איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא כל חיבור שנראה שמביא מנדטים, מביא"

היועץ האסטרטגי רונן צור, לשעבר יועצו של בני גנץ, על החיבור האפשרי בין תקווה חדשה לכחול לבן: "המצביעים עלולים להיבהל מכניסתם של גורמים ימנים"


לקראת סבב הבחירות החמישי הקרב, נדמה כי המפלגות כחול לבן ותקווה חדשה נמצאות במגעים מתקדמים מאוד לריצה משותפת, כאשר שלושה ממפלגתו של שר המשפטים גדעון סער ישובצו בשבעת המקומות הראשונים ברשימתו של שר הביטחון בני גנץ לכנסת ה־25. יחד עם זאת, אם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יחליט על הצטרפות, הוא ישובץ במקום השני שכעת מובטח לסער. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם היועץ האסטרטגי רונן צור, לשעבר יועצו של בני גנץ, אשר הביע את דעתו בנושא. 

בפתח השיחה, תהתה דוידוב לשם מה גנץ זקוק לחיבור הזה, וצור השיב בחיוך: "הוא צריך את זה לתפיסתו בשביל הדבר שכולם מחפשים בפוליטיקה – מנדטים". עוד התייחס היועץ האסטרטגי לכמה מנדטים שוות שתי המפלגות יחד: "זו שאלה מאוד מאוד משמעותית כיוון שלא כל חיבור שנראה ימים כתיקונם כחיבור שמביא מנדטים ואולי גם בסקרים הראשונים הוא גם מביא, מצליח לשרוד לאורך זמן. אם ניקח רגע שנה וקצת אחורה, סער כשנכנס מחדש לחיים הפוליטיים מקבל בין 18־16 מנדטים בסקרים ובנט לפניו מקבל 24־22 מנדטים, וראינו קצת כמו עוגה שהמרכיבים שלה לא נדבקים לשני והיא צונחת".

על השאלות סביב עיתוי החיבור בין המפלגות, אמר צור כי "זו לא רק שאלת העיתוי, זו גם שאלת חוזק החיבור, זה בעצם המבחן הגדול גם של גנץ וגם של סער לנסות להפוך חיבור שכזה לחיבור חזק וממשי. מפלגת כחול לבן היא מפלגה שנשענת ברובה על מנדטים שבאו ממפלגת העבודה ההיסטורית, הימים של האיחוד הציוני, מפלגת העבודה של ימי רבין. האנשים האלו עלולים להיבהל מכניסתם של גורמים ימניים עם אידיאולוגיה ימנית עמוקה, סער, אלקין ושות' הם אנשים בעלי אידיאולוגיה ימנית עמוקה, לגיטימית לחלוטין. זה ממש בסדר אבל צריך לזכור שמול המצביעים ההיסטוריים של כחול לבן זה עלול ליצור התנגשות ואז עלולים להיווצר מתחים שירחיקו את המצביעים חזרה למפלגת העבודה. אלקין, סער ואני לא יודע את מי עוד הם יביאו, יגררו את זה לאג'נדה שהיא הרבה יותר ימנית ואז ייווצר מתח פנימי שיכול להרחיק בוחרים. זה בעצם האתגר של שניהם, אתגר לא פשוט".

"יש עתיד גם מרוויחה רווח שהיא לא מעוניינת בו", טען צור. "לכאורה המפלגה של גנץ וסער מבטיחה סוג של הישארות על המפה הפוליטית, אבל לגנץ יש תוכנית לאתגר את יאיר לפיד ולא לאפשר לו להיות ראש בראש מול נתניהו ועל כן הוא בונה את הבריתות האלו כדי שתהיה פה התמודדות תלת ראשית. מצד אחד יש עתיד מרוויחה כיוון שכחול לבן נשארת על המפה והמנדטים שלה לא הולכים לאיבוד וכנ"ל של סער, והם בני ברית פוטנציאליים ליום של אחרי הבחירות להרכבת ממשלה. מצד שני העלייה שלהם בסקרים מאיימת במידה מסוימת על לפיד כמוביל הגוש. אני מניח שהיא תרצה להוריד חזרה את כחול לבן לממדים הנוכחיים שלה".

בסיום השיחה, התייחס רונן צור להכרזות במסיבות העיתונאים ובשיחות הסגורות של מפלגות רבות כי הן לא ילכו ביום שאחרי הבחירות עם נתניהו, ואף ביקש להוריד את הלהבות: "אני חייב להודות ששמעתי את גנץ במסיבת העיתונאים האחרונה, והוא אמר שבשלב הזה לא הולכים עם נתניהו. אני לא יודע מה זה אומר לעתיד אבל אני הייתי מתייחס לכל אמירה כזו גם של סער, גנץ וגם אחרים שיש להם זווית ימנית במפלגה, הייתי נזהר מלומר 'לא נלך עם'. אני יכול להאמין למפלגות שיש להן אג'נדה של מרכז שמאל שבאמת לא ילכו עם נתניהו כי זה לא נפגש אבל במקומות שיש אג'נדה של מרכז ימין או ימין עמוק, הייתי נזהר מאמירות כאלו".

עריכה: שני רומנו

10/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רונן צור
רונן צור  |  צילום מסך קשת 12
Paris