אודי סגל וענת דוידוב

ישראלית ששהתה באיסטנבול: "המוכר אמר לנו, 'תיזהרו, הוא איראני'"

מוריה סוויסה סיפרה על המקרה שאירע לה בשוק • ולאחר מכן גם במלון כשראתה איראנים: "הרגשתי כאילו הולכים לרצוח אותנו באותו ערב"


פרסומים מדאיגים מסוף השבוע חשפו כי בשיתוף פעולה של המוסד וכוחות הביטחון הטורקיים, סוכל לפחות פיגוע אחד נגד ישראלים באיסטנבול, והחשש מפיגועים נוספים עדיין עומד בעינו. מוריה סוויסה, ששהתה באיסטנבול, וסיפרה בשבוע שעבר ב'שבע תשע' כי לדעתה 'התקשורת סתם מלחיצה, הולכת לשים כאפייה על הראש', שוחחה הבוקר (א') עם גולן יוכפז וגיא פלג ונשמעה אחרת לגמרי. 

"ברוך השם שאנחנו אחרי כל הפחד וכל מה שעברנו. כמו שאמרתי בשידור, צחקתי על התקשורת ואמרתי שאלך לשווקים ואמשיך לטייל ואעשה חיים, זה מה שעשיתי. לפתע, הלכתי לשוק ופנה אליי בחור שלא נראה ערבי או איראני, נכנס אחרינו לחנות ואמר: 'אתם מישראל? גם אני', ישר הוא ידע. לא חשדנו, השבנו בחיוב, ואחרי כמה שניות שמנו לב למבטא ערבי, איראני. הוא דיבר עברית. הם לא נראים מחבלים ולא נראים ערבים. בעל החנות הטורקי קלט שמדובר באיראני, הוא צעק עליו ואמר לו ללכת. האיראני השיב בתגובה שהמוכר גזען". 

בהמשך, הודתה: "קיבלנו פחד של החיים. המוכר של הטורקי אמר שהם יודעים מה קורה בישראל, והוסיף: 'תישארו כמה דקות עד שילך'. חזרנו למלון וחיכו לנו 4 איראנים, אנו שמענו שהם שוכרים חדר, קיבלנו פחד, אמרנו שאנו לא עולות עד שהם עלו. הסתכלו עלינו במבט ממש אכזרי ובטוח שדיברו עלינו כי הסתכלו עלינו. בעל המלון שאל אותם מאיפה הם, והם השיבו שמאיראן. עלינו לקומה הרביעית והחלטנו שאנו עולות קומה ברגל, סגרנו את החדר, התחלנו לפחד. בסופו של דבר החלטנו שאנו יוצאות שוב, ממש שטות גמורה. הלכנו לעשות חמאם כי שילמנו מראש, עשר דקות לפני התור החלטנו שאנחנו הולכות ומה שיהיה יהיה. עוד שטות גמורה לחלוטין". 

"אני לוקחת את כל הדברים שאמרתי"

בסיום דבריה, חזרה בה סוויסה מדבריה לפני כשבוע, וטענה: "יצאנו וחזרנו בערך בשתיים בלילה וחיכו לנו מחוץ למלון 3 איראנים. נכנסנו למלון והם נכנסו אחרינו בלי לחשוב פעמיים. היינו אדומות, רעדנו מפחד, בעל המלון לא הבין למה אנחנו לא עולות לחדר. זו הייתה חצי שעה של פחד אימים. עלו שניים ואחד נשאר למטה, והרגשנו שהוא הולך לרצוח אותנו. ירדו אבנים במעלית השנייה, ראינו את בעל המעלית אוסף שקית עם מלא אבנים - אני לוקחת את כל הדברים שאמרתי, ואני מצטערת ממש, שאלתי למה לא מראים את האדם שניסו לחטוף וזה חזר אליי כמו שצריך, חזרתי לארץ ואני מסתכלת לצדדים שאולי יעקבו אליי עד ישראל". 

לשיחה הצטרף הכתב לענייני צבא יוסי יהושוע ('ידיעות אחרונות') שגער במוריה באותה שיחה על החלטתה להתעלם מההנחיות, והגיב לדברים: "מהתיאור זה נראה אירוע ממש לא נעים שמתכתב בדיוק עם אזהרות גורמי הביטחון הכי בכירים, שפוט יוצאים מגדרם בימים האחרונים. אנו יודעים שיש התרעות מאוד חמות. יש איראנים, ויש להם משתפי פעולה שמחפשים את המטרות הישראליות ומנסים להוציא את זה בפועל בטווח הזמן המיידי". 

"למה לא קמים ועוזבים?"

עוד הוסיף, כי: "עם כל הכבוד, אין מחיר לחיים, כשאתה יודע שהם נמצאים שם אתה לא משחק בחיים שלך. יש מקומות שאין לנו התרעות עליהם. אנו לא יכולים להגיע למצב שמתחננים לישראלים לעזוב את המקום. למה נמצאים שם? למה לא קמים ועוזבים? שמח שמוריה הסכימה להתראיין ואנשים שומעים אותה. אי אפשר לסמוך על זה שנצליח לסכל 100 אחוז כי הם להוטים להוציא פיגוע". 

עריכה: מיכל קדוש

19/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיא פלג וגולן יוכפז
גיא פלג וגולן יוכפז  |  צילום: 103fm
Paris