איריס קול

"הגרסה ישראלית ל'מת לחיות'"

במרץ 1975 השתלטה חוליית מחבלים על מלון סבוי בתל אביב ו־8 בני ערובה נרצחו • ד"ר אבנר שביט ('וואלה'): "זה סרט אקשן - נדיר שנותנים לאישה לביים"


השבוע עלה סרטה המדובר של זוהר ונגר - 'סבוי', המשחזר את רגעי האימה מפעולת הטרור שהתרחשה במלון סבוי בתל אביב במרץ 1975. כזכור, במהלך אירוע הטרור נתפסו מספר אזרחים כבני ארובה, ו־8 מהם נהרגו. איריס קול שוחחה על כך ב־103m עם ד"ר אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה', אשר הביע את דעתו על הסרט.

"סבוי מציג את הסיפורו של כוכבה לוי, רובנו לא מכירים את השם או מכירים ולא יודעים מה הסיפור", שיתף אבנר, והסביר: "היא הייתה האישה שהפכה לגיבורה בעל כורחה, היא נקלעה לסיטואציה במלון סבוי כשעל המקום השתלטה חוליית מחבלים. היא הייתה אישה צעירה והיא הייתה נשואה אבל היא הייתה במקום עם גבר שלא היה בן הזוג שלה, גם הוא היה נשוי, הם שהו במקום ומצאו את עצמם בעיצומו של פיגוע נוראי שבסופו נהרגו 8 אזרחים וכמה חיילים. היא הייתה שם מנסיבות רומנטיות. היא מצאה את עצמה הופכת למתווכת בין הטרוריסטים לבין אנשי הצבא שעמדו בחוץ".

עוד הסביר מבקר הקולנוע של 'וואלה' כי "למה דווקא היא הפכה למתווכת? לא היה לה שום הכשרה, היא לא שירתה בצבא, אבל היא פשוט ידעה ערבית מהמוצא שלה. הדמות חשפה עובדה מאוד עצובה, רוב האנשים בישראל לא יודעים ערבית, כולל אנשים שמנהלים את המדינה, הצבא, הפוליטיקאים, והנה באה אישה מהמעמד הנמוך, אישה שעבדה בעבודות כפיים, והיא הופכת לגיבורה של האירוע הזה פשוט בגלל שהיא היחידה בסביבה שיודעת ערבית. היא ניהלה את מאמצי התיווך, הרגיעה את בני הערובה, העבירה מידה מוצפן לאנשי הצבא, וברגע של גבורה ואצילות נפש היא סחבה תייר החוצה שיקבל טיפול רפואי וחזרה לתופת. היא לא ניסתה להימלט בשום שלב של האירוע".

"בזמן שכוכבה הופכת לגיבורה של הסיטואציה - מזלזלים בה"

לטענתו של ד"ר שביט, "ברור שעל כל מה שהיא עשתה מגיעה לה אנדרטה, לא רק, אין לה אפילו ערך ויקיפדי. היא אישה ומזרחית, לא פעלה על פי הנורמות של התקופה. הסרט מתאר איך הדיכוי שלה התחילו לפני הפיגוע, בזמן הפיגוע ואחרי הפיגוע. כוכבה לוי הייתה אישה עם תשוקה למילה הכתובה ויכולת כתיבה פואטית, ובכל זאת הקיבוץ שבו היא חיה חסם את דרכה ודחף אותה לעבודות כפיים. בזמן הפיגוע עצמו, בזמן שהיא הופכת לגיבורה של הסיטואציה, אנשי הצבא בחוץ מזלזלים בה. לא רק שלא מודים לה, מזלזלים בה".

באשר למציאות של כוכבת הסרט לאחר הפיגוע, סיפר: "לא רק שלא כיבדו אותה, ולא בנו על שמה את האנדרטה שמגיעה לה, האירוע הזה המיט עליה בושה. באותו זמן הייתה אישה אחרת בשם כוכבה לוי, שהיא הייתה יצאנית, ובילבלו בין שתיהן. הדבר השני זה שהיא נתפסה על חם בסבוי עם גבר נשוי שלא היה נשוי אליה. כתבו בעיתונים שהיא הייתה פרוצה. היא הגישה תביעת דיבה וזכתה בפיצויים, וגם כשניקו את השם שלה עשו את זה בצורה שהשפילו אותה. אנחנו שומעים הקלטה בסרט של אנשי צבא מדברים עליה ואומרים 'למי שתהה, היא לא פרוצה, אבל היא כן ניהלה רומן מחוץ לנישואים. היא סתם שרמוטה'".

"היא המשיכה בחייה, לא ידוע הרבה. היא מתה לפני 3 שנים והיא לא תוכל לראות את הסרט שמתקן את העוול ומכבד אותה. אתה כותב 'כוכבה לוי' בגוגל, אין כמעט שום דבר. אישה שנשכחה כמעט לחלוטין. אם היא הייתה גבר לבן היא הייתה גיבורה, בגלל שהיא הייתה אישה ממעמד הפועלים אז פשוט דחקו אותה", הוסיף.

"נדיר שנותנים לאישה לביים סרט אקשן"

בסיום השיחה, הסביר ד"ר שביט היכן ניתן לראות את הסרט 'סבוי': "הסרט מוקרן בבתי הקולנוע ברחבי הארץ אבל פעם פעמיים בשבוע. היום בימינו מעט סרטים מגיעים להפצה, אז הוא מוקרן ברשת בתי קולנוע לב, הוא מוקרן פעם פעמיים בשבוע. בהרבה מההקרנות יש מפגשים עם היוצרת זוהר והכוכבת דנה איבגי. זה סרט ששווה לראות בקולנוע, הוא בחלקו דוקו עם הארכיונים וגם בחלקו האחר הוא משחזר את האירועים".

"זה סרט אקשן לכל דבר, גרסה ישראלית ל'מת לחיות'. יש פה גם משהו מעניין כי סבוי הוא סוג של סרט אקשן וזה מאוד נדיר שנותנים לאישה לביים סרט אקשן", סיכם ד"ר שביט את התרשמותו מהסרט.

עריכה: שני רומנו

15/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבנר שביט
אבנר שביט  |  צילום עצמי
Paris