בן כספית ואריה אלדד

עושים עסקים עם סעודיה

יו"ר וולדו אחזקות ומייסד 'מלאנוקס' אייל ולדמן: "עשרות שנים הם רואים בישראלים אלו שעושים רע לפלסטינים, אבל יש בהחלט כמיהה ורצון לשת"פ"


נסיעה היסטורית: בכירי אנשי העסקים בישראל שבו היום (א') ארצה לאחר 4 ימים בסעודיה, שם נפגשו עם אנשי עסקים שונים ואנשי ממשל. סביב ידיעה זו, בן כספית ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם איל ולדמן, יו"ר וולדו אחזקות ולשעבר נשיא ומייסד חברת 'מלאנוקס', אשר שיתף על החוויה.

"היה מדהים, הייתה חוויה ראשונית. זו פעם ראשונה שנסענו לסעודיה, התקבלנו שם בצורה מאוד מרגשת. גם הם מאוד התרגשו", סיפר ולדמן בפתח השיחה. "לא נכנסו עם דרכונים ישראלים, נכנסו עם דרכונים זרים. הם ידעו שאנחנו ישראלים, והתייחסו אלינו כישראלים. הם צמאים ללמוד, להתקשר ולהתחיל לעשות איתנו דברים. הם מאוד ממתינים לראות את ההתקדמות, כולם מקווים כשביידן יהיה באמת תהיה התפתחות בנושא. הם מבינים שסעודיה 2030 צריכה להיות שונה מ2020 ואם היום הנפט או תעשיית הנפט היא מעל 85 אחוזים מהתל"ג הם רוצים שענפים אחרים יהוו אחוז גדול יותר".

לדבריו, הסעודים ערים למתרחש בישראל ורוצים להיות חלק מההתפתחות. "הם רוצים לשתף פעולה עם חברות ישראליות בתחום. יש כבר היום שיתופי פעולה בצורה עקיפה, הם מתרגשים לראות ישראלים אבל בוא לא נשכח שהם עשרות שנים רואים את הישראלים ואת ישראל כאנשים הרעים, אז יש כברת דרך שצריך קצת לצאת מכל מה שהם ראו בטלוויזיה עד היום וזה בהחלט יושב אצלם בראש. אבל אני בהחלט חושב שממה שאנחנו ראינו, גם נפגשנו עם גופים ממשלתיים וגם עם עסקיים, יש בהחלט רצון לשיתוף פעולה ולהגיע לנורמליזציה, להתקדם קדימה ולזוז קדימה", אמר.

"מקווה שלא יעשו צימוד בין ההתקדמות הפלסטינית לסעודית"

בהמשך השיחה, תהו צמד המגישים האם גם בעולם העסקי נכנסת פוליטיקה, בדגש על המצב עם הפלסטינים. ולדמן הסביר כי "אתה שומע, נוגעים בזה מאוד בעדינות, אני חושב שהרשות הפלסטינית נמצאת שם באג'נדה. אחת הבעיות הגדולות שעולה בשיחות פרטיות זה נושא השחיתות ברשות. הם אומרים בצורה מפורשת 'אנחנו נתנו הרבה מאוד כסף, אנחנו צריכים להבין לאן הוא הלך, לאן הוא הולך. אנחנו רוצים להמשיך לתמוך בפלסטינים ועם זאת אנחנו רוצים להגיע לנורמליזציה'. הם מקווים שהפלסטינים גם יתקדמו איתנו אבל זה מתבטא בצורות מאוד עקיפות. אני מקווה שלא יעשו צימוד בין ההתקדמות הפלסטינית לסעודית".

"אני אופטימי לגבי ביקור ביידן, אני חושב שיש לו חשיבות מאוד גדולה. היחסים בין לסעודיה לארה"ב לא היו על הצד הטוב ביותר ואני חושב שיש שם הרבה מה לתקן ומה לעשות. סעודיה היא מעצמה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

19/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris