רון קופמן ואריה אלדד

"החיסולים האחרונים לא יזיזו את איראן מתוכנית הגרעין"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הדחת ראש המודיעין במשמרות המהפכה והניסיון לפגע בישראלים בטורקיה: "מישהו בטהרן לא אוהב את כישלונות המודיעין שם"


לאחר ימים ארוכים של מבצע טורקי וישראלי משותף לניסיון סיכול פיגועי טרור של איראנים בישראלים בטורקיה, שירותי המודיעין בטורקיה עדכנו אתמול (ה') כי סיכלו ניסיון של סוכני מודיעין איראנים לחטוף את שגריר ישראל לשעבר ואת אשתו באיסטנבול, זאת על רקע הדחתו של ראש המודיעין במשמרות המהפכה. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה והתייחס למצב הנפיץ במזרח התיכון.

"ידיעה חשובה, בטח במסורת האיראנית שאף אחד לא עוזב את התפקיד אלא אם כן מעזיבים אותו", הסביר יחזקאלי בפתח השיחה. "הייתה ידיעה שהיה ניסיון חיסול, כנראה פנימי. מישהו שטהרן לא אוהב את הכישלונות המודיעיניים הסדרתיים וזה לא מהיום. מאז כל הפיצוצים המסתוריים וכמובן החיסולים המסתוריים שהעלו הילוך בחודשים האחרונים וכמובן על חוסר היכולת של המודיעין האיראני לבצע אפילו חטיפת ישראלי על אדמת טורקיה. על כל אלו הוא הולך הביתה. זה מראה כמה התפקיד שלו חשוב לשני הכיוונים. חייבים להבין בהקשר הזה שהאיראנים מתוסכלים מאוד והשאלה האם איראן מתוסכלת זה דבר שהוא טוב לישראל".

טענותיו של יחזקאלי הובילו את משעל לשאול את השאלה הנדרשת ביותר - האם המצב אכן טוב למדינת ישראל? הפרשן לענייני ערבים השיב: "אין ברירה, אם איראן מתוסכלת כתוצאה מהרצון של ישראל לבוא ולסכל זה בסדר, אבל כל החיסולים האחרונים של אלו שאחראים על פרויקט קטב"ים, הטילים, אלו לא חיסולים שיזיזו את האיראנים ממטרת העל שלהם - להגיע לגרעין בכל מחיר. אלו לא חיסולים שיגרמו לאיראנים לפקפק בשירותם בסוריה או לבנון. אלו חיסולים שמראים יוקרה מודיעינית של מי שעשה אותה, חלק מהם מיוחסים לישראל, וחוץ מיוקרה מודיעינית ולהראות להם שלא כדאי להתעסק איתנו אני חושב שהאיראנים הוכיחו במהלך השנים שלמרות החיסולים והפגיעות המודיעיניות עדיין תוכנית הגרעין נמשכת והסיפור לא נגמר".

"האיראנים מוכנים לספוג את ההשפלה"

"זאת השפלה אין ספק. האיראנים מנהלים מלחמה מתוחכמת, עוד נבין בדיעבד מה הם העלו נגדנו כשהם שירטטו את דרכם לפצצה, והם יגיעו לפצצה זה ברור. גם שר הביטחון אמר את זה, אין מה לעשות. כל השאלה היא מה ישראל תעשה כשהחרב תתקרב לצוואר", אמר, והוסיף: "האיראנים יגיעו לפצצה שלהם, וזאת השאלה איך זה קרה בשנים האחרונות. ולמרות הכול, האיראנים מוכנים לספוג את ההשפלה. באיראן יש העיקרון הג'ודו האמיץ, אם מפילים אותך ואתה עדיין אמיץ אתה יכול לקום. זאת אומרת שאם אתה מחסל, לוקח את ארכיון הגרעין ומשפיל אותי לעיניי כל העולם בפעולות שאפילו בעזה אתה לא מעז לעשות, אז האיראנים מוכנים אפילו לספוג את ההשפלה כי יש להם סדר עדיפויות אחר - המהפכה והגרעין בראש ובראשונה".

עוד טען כי "ביום שתהיה להם את הפצצה הם ישכחו את כל החיסולים, יאיימו על ישראל. מתקרבת שעת האפס. ישראל בקונסטלציה כזו או אחרת, לא משנה איזה רה"מ יעמוד בראשה, צריכה להחליט מה עושים עם פרויקט הגרעין. ישראל חייבת להחליט מה היא עושה, חיסולים זה בינתיים כמו עקיצות יתוש יפות אך לא פוגעות ולא אסטרטגיות".

בסיום השיחה, ביקש יחזקאלי להדגיש כי "כל הפעולות האלו לא יכולות להיעשות ללא עזרה של הציבור. קח מצב כלכלי קשה במדינה, את ההילה שיש סביב ישראל וזו אוכלוסייה שכמה שחינכו אותה על שנאת ישראל זה לא עבד, הם פשוט אוהבים אותנו. ההנהגה שונאת אותנו ומכריזה על השמדתנו מדי יום והציבור פשוט מעריץ אותנו, את ארה"ב ואת המערב. זה כר נרחב לגיוס סייענים של מודיעין ולכן גם לזכות האזרחים האיראנים צריכים לזקוף את ההצלחות המיוחסות לישראל בזירה המודיעינית".

עריכה: שני רומנו

24/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רון קופמן ואריה אלדד
רון קופמן ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris