103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"השאלה האם שווה לשלם את המחיר - לדעתי לא"

ראש המל"ל לשעבר אלוף (מיל') יעקב עמידרור הביע תמיכה בסגירת יישובי העוטף מחשש ביטחוני: "זה לא קורה בכל פעם שעוצרים מחבל, הג'יהאד בלחץ גדול"


הבוקר (ה') נשארו אזורים רבים בדרום ובעוטף עזה סגורים למעבר לאחר מעצרו של ראש ארגון הג'יהאד האסלאמי בשומרון, וצה"ל אף העלה היום כוננות בעוטף בשלב נוסף, והפעיל כלי טיס לא מאוישים. אלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המל"ל וראש חטיבת המחקר באמ"ן, שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב על ההחלטה לסגור את האזור בעקבות החשש הביטחוני. עוד התייחס למצב בגבול הצפוני.

בפתח השיחה, נשאל עמידרור האם סביר בעיניו המצב בדרום הארץ, ואילו הוא השיב כי "לא שאלה אם זה סביר בעיניי, זו שאלה אם זה תסביר למקבלי ההחלטות שיש להם את המודיעין המדויק והאחריות, מה שלשלושתנו אין. דעתי שבסוף זו נקודת איזון מאוד עדינה. אני יכול להגיד את זה מניסיון כי הייתי קמ"ן צפון, בתקופה שירו קטיושות על מדינת ישראל. נקודת האיזון הזו עדינה כי ברור לך מה מחיר הטעות, טיל נ"ט אחד על אוטובוס שנע בציר שיכולת לסגור אותו במחיר כמעט לא נורא לתושבים, ואתה אחרי זה צריך להסביר לעצמך ולתושבים מה קרה שם. נקודת האיזון צריך להשאיר אותה לאנשי המקצוע שיש להם דברים שלנו אין. הם לא צריכים את העצמות שלנו, חלק מהם גר באזורים האלה".

לדבריו, "בסוף צריך לשאול מה האלטרנטיבה. האלטרנטיבה זה להגיד 'אתם יודעים מה, אנחנו נחכה לכם בפינה, אם תירו טיל אחד נפוצץ לך את החיים', אבל תאר לך שהם ירו את הטיל ויפגע אוטובוס עם 10 ילדים - שווה את המחיר או לא? אחרי זה נפוצץ להם את הפנים, נהרוס את עזה, אבל שווה לשלם את המחיר?"

"המערכת לא נוקטת בזה כל פעם"

בתגובה, טען מגל כי "יכול להיות שכן". עמידרור השיב מנגד: "אני חושב אחרת ממך. אני חושב שנכון ברגעים מסוימים לנקוט אמצעי זהירות, לאף אחד בעזה אין ספק מי יותר חזק, הם עוד מלקקים את הפצעים מהמבצע האחרון למעלה משנה, הם יודעים בדיוק מי יותר חזק, לא לחינם חמאס מנסה לעצור את המחבלים של הג'יהאד".

"בשיטה הזו כל פעם שיהיה מעצר של איזה בכיר אז תושבי הדרום יהיו נצורים", זעם מגל. האלוף (במיל') התייחס לטענה: "במשפט שאמרת יש סתירה מן ההווה, אני לא זוכר שעשינו כזה דבר בשנתיים האחרונות, זה לא כל פעם שיש, זה אירוע יוצא דופן. זה לא כל פעם שעוצרים מחבל, עצרו את מי שאחראי על הג'יהאד האסלאמי ביהודה ושומרון. אז עכשיו צריך לראות אם יש מספיק הוכחות להשאיר אותו לפחות במעצר מנהלי אם לא להביא אותו לבית המשפט".

"המערכת לא נוקטת בזה כל פעם, היא עושה את זה לעיתים מאוד רחוקות והיא עושה את זה עכשיו כי הג'יהאד בלחץ גדול מאוד משום שעצרנו לו מישהו לחקירה בשב"כ, אפילו לא הרגנו אותו הבאנו אותו למצב יותר גרוע. בסוף האיזון הזה מאוד מורכב, רק כשאתה יושב בפנים, רואה את החומר וחי את חיי התושבים, ותזכרו המפקדים שם גדלו, חלקם משרתים שם 20 שנה, הם מכירים את הרגישות, הם מבינים את העניין ומול זה הם שמים אתה אפשרות שלא נצליח למנוע את הירי של טיל הנ"ט הבודד ויהיו לנו 5 או 20 הרוגים והשאלה אם שווה לשלם את המחיר. לדעתם לא וגם לדעתי", הדגיש.

"נסראללה נמצא בלחץ בלתי רגיל - הוא מבין שאין לו ברירה"

בהמשך, ביקשו צמד המגישים את דעתו המקצועית של עמידרור בנוגע לנסראללה והאיומים מצד חזבאללה. "נסראללה נמצא בלחץ בלתי רגיל כי הוא איבד חלק ניכר מהלגיטימציה שלו בלבנון. בעזה יש יותר חשמל ביום מאשר בביירות. המדינה הדרדרה לגמרי, אין תרופות בבתי המרקחת, מספר הרעבים בלבנון גדל לרמה שכבר מוזכרת בדו"חות של האו"ם כמדינה שראויה לרחמים. כולם ידעים שלנסראללה יש חלק ניכר בבלאגן הזה. אחרי האירוע לפני שנתיים שהתפוצץ בביירות מטען, נסראללה איבד עוד יותר לגיטימציה. מה שהוא מנסה לעשות עכשיו זה את הבלתי אפשרי, הוא מבין שאין לו ברירה, הוא לא יוכל לעכב עוד הפעם את ההסכם. הוא מנסה לייצר מצב שבו הוא יוכל להגיד 'ההסכם טוב ללבנון בזכותי'".

"במו"מ שני הצדדים נותנים, זה הפירוש. מדינת ישראל נמצאת במצב שונה מלבנון, אנחנו מפיקים גז מהים התיכון, הלבנונים לא נמצאים שם ולכן האינטרסים שלנו לא בדיוק אותו דבר", אמר, והוסיף: "לנו יש אינטרס להמשיך את המצב הקיים, רק שלא יפריעו לנו, האינטרס הלבנוני הוא אחר, הוא להיכנס למשהו, ולכן זה רק טבעי שאנחנו אומרים 'מה צריך לשלם בשביל שלא תפריעו לנו?'. זה לא שאלה איפה יונף דגל ישראל, זו שאלה מאוד כלכלית, מי יהיה עם יותר גז בסוף על מנת לנצל אותו. האינטרס של ישראל הוא שקט, אין פה שאלה טריטוריאלית, זה לא ירושלים. יש פה שאלה של פירוש של החוק הבינלאומי, הפירוש שאנחנו מפרשים שהקו צריך ללכת בזווית X והם אומרים שצריך ללכת בזווית Y".

"אין פה שאלה של ריבונות"

בנוסף, כאשר מגל התעקש כי מדובר בסופו של יום בטריטוריה, עמידרור חזר שוב ושוב על כך שמדובר בכלכלה בלבד. "יש טריטוריה איפה שעובר הגבול של מדינת ישראל, יש מפות זה ברור וצריך להילחם עד המטר האחרון וזה מה שאנחנו משתדלים לעשות בכל מקום. יש דברים שהם נוגעים לוויכוח היסטורי מה שלנו ומה לא. פה זה שאלה של האופן שבו מפרשים את מה שכתוב בחוק הימי. פה יש פירושים שונים כמו בהרבה חוקים, אין פה שאלה של ריבונות. בסוף השאלה היא כלכלית כי אנחנו רוצים למצות את מקסימום הרווחים שלנו מהים".

עוד אמר עמידרור כי "תאר לעצמך שהיה מסתבר שכל ה־850 ק"מ האלה אין בהם טיפת גז, אז הייתי אומר לך מראש בוא נוותר. היות ולא ידוע כמה יש, בסוף יש שני פירושים ואולי שלושה לאופן שבו צריך למתוח את הקו לתוך הים, מבחינתנו השאלה היא כלכלית, כמה גז יש שם? עד שלא קודחים לא יודעים, יש הערכות, אנחנו מרגישים טוב עם מה שיש לנו ללבנונים אין שום דבר והם רוצים להגיע להסכם בדיוק כמונו. מי שלא רוצה להגיע להסכם זה חיזבאללה".

בסיום השיחה, הבהיר עמידרור את האינטרס הישראלי לכך שללבנון יהיו אסדות גז בים: "ככל שיהיו להם יותר אסדות יהיה להם יותר אינטרס שאף אחד לא ירה על שלנו כי ברור מה תהיה התגובה. לכן, כשאתה יוצר מצב שלשני הצדדים יש הפסד מאוד מאוד דומה באותה נקודה, לשני הצדדים אין אינטרס לפגוע בדברים האלה ויש לנו אינטרס גדול שלא יפגעו לנו בגז. חיזבאללה לא רוצה את ההסכם, אנחנו רוצים, אז בואו נעזור לעצמנו".

עריכה: שני רומנו

04/08/2022
הישארו מעודכנים

יעקב עמידרור
יעקב עמידרור  |  צילום: משה שי/פלאש90