103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא רצינו בחירות - הדבר האחרון שהמדינה צריכה"

השר עודד פורר על החלטת בנט ולפיד לפעול לפיזור הכנסת: "גם עם בחירות אנו יודעים להתמודד" • ותקף את האופוזיציה: "לא הייתה עניינית"


אתמול (ב') הודיעו בצעד משותף ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד כי הממשלה הגיעה לישורת האחרונה, והחליטו להעלות להצבעה את החוק לפיזור הכנסת ולהביא למערכת בחירות נוספת. שר החקלאות והשר לפיתוח אזורי עודד פורר (ישראל ביתנו) שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והתייחס להכרזה המורכבת.

בפתח השיחה, נשאל שר החקלאות האם הוא מוטרד בעקבות ההודעה על פיזור הכנסת, והוא הבהיר: "לא, אני חייב לומר שלא רצינו את הבחירות האלו, לא רצינו שישראל תגרר עוד הפעם למערכת בחירות. אני חושב שזה הדבר האחרון שמדינת ישראל צריכה. בעיקר אחרי שנה יוצאת דופן במה שעשינו של צמיחה כלכלית ותיקון כל האדמה החרוכה שהשאירו לנו כשנכנסנו לממשלה. אבל כשנדרש לזה, גם עם בחירות אנחנו יודעים להתמודד".

על הרפורמות עליהן עבד לאורך שנת כהונתה של ממשלת השינוי והשפעת מערכת הבחירות הקרובה עליהן, אמר: "הרפורמה בענף הלול יצאה לדרך, חתמנו על הסכם שבוע שעבר, התחלנו לממש אותו, אתמול אישרנו את תקנות המעבר ללולים ללא כלובים, תקנות שאושרו אתמול בכנסת ומתחילות לפעול. אני מקווה שנשלים את הליכי החקיקה בשבוע שבועיים הקרובים, אין שום בעיה להוציא אותם לפועל. מכיוון שהשגנו הסכם והחקיקה הזאת צריכה לעבור פה אחד, כל עוד אין אופוזיציה שמטרללת את המערכת".

"האופוזיציה הייתה יכולה אולי לעכב או להפריע, הרי זאת לא הייתה אופוזיציה עניינית כאן", תקף השר פורר, "זאת הייתה אופוזיציה שהפריעה לפיצוי העסקים לאומיקרון למשל, היא תפסיק להפריע כשיצאו לבחירות. מבחינתם המטרה הושגה, להוציא את מדינת ישראל לבחירות הייתה המטרה שלהם, יעד טוב שהם סה"כ עשו אותו הרבה פעמים קודם, הם הוציאו אותנו פעם אחר פעם למערכות בחירות אז גם עכשיו. מבחינת הרפורמות, הרפורמה בענף ההטלה כבר הושלמה, הרפורמה בפירות והירקות, כבר חתמנו על צווי הפחתת המכסים, אני מקווה שגם כאן נשלים הסכם. ככל שיהיה הסכם גם הרפורמה הזאת תוכל לרוץ על נתיב מהיר מה שנקרא".

"הנזק הכולל הוא מיליארדים"

לטענתו של פורר, "לא בהכרח הדברים יתקעו כי השאלה אם נצליח להשלים אותם או לא. ככל שנצליח לסיים דברים שהתחלנו, כך גם בהסכמים האלו - ככל שיחתנו הדברים יקרו יותר בקלות. את המכס כבר הפחתו, אם תבוא הכנסת אחרי שהיא פוזרה ויחליטו להעלות מיסים כל אחד יצטרך לבוא ולהסביר לציבור למה הוא מעלה מכסים על פירות וירקות".

"אתה יכול להעריך מה הנזק הכולל למשק?", תהתה דוידוב, והשר פורר השיב: "ללא ספק הנזק הכולל באופן ישיר הוא מיליארדים, אבל זה לא רק ההוצאות. קחי למשל את ענף הדיור, אנחנו השנה בעקבות הפעילות החסרת תקדים של ליברמן שברו את השיאים גם בשיווק קרקעות וגם בהתחלות בנייה. זה אחרי 3 שנים של קיפאון, נכנסו למשבר הזה בגלל שלא הייתה כאן ממשלה מתפקדת 3 שנים ועכשיו אנחנו עוד פעם נכנסים לאיזשהו קיפאון של תקופת בחירות, שאני מקווה גם תקום ממשלה מתפקדת, אבל אנחנו נכנסים עוד הפעם לקיפאון שפוגע במשק".

