רז שכניק

המהפכה של שמחה של דורון מדלי

בשני עשורים כבש המלחין האהוב פסגה אחר פסגה עם כישרון רב • רז שכניק שב עמו לרגעים שהולידו את הלהיטים הגדולים שנחקקו בתרבות הישראלית • חלק ב'


דורון מדלי, האיש שחי ונושם אירוויזיון, נחשב לאחד הפזמונאים והמלחינים המשפיעים והחשובים ביותר בתרבות הישראלית. ואיך שלא? קצרה היריעה מלהכיל את רשימת והלהיטים עליהם אחראי מדלי. עם שירים כמו 'טוי', 'בראשית עולם', 'מהפכה של שמחה', 'אם יש גן עדן', 'לוקו', 'לעוף', 'פאוץ'', ורבים טובים אחרים - סלל המלחין האהוב והמוערך את דרכו המוצלחת. רז שכניק אירח אותו באולפנו שב־103fm ושמע ממקור ראשון את הסיפורים מאחורי השירים הבלתי נשכחים.

לדבריו של מדלי, "אני חושב ש'מהפכה של שמחה' הוא גולת הכותרת, ואני שמח ששמונה שנים לאחר שהוא יצא - אפשר לאומר שהוא באמת עשה מהפכה, אבל מה הוא לא עבר בדרך. בגלל שתמיד ביקשו ממני שירי חתונה בלי מזרחית, אבל עם עומר אדם, כל כך התעצבנתי שהחלטתי להרים מבצע מחאה משמח. זו התפיסה שלי. אז פניתי לעומר אדם, ליאור נרקיס, דודו אהרון ומשה פרץ - זאת הייתה כיפת ברזל נגד כל הטילים שמעלינו. דודו ומשה ויתרו על הרעיון, למרות שמאוד אהבו את השיר לא נשמע להם הגיוני לעשות דבר כזה, אבל עומר וליאור דווקא זרמו". 

בהמשך, עוד הוסיף: "זו יצירה שיש בה הרבה מאוד חלקים, לא רגיל לשמוע דבר כזה - בטח לא בשיר פופ מזרחי. אז היינו באולפן ההקלטות ברחובות ותוך כדי התחילו ליפול טילים - זה היה בתחילת מבצע צוק איתן. כולם נכנסו לדיכאון, ההופעות בוטלו. כשהחיילים נהרגו, אף אחד לא הבין למה אני ממשיך, אבל אני הייתי נחוש ורציתי שהשיר יצא שבוע אחרי שהמצבע יסתיים. מבחינתי, כמו שהטילים נפלו על המדינה, ככה היה צריך להפיל פצצת אטום של שמחה - רק כדי שיהיה איזון. אחרת, למה אנחנו צריכים לחיות פה? בהתחלה השיר לא הצליח, ביקשתי מליאור ועומר קצת סבלנות. אחרי שנה, הוא כבר הפך ללהיט ענק. השיר הזה פתח דלת, הוא בא ואמר שמותר להיות שמחים ושצריך לכבד גם את הצד המזרחי של המוזיקה הישראלית - בעיניי, מגיע לה פרס על כל השמחה שהיא מביאה לעם ישראל". 

מדלי עוד דיבר על העבודה המשותפת עם הכוכבת הגדולה במוזיקה הישראלית: נועה קירל. לדבריו, "אין כמו נועה, למה? כי אתה פשוט רואה בחורה שנולדה לדבר הזה. חייהם של האמנים הם אחרים, ומי שלא בתחום לא יבין איזה כוחות אנרגטיים, גם פיזיים וגם נפשיים, דרושים כדי להופיע ולשמח ולהיות כל כך האהוב ולהחזיק את פארק הירקון בגיל 21 ולהתחיל את הקריירה בכלל בגיל 14. זה מאוד אמריקאי, סיפורים שאנו שומעים רק מהמרחקים. אין לנו עוד אחת כמו נועה בישראל, היא הראשונה, אז כן - אין עוד אחד כמוה". 

עוד שיתף: "כשעבדנו יחד לראשונה, היא הייתה בת 16. אבא של נועה רצה שנשתף פעולה אבל אני הרגשתי שזה היה נורא מוקדם - לא ידעתי מה לעשות עם זה. בסוף יצרנו את אחד הלהיטים שאני הכי אוהב ברפרטואר שלה. כשחזרתי מהאירוויזיון, לאחר הניצחון עם נטע, עוד הציעו לי להיות המנהל האמנותי שלה. הלכתי על זה, כי אני כל כך אוהב אותה. עשינו כמה דברים ביחד, עבדנו על שירים קצת באנגלית וקצת בעברית, עד שהבנתי שיש לה גם קהל אדיר של בני 30, בניגוד למה שחושבים. אמרתי 'וואלה', אפשר לקחת את הנתון הזה ולעשות דברים חצופים מאוד". 

כשנשאל האם יש סיכוי שיכתוב לנועה שיר לאירוויזיון הקרוב, השיב: "כן, בטח שזה יכול לקרות ובטח שמדברים על זה. עם זאת, בעיניי יש תפקיד אחד שהוא חשוב יותר מכותב השיר, והוא המנהל האמנותי. כלומר, מי שאחראי על כל העסק. אנשים חושבים שאירוויזיון זה דבר פשוט - עולים על הבמה, שרים ויורדים - אבל עובדים קשה מאוד. יש הרבה אסטרטגיה. אז כן, אני מצטרף לצוות ואנחנו עובדים על זה. אם יש מישהו שמסוגלת להחזיר את האירוויזיון לישראל - זאת נועה קירל. אחרת, לא הייתי נכנס לזה. וגם היא, נועה, לא הייתה נכנסת לזה. מי שהיה בהופעה שלה בפארק הירקון, יכול להבין על מה אני מדבר". 

בהמשך, חלק הפזמונאי, המלחין והמוזיקאי דורון מדלי עם רז שכניק חוויות וסיפורים נוספים מאחורי השירים הגדולים שלעד יהוו חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי.

דורון מדלי עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

29/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דורון מדלי עם רז שכניק באולפן
דורון מדלי עם רז שכניק באולפן  |  צילום: 103fm
Paris