103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"כל מי שמדבר על מינויים, שיבדוק מכל הכיוונים"

ח"כ יואב גלנט לקראת מערכת הבחירות החמישית: "מה שהיה אסור לליכוד מותר לאנשים המכהנים בממשלה" • על הסוגיה האיראנית: "איראן דוהרת לנשק גרעיני"


חברת הכנסת עידית סילמן ועמיחי שיקלי שהתפטר לאחרונה מתפקיד חבר כנסת, צפויים להיות משוריינים בליכוד, כך על פי הדיווחים השונים. בעקבות כך, נשמעו קריאות ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה לבדוק את העניין מבחינה חוקית. חבר הכנסת יואב גלנט (הליכוד) שוחח על כך עם ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm.

"אם צריך לבדוק, אז שיבדקו. אני מכיר את האנשים ואני חושב שבסך הכול, כל התהליכים נעשים בצורה ראויה", אמר גלנט.

עוד אמר: "אני מקווה שכל מי שקורא ליועצת המשפטית לבדוק דברים, שיבדוק אותם בכל המקומות ובכל הצדדים, בכל התהליכים, כולל כל מה שקרה פה לאורך כל השנה האחרונה - איך ממנים אנשים, איך מציבים אותם ואיך מביאים קרובי משפחה וכן הלאה. מה שהיה אסור לליכוד, מותר לאנשים שמכהנים בממשלה".

למשל?
"למשל להביא מינויים, תוך עקיפה של ועדת המינויים".

על מה אתה מדבר?
"נגיד, המינוי של עמיר פרץ (יו"ר התעשייה האווירית), שאין לי בעיה עם המינוי באופן אישי, אבל זאת פעם ראשונה שנותנים לממשלה להעביר. אנחנו ניסינו להעביר מינויים מהסוג הזה, אף פעם לא אישרו לנו להביא את זה להחלטת ממשלה. אז כל מי שמדבר על תהליכים ועל הסכמים ועל מינויים, שיבדוק את כל הדברים, מכל הכיוונים".

"מקווה שכאשר המחויבות של ארה"ב תגיע למבחן, היא תעמוד בה"

במהלך השיחה, התייחס גלנט גם לסוגיית הגרעין האיראני, ואמר: "איראן דוהרת לנשק גרעיני. אנחנו נמצאים לצערנו הרב בשלב שבו הם יכולים לחצות את הסף המשמעותי, להחזיק מספיק חומר בקיע, ועל כל שאר הדברים, הם יעבדו לאחר שיהיה להם חומר בקיע", אמר גלנט.

לדבריו, "מה שיכול למנוע מהם בעת הזאת את הדברים, זו לא פעילות דיפלומטית, אלא בעיקר ההבנה שלהם, שלמולם יש מישהו שנחוש לסכל את זה. בהקשר הזה, הביקור של הנשיא ביידן הוא חשוב מאוד".

עוד אמר: "לפני 20 שנה, הייתי מזכיר צבאי של רה"מ שרון, הצגנו לנשיא בוש יחד עם הצוות שהיה לו את כל מה שקשור להתפתחות דאז של האיראנים, למחרת, הנשיא הצהיר בפעם הראשונה שארה"ב לא תאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני. אני מקווה שהמחויבות הזאת, כאשר היא תגיע למבחן, האמריקנים יעמדו בה".

לטענתו, "אנחנו מבינים מה המשמעות של נשק גרעיני בידי איראן, זה לא רק האיום והסיכון שאי אפשר לשער את גודלם ועוצמתם, הדבר הזה ייתן מטרייה לכל ארגון טרור ולכל מי ששואף להשמיד את מדינת ישראל באזור הזה, לפעול כביכול תחת הגנה איראנית. לדברים האלה יש משמעויות מרחיקות לכת, ואנחנו רואים כיצד מתנהלים עניינים בינלאומיים רגישים מול מדינות שמחזיקות נשק גרעיני, זו התנהגות אחרת".

אנחנו מסוגלים להפעיל אופציה צבאית על איראן במצבנו הנוכחי?
"אני מציע לא לדבר, בטח לא במונחים אופרטיביים. לישראל יש יכולות, הן מרשימות מאוד ואני חושב שנשק גרעיני בידי איראן זה דבר מסוכן ביותר".

"אני רוצה שהצבא ייהנה מקונצנזוס מלא"

לקראת סיום השיחה התייחס גלנט לסוגיית מינוי רמטכ"ל בזמן מערכת הבחירות והבהיר: "אסור שמינוי הרמטכ"ל ייתפס כאילו הוא 'מינוי' במרכאות, מטעם צד שמאל, לעומת מינוי מצד ימין".

חבר הכנסת הדגיש: "אני מציע לא לעשות הסדרים מיוחדים לעניין מינוי בתקופת בחירות, אלא לנקוט באחת משתי אפשרויות - אפשרות אחת זה שאחרי שיחליט שר הביטחון את מי הוא רוצה למנות, הוא יבוא גם לראש הממשלה וגם לראש האופוזיציה ויבקש את אישורם, והדבר הטוב ביותר זה שכולם יסכימו על מועמד אחד. האפשרות השנייה זה שמראש יודיעו על הארכת תפקידו של כוכבי בחצי שנה, ואם צריך, גם בשנה, והעניין הזה ייצא מתוך מערכת הבחירות".

לטענתו, "כל דבר אחר ייתפס בצורה לא נכונה ואני נגד זה, אני רוצה שהצבא ייהנה מקונצנזוס מלא".

עריכה: אמיתי דואק

14/07/2022
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90