אודי סגל וענת דוידוב

"האפקט פה הוא תודעתי, ועושה לישראל נזק"

יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי בלוס אנג'לס, על הירי בשירין אבו עאקלה: "החקירה של CNN זו בדיחה, ומשפטית לא עומד בשום קנה מידה, אבל זה לא משנה"


בעקבות חילופי האש בג'נין, שבמסגרתם נהרגה כתבת אל ג'זירה שירין אבו עאקלה, ערוץ התקשורת הבינלאומי CNN ערך תחקיר שבו האשים את ישראל בתקרית. בשיחה עם ענת דוידוב וגולן יוכפז ב־103fm, הקונסול הכללי בלוס אנג'לס לשעבר יקי דיין התייחס למשמעות השידור ולפגיעה הקשה לתדמיתה של מדינת ישראל. 

"צפיתי בוועדת החקירה המפוארת של ה־CNN שבו כתבת יושבת באולפן ומראיינת בזום עדי ראייה פלסטינים עם סרטונים פלסטינים על האירוע שקרה, כשכל המרואיינים במקרה מסכימים שצה"ל הוא זה שפגע בשירין. לא רק שהוא פגע בה - הוא גם עשה זאת במכוון. זה באמת קצת מצחיק ומשפטית זה לא עומד בשום קנה מידה, אבל זה לא משנה כי האפקט הוא תודעתי", טען דיין בפתח דבריו והוסיף: "עמד שם גם מומחה שטען שהירי היה מכוון, על סמך 3 פגיעות בעץ שאחת קרובה יותר לשנייה ולכן נראה שהנשק היה בבודדת ולא על אוטומט. כאמור, משפטית זה באמת מגוחך, חסר משמעות - על סף הבדיחה. עם זאת, במלחמת התודעה הציבורית שבה הפלסטינים נלחמים ואין להם בעיה לשקר, לא תהיה להם בעיה להשתמש בתחקיר לכאורה האובייקטיבי של ה־CNN. הם יפיצו אותו וירוצו איתו".

בהמשך, עוד ביקש הקונסול לשעבר להבהיר כי "ישראל עומדת מאחורי הקו שלה ואין לה הרבה מה לעשות באירוע הספציפי הזה, אם לא להגיד שהפלסטינים מסרבים לוועדת חקירה משותפת. זה חלק קטן ממלחמת הסברה ארוכה ומורכבת. כאן הפסדנו ואנחנו מפסידים כל הזמן, כי הנרטיב הוא ברור - האנדרדוג תמיד צודק. מעבר לזה, הפלסטינים מנהלים את מלחמת ההסברה הזאת ביעילות ונחישות. אנחנו? בעיקר מגיבים".

עריכה: דוד זבולוני 

 

25/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פלסטינית מוחה על מותה של שירין אבו עאקלה
פלסטינית מוחה על מותה של שירין אבו עאקלה  |  צילום: וויאסם השלמון/פלאש90
Paris