עוד הדגיש כי "הרפורמות שאני הובלתי בחקלאות הגיעו אחרי שאנחנו ראינו סטגנציה. הנטל בסוף מוטל על האזרחים. בסופו של יום כשהממשלה לא מבצעת את עבודתה מי שמשלם את המחיר זה אזרחים ולכן החשיבות של ממשלה מתפקדת ראינו אותה דווקא בשנה הזאת. זה מחיר שאף אחד לא סופר אותו ואף אחד לא מגמד אותו אבל הוא יקר מאוד".

בהמשך, התייחס השר פורר לחוקי הנאשם: "אנחנו בוודאי תומכים בזה, זאת הייתה עמדה שלנו גם במו"מ הקואליציוני. אני חושב שנכון להעביר את זה, תאורטית יש לחוקים האלו רוב בכנסת. להגיד לך מה יצליחו להעביר ומה לא? הכנסת הזאת כבר שברה את כל השיאים בטרלול ובכל מיני דברים הזויים כמו לראות את חברי הליכוד מצביעים נגד תקנות יו"ש, כמו לראות את ש"ס ויהדות התורה מצביעים נגד הורדת מכסים על דבש ומוצרי יסוד שאמורים להוזיל את המחרים לכלל האזרחים. אני לא יודע להגיד לך אם זה יעבור או לא, אנחנו חושבים שצריך להעלות את זה להצבעה, אם זה יעלה אנחנו בוודאי נתמוך בזה ואני גם לא רואה סיבה שהחוק הזה לא יקודם".

על רקע הודעתם של בנט ולפיד על פיזור הכנסת הנוכחית, ישנן טענות כי גנץ והליכוד כבר במגעים. "אני לא פרשן פוליטי", ציין פורר, והתייחס להישגי ממשלת השינוי בשנה האחרונה: "הממשלה הזאת, כממשלה, עמדה בכל המבחנים. מהיום הראשון שלנו הפיצו ספינים ושקרים, כל אחד כל הזמן היה צריך להתעורר עם בוקר של סיפורים שמספרים,. אנחנו היינו שנה שלמה ממקודים בעבודה, מהבוקר עד הערב, ככל שהכנסת באמת תתפזר בשבוע הקרוב וכך נראה שהולך להיות, נצא לבחירות וננהל את מערכת הבחירות הזאת, ונריב אחד עם השני ונתווכח, אבל מבחינתנו, אני חושב שהממשלה הזאת כממשלה, על כל מרכיביה, תפקדה מצוין ואני מקווה שנראה ממשלה שדומה לה ממשיכה אחרי הבחירות".

"גירעון זה המינוס של ישראל - את כולו יצטרך לשלם האזרח"

לסיום, שאלה ענת דוידוב מהי דעתו על מדינה בלי תקציב, והוא הכריז: "רע מאוד. שילמנו את המחיר הזה בשנים האחרונות. קיבלנו משרדי ממשלה מפורקים שהיינו צריכים להניע אותם מחדש. אתמול ראש הממשלה מנה את ההישגים של הממשלה, הוא דיבר על זה שהעברנו תקציב, שהפחתנו גירעון והורדנו את האבטלה - כל הצעדים האלו נעשו רק בגלל ניהול מדיניות כלכלית אחראית שעשינו כאן בשנה האחרונה. ממשלה בלי תקציב, עוד מערכת בחירות, המשמעות היא עוד עלויות, עוד גירעון, ובסוף צריך לזכור שזה המינוס של מדינת ישראל שאת כולו יצטרך לשלם האזרח. אחרי שנה שליברמן שר אוצר קיבלנו מספרים חסרי תקדים ואני בטוח שנוכל לראות גם מספרים טובים ככל שנמשיך".

עריכה: שני רומנו

21/06/2022
הישארו מעודכנים

עודד פורר
עודד פורר  |  צילום: פלאש90