בן כספית ואריה אלדד

"הפופולריות של נתניהו לא ירדה, אבל החרדים ספגו מכות"

סקר חשף כי 66% מהציבור החרדי דורשים מנבחריהם לתמוך בממשלה חלופית, אם נתניהו לא ישיג רוב • ישי כהן ('כיכר השבת'), עדכן בפרטים


נתון מפתיע: סקר דיירקט פולס (פילבר) שנערך עבור עיתון 'משפחה' חשף כי 66 אחוזים מהציבור החרדי דורשים מנבחריהם לתמוך בממשלה חלופית אם נתניהו לא ישיג רוב. סקר אחר של רדיו 'קול חי', עוד הבהיר כי אם גוש הימין לא יצליח להביא 61 מנדטים - 48 אחוזים מהציבור החרדי סבור שצריך להחליף את נתניהו. הפרשן והמגיש ישי כהן ('כיכר השבת'), עדכן בפרטים והביע את דעתו בנושא. 

בפתח השיחה, הסביר כהן כי "זה לא רק סקר של עיתון משפחה, זה כמה סקרים בשבועיים האחרונים". עוד הבהיר: "החרדים תומכים, אוהבים ורוצים את נתניהו, אבל אנחנו מקבלים תמונת מצב אחרת בנושא של היום אחרי הבחירות החמישיות. אם והיה ונתניהו והימין לא מצליחים להשיג רוב של 61, מה עושים? האם הולכים שוב לאופוזיציה או מנסים ללחוץ על נתניהו שמועמד אחר מהליכוד יקים ממשלה, נתניהו להרכיב ממשלת רוטציה עם גנץ, לפרוש".

"שם אתה כבר תראה בכל הסקרים רוב של למעלה מ־60 אחוזים מהציבור החרדי שאומרים 'אוהבים את נתניהו אבל אם הוא למשיג את הרוב של ה־61 צריך לעשות חיתוך מצב'", טען, והוסיף: "שוב אני מדגיש וצריך לומר ולשים את זה על השולחן - נתניהו גם היום הוא הפוליטיקאי הנערץ ביותר במגזר החרדי. אבל, והאבל הגדול, בשנה האחרונה החרדים ספגו מכות. בן כספית יכול לחשוב בנושא דת ומדינה מה שעשה כהנא זה דברים חיובים, הציבור החרדי רואה את זה בידוק ההפך".

"החרדים רואים בכהנא כאחת הבעיות הקשות - כועסים עליו לא פחות מאשר על בנט"

לדבריו, במהלך השנה האחרונה בראשות ממשלת השינוי "החרדים ספגו את המכות הרוחניות וגם גזרות כלכליות של ליברמן ואחרים, מהחד פעמי דרך השתייה מתוקה. אבל החרדי הממוצע הוציא הרבה יותר כסף בשנה האחרונה ולכן הם אומרים 'אנחנו סופגים את הגזרות'. איך אמר לי חבר הכנסת יעקב אשר? כשהימין באופוזיציה המכה המרכזית שהליכוד סופג זה שהם לא בשלטון, אנחנו את הילדים שלנו מרעיבים. אם זה היה והתקווה היא שהימין יביא 61, אם זה לא יקרא הציבור החרדי יצטרך לשבת ולהגיע להכרעות קשות. לפני כחודש וחצי חודשיים דיווחנו על כך שביהדות התורה משנים את הגישה לנתניהו באפשרות של יום אחרי הבחירות, הותקפתי שאני ממציא נתונים והנה זה הגיע. אז עכשיו אני מדווח על סקרים לא של כיכר השבת, ואז תוקפים עוד הפעם את מי שמדווח. כנראה שאנחנו בעידן שצריך להסתיר".

לאור אמירותיו ונתוני הסקרים, תהה אריה אלדד עד כמה כהנא או הנדל הם דיל ברייקר עבור המגזר החרדי. כהן השיב כי "זה הרבה יותר גרוע. רק ביום שישי האחרון גפני התקשר ללפיד ובירך אותו, אבל במהלך כל השנה האחרונה הוא מסרב להחליף אפילו שלום שלום עם כהנא, מבחינתם כהנא זה יותר גרוע מלפיד וליברמן ביחד. לכן גם המסרים שמעבירים ללא מעט סיעות מהקואליציה הנוכחית שאומרים 'תדעו, אתם לוקחים את כהנא אליכם? איתנו סיימתם'. החרדים רואים בו כאחת הבעיות הקשות ביותר, הם כועסים עליו לא פחות מאשר על נפתלי בנט".

עריכה: שני רומנו

03/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris