103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"הממשלה לא מסוגלת להעביר חוק ציוני עבור חיילי צה"ל"

ח"כ קיש על ההתנגדות של מפלגתו להצביע עם הקואליציה על חוק 'ממדים ללימודים': "זכותנו הלגיטימית להתנגד, אם רוצים את תמיכתנו שיקבלו את הדרישות"


ח"כ יואב קיש (הליכוד) שוחח עם אראל סג"ל וחן ליברמן על חוק 'ממדים ללימודים' והפריח את הטענה שבקואליציה מתנגדים לחוק, הוא אמר: "הליכוד נלחם על 100% מימון ללוחמים. אם הקואליציה תיתן את זה, זה יעבור. הם מנסים, אחרי שהם שילמו 50 מיליארד שקלים לעבאס ולקחו 50 מיליון לבית של בנט, את ה־50 מיליון שקלים הנוספים ללוחמים, הם לא נותנים ורוצים שהם יסתפקו בחלק של העניין".

ח"כ התייחס לכך שבתקופתם בקואליציה החוק לא עלה ל־100% מימון, הוא אמר כי, "אני יכול להגיד לך שלפני שהלכנו לבחירות, שר הביטחון היה אז ליברמן, והייתה תוכנית של 600 מיליון שנתנה 100% ללוחמים, 50% לתומכי לחימה. איך אמרתי למתן כהנא, 'תחשוב רגע שהלוחמים אלה האחים המוסלמים, השותפים שלך, שאומרים שהם לא באים להצביע, אם אתה לא נותן להם 50 מיליון', תוך שנייה הם מקבלים. זה עניין של סדרי עדיפויות. ייתנו ללוחמים 100%, תוספת של 50 מיליון שקלים - זה עובר. זה בידיים שלהם וזה קורה ביום שני בהצבעה על ההסתייגות".

בהמשך התייחס לשאלה, האם תמיכה של רע"ם בחוק תגרום לכך שהליכוד לא יתמוך, והם יצאו ככאלה שפועלים נגד לוחמי צה"ל, "שהקואליציה תעביר מה שהיא רוצה להעביר, אנחנו אופוזיציה, ולכן זכותנו הלגיטימית היא להתנגד לכל דבר. אם הם רוצים את התמיכה שלנו, שיקבלו את הדרישות שלנו. אם לא? שיעשו מה שהם רוצים. עכשיו לגבי השאלה שלך, הליכוד זו המפלגה הדמוקרטית היחידה פה במדינת ישראל. יש לנו ישיבת סיעה לפני והשאלה הזאת תידון שם, אבל הכי פשוט שנגיע לשאלה הזו כשהם כבר אומרים שייתנו את המימון ל־100% ואנחנו נתמוך. מה יותר טוב מלתת ללוחמים את מה שמגיע להם? אני לא מבין את זה".

"זו ממשלה שמפקירה את הר הבית, מפקירה את החיילים שלנו. ממשלה הזויה, צריכה ללכת הביתה, נכשלה בכל דבר". 

על האפשרות שהדיון יתנקם בהם בהמשך אמר, "הדיון הזה יתקיים בישיבת הסיעה ביום שני. אני לא יודע להגיד לכם מה יוחלט. יש נימוקים לכאן או לכאן. הסכנה הכי גדולה שיש לנו זו ממשלת שמאל שנשענת על הקולות של האחים המוסלמים, נקודה. ואת הדבר הזה גם צריך לשקף לציבור. הרי מה עושה הדיון הזה? הוא מראה שהממשלה הזאת לא מסוגלת להעביר חוק ציוני עבור חיילי צה"ל. זה הדבר הכי בסיסי, יש לזה ערך עצום וזה מחלחל ומבינים את זה. אנחנו היחידים שנלחמים שהם יקבלו את ה־100%, אבל כשנשמע מהקואליציה שהם מסרבים, סירוב מוחלט, לתמוך בהסתייגות שלנו שתעלה לפני ההצבעה, אנחנו נצטרך לקחת את ההחלטה, האם טקטית תומכים או מחליטים שלא. יש פה דילמות לפה ולפה, אבל אפשר לפתור אותן בהחלטה פשוטה שהממשלה הזאת לא מסוגלת, כי זו ממשלה שמפקירה את הר הבית, מפקירה את החיילים שלנו. ממשלה הזויה, צריכה ללכת הביתה, נכשלה בכל דבר".

לבסוף השיב חבר הכנסת לשאלה - האם בזמן מלחמה או מבצע האופוזיציה תעסוק בהפלת הממשלה או שתתנו גיבוי?, "ברגע שזה נוגע לחיי אדם, אנחנו שם ותומכים. עשינו את זה גם בקורונה, בממשלה הזו, בניגוד לאופוזיציה הקודמת שהייתה חסרת אחריות. אבל כל דבר אחר, כשאנחנו נחזור לשלטון ואנחנו יכולים לתקן ולהעביר, גם אם החוק הזה לא יעבור, נעביר אותו, לא על 100 מיליון, על 600 מיליון, ולא רק הלוחמים - כל החיילים יקבלו, כמו שצריך להיות. נפיל אותם ואת כל הנזקים שהם עשו, אנחנו נבטל ונתקן, כולל זה. ברגע שזה נוגע לחיי אדם, בניגוד לאופוזיציה בראשות יאיר לפיד והורוביץ ואחרים שפגעו בדבר הזה, כי הם הסתכלו על שיקולים פוליטיים בלבד, אנחנו ניתן גיבוי".

עריכה: אמיתי דואק

18/05/2022
הישארו מעודכנים

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90