

עריכה: שני רומנו

12/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה  |  צילום: וויסאם השלמון/פלאש 90
Paris