ג'ודי שלום ניר מוזס

"יש פה כישלון עצום של המערכת ושל שרת החינוך"

יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף תקף את חוסר ההסכמות בנוגע לפתיחת שנת הלימודים: "כך לא צריך להיראות חינוך, לא ידעו שיהיה מחסור במורים?"


חרף הניסיון להגיע אתמול (ה') להסכמה בין משרדי האוצר והחינוך והסתדרות המורים, נראה כי המאמצים עלו בתוהו, מה שעלול להפוך את השביתה בתחילת שנת הלימודים לבלתי נמנעת. האם ה־1 בספטמבר, שעד כה נחשב לתאריך חגיגי עבור הילדים, עתיד להתרחק? סביב שאלה זו ביקשה ג'ודי שלום ניר מוזס לשוחח עם יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף שזעם על המתרחש.

"יש פה כישלון עצום של המערכת ושל שרת החינוך, מעולם לא היה כישלון כזה. אני חושב שצריך לעשות ריסטארט למערכת. יש כאן כישלון של שנים רבות. המורים הם מקצוע מאוד חשוב, היו צריכים לטפל בבעיה הזו", הבהיר. "כך לא צריך להיראות חינוך", אמר שיף בפתח הריאיון.

בהמשך ביקש לעלות מספר שאלות חשובות שמטילות אור על המצב העגום במערכת החינוך, ואמר: "האם מישהו לא ידע שיהיה מחסור במורים? זה לא היה ברור כמה מורים נרשמו לסמינרים ללמוד חינוך? האם לא ידעו שיש כזה מחסור גדול בסיעות? האם אתם לא יודעים שהורים משלמים 2,000 שקל כל חודש לסייעת שתהיה לילד אלרגני בסכנת חיים או לילד בחינוך המיוחד? שכשאין מורים לאנגלית המפקחת אומרת למנהלת שתודיע להורים שלא יהיו שיעורי אנגלית השנה? מה זה אומר? שרק מי שיש לו כסף יכול לקבל מורים או שיעורים פרטיים?", שאל בכאב.

"המורה הוא לא חבר של הילד"

כשנשאל על התערבות היתר של ההורים במערכת הודה שיף כי יש הורים שמתנהגים בצורה לא נכונה, אבל בו זמנית במקום שיש שותפות בין ההורים למערכת יש הצלחות גדולות יותר. "המורה הוא לא חבר של הילד, הוא צריך לחנך אותו. זה התפקיד שלו. המנהגים שפעם היו נוהגים טוב שיחזירו אותם למערכת. יש לתת יותר כבוד למורים, הם המחנכים של הילדים שלנו. המורים זה מקצוע חשוב, זה מי שמחנך את ילדנו, וזה העתיד של מדינת ישראל".

על יפה בן דוד אמר שיף כי הוא תומך במאבק שלה, אבל לא לגמרי. "אני מתנגד שהיא לא מוכנה להכניס מצוינות למערכת ולפטר מורים. זה לא מספיק רק להעלות את שכר המורים. גם אם נעלה את השכר לכל המורים זה לא יפטור את הבעיה".

האם שנת הלימודים תיפתח במועדה?

לסיום השיחה נשאל האם לדעתו שנת הלימודים עתידה להיפתח ב־1 בספטמבר, והוא הודה שהוא מאוד מקווה שזה יקרה. בו זמנית שמח שראש הממשלה יאיר לפיד החל להתערב בנושא. שכן, לדבריו זה נותן סיכוי. "כרגע זה נראה שהם לא יכולים לדבר אחד עם השני. המאבק של הסתדרות המורים יגמר, אבל חשוב שנזכור שיש עוד הרבה דברים אחרים". 

עריכה: עדן בן ארי 

19/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השביתה במערכת החינוך מתקרבת? למצולם אין קשר לנאמר
השביתה במערכת החינוך מתקרבת? למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris