מעיין אדם

"הבנתי כמה כוח יש לי לשנות את המציאות"

ליאור ז'ורנו חפץ ('תוצרת הארץ'), על התנועה ששמה על דגלה בניית קהילות צעירים בפריפריה: "צעירים מחפשים משמעות, אך אי אפשר להישאר בת"א"


במהלך השבועות האחרונים, הפכו משבר הדיור והעלייה המאמירה במחירים בענף הנדל"ן למחאת האוהלים המעודכנת, 11 שנה אחרי שרבבות צעירים יצאו לרחובות ודרשו שינוי. למרות שהרבה יותר קל לדון במה שצריך לתקן, לפעמים כדאי ואפילו מומלץ להכיר תודה לאמצעים הקיימים להשגת עתיד טוב יותר. אחד מהם הוא תנועת 'תוצרת הארץ', העמלה לילות כימים על בניית קהילות של צעירים וצעירות בפריפריה החברתית, על מנת ליצור פתרונות דיור ראויים וחווייתיים. 

ליאור ז'ורנו חפץ, מייסדת ומנכ"לית ב'תוצרת הארץ' אשר זכתה בפרס הוקרה של מפעל הפיס ו'קשת', סיפרה על מטרותיה החשובות. "פתרון זו מילה גדולה, אני חושבת שיש לנו הצעה מעניינת עבור צעירים שבעצם מחפשים להגשים את עצמם ולהתמודד עם הסיפור של יוקר המחיה, וגם לחיות בחיים קהילתיים ויותר חיבורים בין צעירים".

על פועלה של 'תוצרת הארץ', שיתפה ז'ורנו חפץ כי זו "עמותה עוסקת בהקמה ובינוי של קהילות סטודנטים וצעירים בפריפריה. פועלת עם אלפי צעירים ב־15 ישובים שונים. היום מדובר בתנועה של אלפי צעירים שבחרו לעשות את התנועה ההפוכה - במקום לגור בתל אביב ובמרכז, לצאת מהמרכז ולבוא לגור ביישובי הפריפריה, להיבנות כקהילה וגם לעשות עשייה חברתית משמעותית".

"התחלנו 16 סטודנטים צעירים, אחרי המחאה החברתית הבנו שכן צריך לדרוש הממשלה ולעשות שינויים משמעותיים אבל הבנו כצעירים את הכוח שיש לנו כדי להשפיע ולשנות אתה מציאות היומיומית. בחרנו קבוצה חלוצית של חבר'ה לבוא לגור בלוד, הבנו שבאלף ש"ח אנחנו יכולים לחיות 15 דקות מתל אביב ולבנות את עצמנו כקהילה", נזכרה, והוסיפה: "אני חושבת שההזמנה לקרוא לצעירים לבוא לגור בלוד, הגיעה גם מההבנה שמצד אחד צעירים מחפשים משמעות, להשפיע ולעשות, ומצד שני ההבנה שאי אפשר להישאר בתל אביב מבחינת מחירי הדיור. גם עם התקדמות הטכנולוגיה לאט לאט נוצרת יותר בדידות".

"בכל עיר יש קשיים, אבל יש המון אפשרויות לעצב את העתיד שלנו"

בהמשך, טענה מנכ"לית העמותה כי "בכל עיר שאנחנו פועלים יש קשיים, בעיות אבל יש המון אפשרויות לעצב את העתיד שלנו. גם אני ב־2011 עברתי מהרצליה, חייתי שם חיים מאוד טובים ובחרתי לקפוץ למים ולעבור לגור בלוד. הייתי בטוחה שאני אגע בזה לשנתיים אבל לצד הקישים והאתגרים שיש בעיר הזאת הבנתי כמה כוח יש לי ביכולת לשנות את המציאות. נשארתי 10 שנים ואת ההחלטות הכי גדולות עשיתי בלוד. הבנתי שאם חסר לי שם חינוך שאני חולמת עליו, דווקא שם אני יכולה להגשים את זה ובאמת הקמנו שם רשת של גני ילדים. היום יש 93 ילדים בחווה חקלאית עם חינוך ייחודי, לא יורד מאף ישוב אחר".

בימים אלו מתקיימות מחאות אוהלים רבות ברחבי הארץ, זאת בעקבות העלייה הדרמטית במחירי הדיור והשכירויות שמרקיעות שחקים. ז'ורנו חפץ התייחסה לרוח השינוי שנושבת בימים אלו: "אנחנו אנשים אופטימיים, אני גם רואה את השינוי שקורה בשטח. יש עדיין פערים לצד כל העשייה שאנחנו עושים. אנחנו מזמינים סטודנטים צעירים והם מקבלים מאיתנו מלגת לימודים של 32 אלף ש"ח לתהליך של שנתיים. התהליך הזה מובנה ומודרך על ידי שבמהלכו הם מחויבים גם לפעם בשבוע לבנות את עצמם כקהילה, ועוד 4 שעות בשבוע שהם עושים עשייה חברתית בנקודות שמפריעות להם. אם בנתיבות הפריע להם שאין פאב, הם הקימו. המטרה שלנו היא להוביל איתם תהליך שהם יכולים לחלום".

"בימים אלו אנחנו מזמינים עוד סטודנטים להצטרף אלינו לתהליך של השנתיים, וגם מי שלא סטודנט אשמח שתיכנסו לאתר שלנו, אנחנו בתהליכי גיוס ומיונים לשנה החדשה", סיכמה ז'ורנו חפץ עם שאיפה גבוהה לשינוי המיוחל.

עריכה: שני רומנו

24/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת האוהלים ברוטשילד
מחאת האוהלים ברוטשילד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris