בן כספית ואריה אלדד

"רעידת אדמה? הייתי נזהר בקביעות האלה"

המומחה לאיראן ד"ר רז צימט (המכון למחקרי ביטחון לאומי) התייחס לפרסום ב'ניו יורק טיימס' אודות הפגיעה הקשה באיראן


על פי פרסומו של ה'ניו יורד טיימס', גנרל איראני נעצר בחשד כי ריגל עבור ישראל ובכיר במשטר אף טען ש"ארגון הביון שלנו התערער". סביב ידיעה זו, ביקשו אריה אלדד ובן כספית לשוחח ב־103fm עם המומחה לאיראן ד"ר רז צימט, מהמכון למחקרי ביטחון לאומי ומרכז אליאנס ללימודים איראנים באונ' ת"א, אשר התייחס לדברים.

"אני לא אוהב להיות במעמד של הורס חגיגות", טען ד"ר צימט בפתח השיחה, והסביר מדוע: "לא צריך להיות מומחה לא לאיראן ולא למודיעין ולא לריגול כדי להבין שבשנה האחרונה האיר אנים סופגים מהלומות וכישלונות דיי רציניים. אם אני מפקד משמרות המהפכה או ראש ארגון המודיעין של המשמרות, בהחלט רציך להיות מוטרד ולהפיק לקחים מרצף הכישלונות, האירועים והחיסולים וכל מה שמיוחס לישראל".

עוד הסביר כי "הסיבה שאני קצת פחות נרגש מהדיווחים על רעידת אדמה נובעת מכך שבסופו של דבר, היחיד שבאמת אפשר לומר שהועבר מתפקידו בנסיבות לא טבעיות זה ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, שהוא בן אדם יקר ללב מעטים ששימש בתפקידו הבכיר הזה מאז 2009, ואחרי 13 שנים בצל הכישלונות והמון יריבים שהוא צבר מבית העבירו אותו מתפקידו. הקורא הישראלי הממוצע יגיד 'ואו', אבל מי זה? זה מי ששימש כסגנו של הנשיא הרפורמיסטי, הוא עצמו נעצר בשנת 2009 על ידי אותו ארגון המודיעין של משמרות המהפכה. הוא מגדולי המבקרים של המשטר האיראני בשנים האחרונות ובמיוחד את המודיעין האיראני שלטענתו במקום להשקיע במעצר של סוכנים ישראלים, משקיע במאסר של פעילי זכויות אדם ומתנגדי משטר, כך שלא הייתי אומר שהוא בהכרח הגורם האובייקטיבי".

"לא בטוח שמהשנה האחרונה אפשר להפיק לקחים ברמה האסטרטגית"

האם הפרסומים מעידים על כך שהאיראנים בפניקה? ד"ר צימט הבהיר: "ראש ארגון המודיעין שהודח מתפקידו הוחלף על ידי מקבילו במשמרות המפכה, בחור יקר אחר ששימש כראש הארגון לריגול נגדי. אני תוהה אם יש אכן סוכנים ישראלים בלב הממסד הביטחוני המודיעי האיראני, האם יכול להיות שמי שאחראי לסיכול ריגול ימונה כראש ארגון המודיעין של משמרות המפכה. רעידת אדמה? הייתי נזהר בקביעות האלה".

"אני לא בטוח שמהשנה האחרונה אפשר כבר להפיק לקחים ברמה האסטרטגית. תהליכים כאלו אתה צריך לראות אותם לאורך זמן, רק היום אנחנו מתחילים להעריך בצורה יותר אינטליגנטית את השפעת חיסול סולימאני. האם סופו של דבר אותו ראש ארגון חדש של מודיעין יצעיד את ארגון המודיעין של משמרות המהפכה להצלחות פנומנליות? קשה לומר. האם החיסולים האלו בסוף באמת יעכבו את פעילויות הטרור האיראניות? אני קצת סקפטי, בסוף מדובר במדינה, לא בארגון טרור", סיכם.

עריכה: שני רומנו

29/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris