103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן וגדעון אוקו

"גם הנדל מדבר על ממשלת אחדות עם הליכוד"

השרה איילת שקד על הקריאה לממשלת אחדות רחבה: "בעת הזו צריך לשלב כוחות" • על פרשת הסוהרות, "צריך לבדוק את הטיוח, מדוע משנת 2018 זה לא נחקר?"


בשבוע שעבר התאחדו מפלגות דרך ארץ ומפלגת ימינה לרשימה אחת בראשותה של שרת הפנים איילת שקד בשם הרוח הציונית. בפרסומים באתר 'וואלה' אמרה שקד כי לאחר סבב הבחירות החמישי היא מתכוונת לתמוך בהקמתה של ממשלה רחבה, וכל מי שרוצה יכול להיות חבר בה, גם מפלגות הליכוד, גוש הימין ומפלגות השמאל מרכז. סיון כהן שוחחה ב־103fm עם השרה שקד על התרחישים הצפויים ביום שלאחר הבחירות. 

בפתח השיחה, התייחסה השרה שקד למצב בעוטף עזה, זאת בעקבות חסימת הכבישים ומניעת תנועת אזרחים באזור מחשש לפעולה מצד הג'יהאד האסלאמי: "באמת סיטואציה לא פשוטה, אני מקווה שזה ייגמר מהר. נראה שצריך לגמור עם זה. בשנה האחרונה היה שקט בעוטף, השדות פורחים, החיים היו סה"כ סדירים ואני מקווה שהאירוע הזה ייגמר כמה שיותר מהר. צריך גם להגיד שצה"ל וכחות הביטחון פעלו בתקופה האחרונה בצורה מאוד אגרסיבית ביהודה שומרון, נעצר מפקד הג'יהאד ביו"ש, ובחודשים האחרונים חוסלו מעל 60 מחבלים. זה פחות בתקשורת אבל צריך לדעת שבחודשים האחרונים הייתה עבודה מאוד אינטנסיבית ואני מקווה שהשקט יישאר. אני מקווה שזה ייגמר כמה שיותר מהר, לתושבי העוטף מגיע לחזור לשגרה".

מיד לאחר מכן, הגיבה יו"ר מפלגת הרוח הציונית לטענתו של מי שאיחד כוחות עמה - יועז הנדל, שאמר כי נתניהו צריך לפרוש. "זה לא סוד שאנחנו כבר הרבה זמן אומרים שצריך להחליף את הנהגת הימין אבל בפועל יש מעל מיליון מצביעי ליכוד שבוחרים בו שוב ושוב. מה שאנחנו אומרים לכלל הציבור זה שבעת הזו, אנחנו מדברות לפני תשעה באב, צריך לשלב כוחות. הגענו למעין מצב כזה ששני מחנות, כל אחד רוצה ממשלה צרה, השמאל רוצה ממשלה צרה עם הרשימה המשותפת, הימין רוצה ממשלה צרה עם בן גביר, סמוטריץ' והחרדים. אם אחת מהממשלות האלו תקום היא תגרום לחצי מהמדינה להרגיש שגנבו אותה, שהיא לא שלו".

"אנחנו אומרים 'בואו נרגע וננסה להקים ממשלת אחדות שמשלבת את הכוחות המרכזיים ונעבוד ביחד'. אני מקווה שנצא מהלופ האינסופי הזה. גם הנדל מדבר על ממשלת אחדות עם הליכוד. את מבינה את ההרס של אינסוף מערכות בחירות, 5 מערכות בחירות זה 15 מיליארד ש"ח שסתם הולכים לפח", הדגישה.

עוד הוסיפה שקד כי "הכול תקוע. אני מנסה להסביר לאזרחים דבר שהוא פשוט, 15 מיליארד ש"ח שיכלו ללכת לחינוך, בריאות, תשתיות. פשוט עוצרים אותנו, אנחנו לא יכולים לקדם דברים. רציתי להקים יישוב בעוטף עזה, לחזק את העוטף, לא יכולתי להעביר את ההחלטה בממשלה, היועמ"שית לא נתנה לי. זה נורא הבחירות האלה".

"דוחים את הפטור בשנה כדי לא לתת לי קרדיט"

היום (ה') פרסמה שרת הפנים איילת שקד סרטון בו היא פונה לנתניהו בכדי לקדם את פטור הוויזות לארה"ב. לטענתה, "אנחנו הגענו פעם ראשונה אחרי 15 שנה שמדברים על זה הצלחתי לקדם יחד עם שגריר ארה"ב בישראל והשר להגנת המולדת להגיע למצב שאזרחי ישראל יוכלו לקבל פטור מוויזה לארה"ב, להכניס תא ישראל לתוכנית הפטור. החסם שמונע מאיתנו לעשות את זה זה חקיקה בכנסת, אנחנו צריכים להעביר שלושה חוקים שהכרחיים על מנת לקבל את הפטור הזה. זה ייכנס לתוקף בפברואר 2023, וכרגע הליכוד מטעמים פוליטיים כדי לא לתת לי את הקרדיט, זה מה שהם אומרים, דוחים את הפטור בשנה כדי לא לתת לי קרדיט. זה דבר בלתי נתפס".

"הם מכירים אתה פרטים, זה אך ורק והם אמרו את זה בשיחות סגורות - זה עניין פוליטי", זעמה שקד, "הם מנסים לחפש תירוצים כדי שהציבור לא יכעס עליהם. זה עוד דוגמה איך אזרחי ישראל נפגעים בגלל מערכות בחירות. זה עניין של שבועות, אנחנו נמצאים בשלב הכי מתקדם שהיינו בו אי פעם. האמריקאים כל כך רתומים, הם רוצים יותר מאיתנו לתת לנו את הפטור, זה דבר בלתי נתפס המציאות שהגענו אליה. בליכוד מטעמים פוליטיים עוצרים את זה".

בתגובה לפועלה בנוגע לפטור מוויזות לארה"ב עבור ישראלים, תהתה סיוון כהן מה יהיה המחיר אותו נצטרך לשלם על מנת להשלים את המהלך. השרה שקד הסבירה כי "זה לא מחיר, מה שאנחנו עושים זה חילופי מידע בעיקר בתחום המרשם הפלילי. לאמריקאים יהיו אלף שאילתות בשנה על המאגר הפלילי שלנו, של משטרת ישראל. וזה הדדי, גם אנחנו נוכל לקבל. יש עוד כל מיני פרטים אבל זה העניין בגדול. זה חילופי דאטה, על זה גם החקיקה".

"אישה לא צריכה להיות סוהרת של אסירים ביטחוניים"

בהמשך, התייחסה השרה שקד לפרשת סרסור הסוהרות שממשיכה לעורר סערה בקרב הציבור: "זה מזעזע, הסיפור הזה פרץ כבר ב־2018, היו אז עדויות על הטרדות מיניות, נפתחה חקירה ומסתבר שבאמת היא לא הייתה רצינית. לא כל הדברים עלו. אני חושבת שטוב עשה שר הביטחון, היה צריך מיד לא לאפשר לסוהרות לעבוד עם אסירים ביטחוניים. ילדות של אחרים לא צריכות להיות שם, כמו שיש מקצועות בצבא שסגורים לנשים אז אישה גם לא צריכה להיות סוהרת של אסירים ביטחוניים. הדבר השני שצריך לבדוק זה את הטיוח, איך יכול להיות שמ־2018 התחילו לצוץ עדויות ולא עשו שום דבר".

"כמה את מוטרדת מטיוח במדינה?", שאלה כהן, והשרה שקד השיבה: "הגופים שאנחנו מדברות עליהם, גם הפרקליטות, המשטרה והשב"ס, הם גופים עם ההרבה כוח ועוצמה ולכל גוף כזה צריך לשים עליו מרסנים. צריך לבדוק ולברר האם לגופים האלה יש מספיק כוח כדי לרסן את המשטרה והפרקליטות. בתקופתי חוקק החוק של נציבות הביקורת על הפרקליטות, צריך לתת לנציבות יותר שיניים, מח"ש צריכה להיות מחלקה חזקה, ואנחנו רואים שבגופים האלה שיש הרבה כוח תמיד יש בעיות, צריך לדעת לרסן אותם".

בנוסף, ביקשה כהן את תגובה של השרה שקד ליוקר המחיה וגל התייקרויות המחירים שטרם נבלם. לטענתה של שקד, מדובר בעוד סממן רע של בחירות בלתי נגמרות. "התחלנו לטפל בזה בשנה האחרונה, זה לא דבר שאפשר לטפל בשנה. עשינו רפורמה בייבוא, עשיתי רפורמה ברישוי עסקים שמורידה את העלות של רישוי עסק וחוסכת מיליוני ימים, ש"ח וכאבי ראש".

"בדיור עבדנו מאוד קשה והעלנו משמעותית את ההיצע. בשנתיים לפני הקמת הממשלה בגלל מממשלות מעבר וחוסר יציבות שיווקו ותיכננו הרבה פחות דירות ממה שצריך, זה יצר מחסור ועליית מחירים", אמרה, והוסיפה: "שר השיכון, אני ושר האוצר עישנו ביחד מהלכים חשובים. אני מאמינה שהדבר הכי משמעותי זה להגדיל את ההיצע ולקצר תהליכים בוועדות, עבדנו על שני הדברים האלה המון".

כמו כן, ביקשה שקד להדגיש כי "רק השבוע הצלחתי להעלות את השכר של בודקי התוכניות, ההיתרים והמהנדסים בוועדות התכנון והבנייה כי הוועדות התחילו להינטש וכשאנשים נוטשים התוכניות תקועות. חצי שנה אני נאבקת ושבוע שעבר הצלחנו לתת מענק של 18 אלף ש"ח בשנה כדי לעודד אנשים להישאר בוועדות, זה לא מספיק אבל זו התחלה טובה. רק נתתי את זה בתור דוגמה כי זו אחת הבעיות, לעודד אנשים טובים שיעבדו בוועדות. אנחנו עובדים בשיא הכוח כדי לעמוד ב־125 אלף יחידות בשנה, שיווקנו השנה יותר ממאה אלף יחידות וזה המספר שצריך להיות כל שנה".

לאור אמירותיה, ציינה כהן כי בסופו של יום, העלייה בשכר נעה בין 10 אחוזים ל־30. השקד שקד התייחסה לאמירה זו, והבהירה: "נכון אבל צריך ממשלה יציבה לאורך זמן שתוכל לעבוד, חצי מהרפורמות שלי נתקעו בגלל הבחירות. הבחירות האלה שמטמטמות את המדינה מונעות יציבות ואי אפשר לקדם רפורמות. אנחנו היחידים שמציעים ממשלה ברת קיימא. צריך לשלב כוחות, לעבוד יחד, להוביל ליציבות ולהקים ממשלה".

"מאמינה שהרבה אנשים רוצים להצביע לרוח הציונית - יודעים שבאנו לעבוד"

בסיום השיחה, נשאלה השרה שקד האם היא חוששת לא לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות. יו"ר מפלגת הרוח הציונית סיכמה את הנושא: "אני מאמינה שהרבה מאוד אנשים רוצים להצביע לרוח הציונית כי יודעים שבאנו לעבוד. אם תבחנו את כל מה שעשינו בשנה האחרונה, אנחנו אנשים באנו לעבוד והמפלגה לשנו היא היחידה שמבטיחה ממשלה יציבה, לא צרה שתתפרק, שתדיר חצי מהעם אלא יציבה. אני מאמינה שככל שנתקדם במערכת הבחירות נקבל יותר ויותר תמיכה, נעבור, ונעבור בגדול".

עריכה: שני רומנו

04/08/2022
הישארו מעודכנים

שרת הפנים איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד  |  צילום: רוי עלימה/פלאש90