איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"החקלאות היא לא הגורם ליוקר המחיה"

עמית יפרח, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל על גל ההתייקרויות במשק: "הורדת מכסים היא לא ערובה להורדת מחירים"


במשרד החקלאות הודיעו היום (ה') כי המחיר המפוקח של חבילות ביצים עתיד לעלות בכמעט 7 אחוזים, עלייה שתהיה רלוונטית החל ממחר (ו'), זאת על רקע ההסכמות שהושגו השבוע בין נציגי החקלאים למשרדי האוצר והחקלאות באשר לענף הצומח. 

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים עמית יפרח שוחח עם אריה מליניאק וליאת רון והתייחס לפרטי ההסכם. "טכנית ההסכם עוד לא נחתם, אנו בממשלת מעבר, נחיה ונראה, מקווה שייחתם. הרפורמה הייתה אמורה להיות  גרועה והייתה יכולה לייצר נזקים בלתי הפיכים לחקלאות הישראלית. הגדלנו את התמיכה, העלנו בשמונה מוצרים בסיסיים ואסטרטגיים את המכס כך שנתנו לו הגנה מוגדלת, הגדלנו את ההשקעות בחקלאות ובמחקר ופיתוח והבטחנו פיצוי במקרה של עליית מחירי המים. ועדיין, אנו בעולם של סיכונים וסיכויים".

"זו לא תזוזה קלה בכלל", הבהיר, "אלו אירועים דרמטיים. צריך להעמיד את החקלאי הישראלי בתחרות הוגנת כשמורידים מכסים, וכל מה שעשינו זה לאפשר לחקלאי הישראלי להתמודד לאורך זמן. אם נחזור למצב שבו אנו מעמידים את החקלאות בסכנה, לא נחתום ונשפר עמדות בממשלה הבאה. בריאות הצומח משמעותה גם בריאות הציבור וגם היכולת לא להכניס לישראל מזיקים שיכולים לחסל ענפים שלמים ולפגוע בהם בצורה אנושה. שמרנו על האיזון הנכון".

בסיום דבריו, הדגיש יפרח: "הורדת מכסים היא לא ערובה להורדת מחירים, הורדת מכסים היא קודם כל הטבה לייבואן. האם היבואן יגלגל את ההטבה לצרכן? תמיד אמרנו שהחקלאות היא לא הגורם ליוקר המחיה. הערובה להורדת מחיר היא הגדלת ההיצע. הורדת מכס חייבת להיות מפוקחת על ידי המדינה". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris