ינון מגל ובן כספית

"לא אוהבת שעושים מסעות יח"צ על חשבון החיפאים"

ראש עיריית חיפה עינת קליש־רותם תקפה את רה"מ בתגובה לחתימתו על היתר השליטה של חברת פטרוכימיים בבז"ן: "עומדת מאחורי כל מילה שכתבתי"


"הטענה שלי רק הולכת ומתחזקת: האויב הגדול של חיפה היא ירושלים DC, שפוגעת בנו מאז 48' ומוכנה להפקיר את העיר בלי למצמץ. כל ראשי העיר לדורותיהם ניסו לרצות ולהתרצות, אבל חיפה רק המשיכה להידרדר. רה"מ לפיד - אתה גרוע כמו כל קודמיך. אדאג שכל חיפאי ידע זאת ב־1 בנובמבר": כך כתבה ראש עיריית חיפה עינת קליש־רותם בחשבון הטוויטר שלה, ותקפה את ראש הממשלה על רקע היתר השליטה של חברת פטרוכימיים בבז"ן, עליו חתם. קליש־רותם שוחחה עם בן כספית וינון מגל והגיבה לדברים.

בפתח השיחה, התייחסה ראש עיריית חיפה לציוצו של ראש הממשלה הנוכחי יאיר מלפני כשנתיים: "אני מאוד אוהבת שבאים ועושים מסעות יח"צ על חשבון החיפאים ועל חשבון הבריאות, אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בחיפה. יש כמה מישורים שלא נפגשים, אני רוצה לתת סקירה קצרה ולא להיכנס לעומק, אבל צריך להבין - יש את המישור הפוליטי, הם מדברים X עושים Y, יש אחר כך את העולם העסקי, ששם בכלל אין קשר, אין חיבור בין העולמות האלה. לפני שבוע ישבנו בוועדה מיוחדת, אפס קשר להחלטות הממשלה שהיו, פשוט לא מתייחסים לזה".

על התכנית האסטרטגית המתוכננת, אמרה: "לפני שנה וחצי ישבתי עם הבעלים הנוכחים של בזן, קיבלתי את התוכנית האסטרטגית, למדנו אותה לעומק, להיות קצת יותר ירוקים, אבל אף אחד לא מדבר בכלל על לוותר על המתחם הזה ולוותר עליו. מצד שני יש את החלטת הממשלה שמדברת על להפוך את מפרץ חיפה למתחם של אכסון מטורף. אנחנו יודעים שמוסדות התכנון מקדמים כמה תוכניות במקביל, כל מיני תוכניות שירחיבו, יגדילו את נמל הדלקים, נמל הכימיקלים, אף אחד לא נותן את התמונה המלאה, את התמונה הרחבה".

בהמשך, הדגישה קליש־רותם כי "אנחנו יודעים שמפרץ חיפה הולך לגדול. מוסדות התכנון יש להם חיים משל עצמן, לחברות העסקיות חיים של עצמן, פוליטיקאים חיים משל עצמם. אנחנו יושבים בישיבות של וועדות התכנון ואנחנו מבינים שאין שום קשר, כשוועדות התכנון ממשיכות לקדם נושא של אכסון דלקים וחומרים מסוכנים אף אחד לא מדבר על החלטת הממשלה, זה מה שאני רואה".

"מי שעוזר לחיפה אני בצד שלו ואנחנו נעבוד בשיתוף פעולה"

באשר לטענה שבזן הודיעו כי הם מחוייבים לתוכנית האסטרטגית, תקפה: "השאלה מה הצהרה כזו, מה משמעותה. אני לא ראיתי ניירות, להצהיר הצהרות, שמעתי, ראינו, שמענו, מה המשמעות? אם יש איזשהו הסכם עם החברה החדשה, הבעלים החדשים, נסמך לראות. ישבתי עם הבעלים הקודמים, לא הייתה להם שום תוכנית לעזוב את השטח הזה. אני יודעת שתוך כדי ממשיכים לקדם תוכניות להרחבת שטחי האכסון של החומרים המסוכנים במפרץ חיפה. שום דבר מהדברים האלה לא מסתדר".

לבסוף, טענה כי "גם בהחלטת הממשלה אין לוחות זמנים, תקציב, אין שום דבר שיכול לעגן הצהרות. זו הצהרה, עליה מגיעה עוד הצהרה, תבדקו כמה החלטות ממשלה לא מתבצעות בפועל. זה המצב, ובינתיים מוסדות התכנון ממשיכים. שישלטו על מוסדות התכנון שלהם. אני חושבת שצריך החלטה אבל גם ביצוע, רק ימים יגידו, אבל כשאני מדברת עם יאיר לפיד ועם הצוות שלו ואני אומרת להם 'תעצרו את הדיונים, תתערבו', אז זה מה שבעיניי בלתי נסלח. אין לי שום דבר אישי לא נגד לפיד ולא נגד אף אחד, אני בעד מי שעוזר לחיפה. מי שעוזר לחיפה אני בצד שלו ואנחנו נעבוד בשיתוף פעולה".

עריכה: שני רומנו ונויה חסון

 

08/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עינת קליש רותם
עינת קליש רותם  |  צילום: פלאש90
Paris