103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"החלה המלחמה האווירית בין ישראל לחיזבאללה"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על יחסי ישראל־לבנון לאחר שיגור הכטב"מים לכיוון אסדת כריש: "ישראל לא גובה מחיר מחיזבאללה, ומעודדת את נסראללה להמשיך"


עיתון לבנוני פרסם כי לצד שיגור שלושת כלי הטיס של חיזבאללה לכיוון אסדת כריש, מל"טים של הארגון כבר שהו בקרבת האסדה. האם היחסים בין ישראל ללבנון עלולים להמשיך ולהתחמם? הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"אפשר לקרוא לזה החלה המלחמה האווירית בין ישראל לחיזבאללה", הכריז יחזקאלי בפתח השיחה. "אנחנו ונסראללה מנהלים עימותים בכמה זירות והנה נכנסה בשבוע האחרון זירה שישראל צריכה לשים לב אליו, היא תעסיק אותנו בזמן הקרוב, היא תמשוך הרבה אש - הזירה האווירית. נסראללה מצא שבוע שעבר עילה להפעיל את הקטב"ם שלו ושלח אותו לעבר אסדות הגז החדשות, בעצם הוא בא ואומר 'מבחינתי זה יעד, כל עוד לא נפתר הדבר באישור הגבול בין ישראל ללבנון'".

לדבריו, התנהגותו של נסראללה אומרת מספר דברים. "לננסראללה יש יכולות אוויריות שהשתפרו בשנה האחרונה כתוצאה ממשלוחי נשק של איראן, נסראללה מקבל פקודות מהאיראנים להציק לישראלים בהנחה שהישראלים לא יהפכו את זה לעילה של מלחמה אלא יספגו את זה ולא יגיבו, עד עכשיו הוא צודק, הוא באמת מכניס למרחב האווירי את הקטב"מים שלו וישראל לא מגיבה. והכי חשוב, ואנחנו צריכים לשאול את השאלה איך יכול להיות שהיכולות שלו התשפרו במשך שנה, כנראה שהמשלוחים כן הגיעו, האיראנים הצליחו לשכפל יכולות קטב"מיות מקטב"ים אמריקאים שהם הפעילו וכאלו שהן קנו מהטאליבן לאחר בריחת האמריקאים, והרי לך מערכה חדשה עם שדרוג מאוד רציני של היכולות הטכניות של חיזבאללה".

"נסראללה יודע שלא נצא למלחמה בגלל קטב"ם"

האם חוסר התגובה הישראלית מעודדת את מנהיג חיזבאללה להמשיך ולפעול בדרכו? יחזקאלי אישש את האמירה: "מה שנסראללה עשה בשבוע שעבר זה דיי מה שקורה בעיתונות בהדלפות - הוא רוצה לראות איך השטח יגיב. הוא שלח 3 קטב"מים לא חמושים לעבר אסדת הגז וישראל לא הגיבה, לדעתי טעות. ישראל גם מוגבלת ביכולת שלה להגיב כי גם היא מפרה את המרחב האווירי בלבנון. חוסר התגובה של ישראל עודד אותו לשלוח עוד קטב"מים וזה מראה שנסראללה יכול לתמרן אותנו - הוא יודע שאנחנו לא נצא למלחמה בגלל קטב"ם והוא מבחינתו יכול להתגרות בנו".

"לדעתי בסבב הזה נסראללה כן הוכיח שהוא יכול לתקוף אותנו עם קטב"מים וישראל לא מגיבה. יש זירה חדשה שתדאיג את ישראל, אתה תראה שנסראללה ימשיך לאתגר אותנו, הוא יבדוק את המוכנות האווירית שלנו ואת קצה גבול הסבלנות שלנו. כל השאלה היא תמיד מה יהיה המחירון הישראלי, כרגע ישראל לא גובה מחיר מחזבאללה ומעודדת את נסראללה להמשיך ולאתגר אותנו", טען.

בסיום השיחה, ביקש יחזקאלי לחדד, והדגיש: "שלא תחשוב שאין פנקס פתוח, זה נרשם. התגובה היא לאו דווקא תמיד מיידית. יש כללים של תגובה שנסראללה יודע אותם, הוא יכול להפתיע אותנו בתגובה הזאת כשהוא יודע שישראל לא תגרר לתגובה, ישראל כנראה תתן לו להגיב. כל כללי המשחק הללו משמרים את ההרתעה של נסראללה וזו טעות. החיסול בסוריה יירשם, נסראללה יגבה מחיר על הדבר הזה מתי נוח לו ושוב, הכול שאלה של תזמון של האיראנים. לאיראנים נוח להפעיל את נסראללה כמציק לישראל כי האיראנים חשים תסכול נוכח ההצלחות המודיעיניות שיש לישראל במלחמה בגרעין ובמשלוחי הנשק, ומצד שני האיראנים לא הצליחו להוציא את החטיפה בטורקיה".

"נסראללה הוא כלי מעולה ואמין להוציא את הפיגועים הקטנים נגד ישראל וישראל לא מגיבה כי היא אומרת 'אני מקבלת את כללי המשחק', מה שלדעתי טעות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

08/07/2022
הישארו מעודכנים