103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

"באופן תקדימי אנו לא רק מדור קולנוע, אלא מדור פלילים"

ד"ר אבנר שביט ('וואלה'), על הטירוף שנרשם באולמות הקולנוע לסרט 'מיניונים 2': "היו התפרעויות חסרות תקדים, זה יצא מפרופורציות"


עם הגעת הסרט 'מיניונים 2' לאקרנים, ובהשראת טרנד טיקטוק עולמי, מאות בני נוער הגיעו לאולמות הקולנוע לבושים בחליפות מהודרות והאירוע לא הסתיים בצפייה נעימה, אלא בהרס, ונדליזם והתפרעויות. ד"ר אבנר שביט ('וואלה'), שיתף בכל הפרטים הקשים.

"היום אנחנו באופן תקדימי ואני מקווה שחד פעמי, אנחנו לא כל כך מדור קולנוע אלא מדור פלילים", הכריז ד"ר שביט בפתח השיחה. "אני רוצה לספר על מה שהולך בישראל בהקרנות של 'המיניונים 2', ואני לא מאמין שאני הולך לעשות את זה. קרו הרבה דברים הזויים במקצוע, אבל לדבר על התפרעויות, איומים, אלימות קשה בהקרנה של סרט אנימציה של יצורים צהובים שמדברים ג'יבריש, לא חשבתי שנגיע לשם אבל הכול יכול לקרות בעולם שלנו".

עוד ביקש מבקר הקולנוע של 'וואלה', לחזור להתחלה ולספר את השתלשלות האירועים: "בסוף השבוע האחרון עלה בארץ וברחבי העולם 'המיניונים 2', סרט נוסף בסדרת סרטי אנימציה שהיא בעיניי סדרת סרטים מופתית ומאוד מצליחה, הסרט הזה הוא גם הצלחה גדולה, אחד מסרטי האנימציה הכי מצליחים אי פעם, אבל למרבה הצער הסרט הוא גם במה להתפרעויות חסרות תקדים בבתי הקולנוע בישראל. זו תופעה בלעדית לישראל".

"יש טרנד בטיקטוק - הוא עולמי"

"זה לא קרה במיניונים קודמים אבל שנה שעברה בקיץ כשהייתי במהיר ועצבני גם היו דברים לא נעימים בהקרנות שלא קרו בארץ קודם לכן ובעולם, אבל פה זה הלך כמה צעדים קדימה", אמר, והסביר: "יש טרנד בטיקטוק, שהוא עולמי, שילדים מגיעים לסרט עם חליפות. ילדים הולכים, קונים במיוחד חליפות, באים, וגם בנות, באים בחבורות, כיתות שלמות ויותר, ומעלים את זה לטיקטוק כמובן. יש כאן את העניין הקלאסי של הלחץ החברתי, אם כמה ילדים עושים אז כולם חייבים, ואת הטיקטוק".

לדבריו, "יש פה תופעה עולמית שבאים בחבורות לבושים בחליפות, אבל בישראל כמו כל דבר זה יצא מפרופורציות. בהקרנות, ואני יודע את זה מסרטונים בטיקטוק וגם מחוויה אישית כי אני הלכתי להקרנה ביס פלאנט באיילון וחוויתי את זה בעיניי ובגופי שזרקו עליו פופקורן, לא חשבתי שזה סיכון מקצועי שאי פעם יהיה. הם עושים ונדליזם, יש בסינמה סיטי פסלים והם פשוט קרעו את הפסלים מהרצפה. כשיש כאלו שמבקשים מהם לא להפריע היו איומים בדקירות. בסוף זה יגמר בזה שמישהו יידקר בבית קולנוע בישראל, אז יעשו משהו. אחרי ההקרנה הרצפה של האולם הייתה מלאה פופקורן. באמצע ההקרנה, קמים, נעמדים ומסתירים. לא באמת רואים את הסרט, הם פשוט מתפרעים בהקרנה".

בהמשך, ציין ד"ר שביט כי "הסרט מוקרן בכמה אולמות במקביל. אם אני הייתי בית קולנוע הייתי פשוט מודיע שאני מפסיק את הסרט לכמה ימים, סופג את ההפסד הכספי לטווח הקצר כי בן אדם שהלך וחווה את הטראומה הזאת אולי לא ירצה לחזור לקולנוע ויראה בבית. וגם, שרים את התקווה, אז גם מבזים. וכמובן צועקים תוך כדי הקרנה, מצלמים סרטונים לטיקטוק. נעמדים לפני הסרט ובאמצע הסרט ושרים את התקווה במקהלה".

"המיניונים - גאוני ומופתי"

בסיום השיחה, סיכם את חוויתו האישית מהסרט בעל היצורים הצהובים שכבשו את העולם: "הסרט נהדר, בעיניי המיניונים זה גאוני ומופתי. כל פעם שהמיניונים פותחים את הפה אין דבר יותר חמוד וגאוני בעולם. המיניונים זה דמויות אנרכיסטיות שמורדות בהכול אבל אצלנו לקחו את זה קצת רחוק מדי, בעיקר אני מרחם על הסדרנים. בארץ מי שסובלים זה האנשים האחרונים, ופה זה הסדרנים".

עריכה: שני רומנו

03/07/2022
הישארו מעודכנים

ד"ר אבנר שביט
ד"ר אבנר שביט  |  צילום עצמי