רון קופמן ואריה אלדד

"אין לנו יכולת צבאית לתקוף את איראן"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט על איום הגרעין האיראני על רקע ביקור ביידן בישראל • הבהיר: "צריך להמשיך בפעולות החשאיות שיעכבו את האיראנים"


ביום רביעי האחרון, נחת נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל לביקור ראשון מתחילת כהונתו, במסגרתו סייר במוזיאון 'יד ושם', נכח בטקס פתיחת המכביה, וצפה בתערוכה צבאית מרשימה בקבלת הפנים בשדה התעופה. אתמול (ה') אף חתמו ראש הממשלה לפיד והנשיא ביידן על הצהרת ירושלים, המבטיחה שלאיראנים לא יהיה נשק גרעיני.

ניסים משעל ביקש לפתוח את תוכניתו בריאיון עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהתייחס להשלכות הביקור, ולסוגיה האיראנית שממשיכה לאיים על ביטחוננו. לדבריו, למדינת ישראל אין היום איום צבאי למתקפה כוללת על אתרי הגרעין באיראן

"איום צבאי של ארצות הברית זה איום צבאי אמין. לישראל אין איום צבאי למתקפה כוללת, אין לה יכולת בגלל כל מיני סיבות אובייקטיביות. גם האיראנים יודעים את זה, וגם האמריקנים יודעים את זה", הבהיר, "אנחנו בונים את האיום הזה באופן מוגזם. אין לנו יכולת צבאית לתקוף את איראן".

אז אנחנו בונים איום מבלי שיש לנו כדור באקדח?

"אנחנו בונים את האיום הזה באופן מוגזם, יש לנו איומים אחרים יעילים ומועילים שהפעלנו אותם במשך תקופה ארוכה", אמר ראש הממשלה לשעבר. כשנשאל למה הוא התכוון הסביר שלפעולות המוסד והגופים הנוספים שפועלים נמרצות בשטח לטובת מדינת ישראל. "מאז 2005 אנחנו עסוקים באופן אינטנסיבי וכמעט יומיומי לגרעין האיראנים ועשינו פעולות שלא נחשוף אותם כאן. העובדה היא שכשאני הייתי ראש ממשלה, וגם כשהייתי ממלא מקום ראש הממשלה גורמי הערכה המוסמכים של מדינת ישראל דיברו איתי על כך שבשנת 2008, מקסימום ראשית שנת 2009, לאיראנים תהיה יכולת גרעינית. אנחנו כבר בשנת 2022 ואין להם, אבל לא בגלל שהם לא רצו, אלא כי הם הופרעו במהלכים הללו, כתוצאה מפעולות שנעשו בצורה מאוד יעילה, אמיצה, ורבת דמיון על ידי גורמים שידעו מה לעשות ואיך לעשות".

עוד הוסיף: "אני מאוד בעד זה שארצות הברית תפעיל את יכולותיה. בתקופות שונות שיתוף הפעולה הזה היה מאוד מועיל ומשמעותי. אם היא תעשה את זה זה יהיה מועיל מאוד כי מטבע הדברים לארצות הברית יש יכולות גדולות יותר. בנוסף, כדאי שארצות הברית תפעיל את העוצמה הפוליטית שלה מול האיראנים בכדי לעכב את הפעולות בנושא העשרת האורניום ופיתוח אמצעי הנשק להרבה שנים".

אולמרט ביקש להזכיר ששמענו את נשיא ארצות הברית שאומר שלעולם הם לא יאפשרו לאיראן לממש את הניסיון שלהם ליכולת גרעינית, ושהם לא ישאירו את ישראל לבד. בהמשך טען כי אין צורך ליצור בהלה משום שהאיראנים עדיין לא קרובים לייצרו הפצצה, ואנחנו מקבלים את הסיוע לו אנחנו זקוקים בשיתוף פעולה עם מדינות שונות. "אנחנו יכולים לעכב את ההתקדמות שלהם באופן משמעותי. פיצחנו יכולות הגנתיות שאין כמוהן בעולם. לא רק את כיפת הברזל, שאנחנו משתמשים בה שנים לא מועטות, אלא גם את מערכות הלייזר שנמצאות בפיתוח. את הפיתוח הזה אנחנו עושים במימון של גורמים אמריקאים, וזה יהיה לא נכון אם נצייר תמונה של ישראל המסכנה שנשארת לבד".

"הופעת יאיר לפיד הייתה מרשימה ביותר"

בהמשך נשאל אהוד אולמרט מה דעתו על התנהלות ראש הממשלה בעת ביקור הנישא ביידן, והאם היא עתידה להוסיף לו מנדטים. הוא טען כי לפיד נשא נאום חזק, וכינה אותו 'נאום של מנהיג'. "כל האירוע הזה נתן הזדמנות לחשוף את לפיד לא כאיזשהו ראש ממשלה חליפי אלא כראש ממשלה, ומנהיג. אני כמעט בטוח שטומי למעלה היה מאוד גאה בבנו, ובצדק. הוא תיפקד כפי שראש ממשלה צריך לתפקד. ההופעה שלו הייתה מרשימה ביותר, והוא נשא נאום חזק".

אולמרט ביקש להדגיש כי ביקור של נשיא ארצות הברית בזמן בחירות זהו דבר מאוד חריג. "ביקור של הנישא בעת הזו עם הממשלה הזו זה סוג של הצהרה שאומרת 'אלו החברה שאני רוצה לעבוד איתם'. זה מסר משמעותי ואני מאוד שמח עליו".

עריכה: עדן בן ארי 

15/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אהוד אולמרט
אהוד אולמרט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris