ינון מגל ובן כספית

הסכם עם איראן: אמ"ן בעד, המוסד מתנגד

חיים תומר, לשעבר ראש אגף תבל במוסד: "מי צודק? ראש המוסד או ראש אמ"ן? קשה לומר. אני אישית חשבתי שההסכם הקודם טוב, ונכון לחתור להסכם"


חיים תומר, לשעבר ראש אגף תבל במוסד, ביקש לשוחח עם בן כספית וינון מגל בעקבות הכותרת שהוציא המוסד כי החלופה הנכונה כעת מול האיראנים היא הרתעה גרעינית. לדבריו, מדינת ישראל צריכה לשאוף לשמור על חופש חלוקה מבצעי.

בפתח הריאיון הודה תומר כי הוא מוטרד מהוויכוח הציבורי שמתנהל בנושא בין המוסד לצה"ל. "אם אני מבין נכון בתור אזרח ובתור לשעבר אני מבין שהמוסד אומר שהסכם זה לא דבר טוב, בטח שלא הסכם מהסוג הזה. שהתמורה שאנחנו נקבל לביטחון ישראל היא לא מספיק טובה. לעומת זאת, אנחנו מתחייבים בתמיכה בהסכם להימנע מלנקוט סוג של פעילויות מבצעיות. את ההיגיון הזה אני מבין. היום, מה שאותי מטריד הוא זה שהוויכוח הזה יוצא לתקשורת. האם ראש אמן צודק או המוסד צודק? קשה לומר. אני באופן אישי חושב שישראל צריכה לשאוף לשמור על חופש פעולה מקצועי כי ישראל היא זו שעומדת בתוך הלומת האש"

אז מה אומר הרציונל של המוסד? שלא יהיה הסכם בכדי לשמור על חופש הפעולה של ישראל?

"אם אני מבין את ההיגיון של המוסד נכון הרציונל של המוסד אומר לא להיכנס להתחייבות כי יכול להיות שהסכם לא יקרה כי בזמן הזה איראן יכולה לרוץ קדימה. אני שותף להיגיון הזה".

ישנה ביקורת על דדי ברנע. מה דעתך על זה?

אני מכיר את דדי ברנע לא רע, ויודע שהוא אדם סופר ענייני. יש כאלה שאומרים שבתור בעל תפקיד כזה הוא אפילו יותר מדי ענייני. הוא איש נקי וחף מכל שיקולים לא ענייניים. מעבר לזה, בעבר אני אמרתי שהמוסד צריך דובר מקצועי כי הוא נוגע בנושאים שהם בליבת הקיום של החברה הישראלית. עיתונאים רבים אמרו שאני מדבר שטויות, וטענו שהוא צריך לשמר על עמימות. השב"כ למשל, פיתח מערך דוברות מסוים, והוא עדיין ארגון חשאי.

עריכה: עדן בן ארי 

27/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm
Paris