איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אין שום מניעה לפי החוק לקנות לילד דירה"

הסגן לשעבר של נציבת מס הכנסה על בדיקת הדירה של יו"ר צעירים בוערים הדר מוכתר: "הרבה פעמים כשיש דברים בכותרות - רשות המיסים רוצה לפשפש"


רשות המיסים פתחה בבדיקה בקשר לפרשת הדירה של הדר מוכתר, כך דווח היום (ב') בכלי התקשורת. לטענת מוכתר, הדירה רשומה על שמה, אך היא למעשה שייכת להוריה. עורך הדין אודי ברזילי, לשעבר היועץ המשפטי וסגן לנציבת מס הכנסה, שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm, והגיב לטענות לפיהן מדובר בעבירת מס לכאורה.

"אני מאוד אתפלא אם רשות המיסים באמת פותחת בחקירה. זאת נשמעת לי יותר כמו כותרת שלעיתים מאפיינת את רשות המיסים", אמר ברזילי, והוסיף: "אפשר לעשות בדיקה שומתית, אבל גם היא לדעתי תניב שהכול בסדר".

לטענתו, "בתקופה שלי, הפרשי מס הרכישה לא היו כאלה דרמטיים, אבל תמיד היה מקובל שהורים קונים דירות ורושמים אותן על שם הילדים. זו העברה בין דורית, זה דבר שהוא מאוד מקובל ומאוד נכון לעשות אותו. לא צריך לחכות למוות, לצוואה, לא צריך לייצר מריבות במשפחה. זה נכון לתת מתנות לילדים בחיים. זה דבר שהיה מקובל ומעולם לא נכנסנו לפשפש בתוך המשפחה".

לדבריו, "אין שום מניעה לפי החוק לתת מתנה לילד או לקנות לו דירה. לצערי הרב, במצב הנוכחי הכלכלי של מדינת ישראל, ילדים לא יכולים להגיע לדירה בלי עזרה מההורים, לכן הדבר הוא לחלוטין לגיטימי".

עם זאת, ציין: "מה שלא לגיטימי, אבל זה קיצוני מאוד, ששמים את הדירה על שם הילד, אבל היא לא שלו לשום דבר ועניין, שזו לא מתנה אלא הסוואה. אבל זה קיצוני. ברוב המקרים, ניתנת מתנה והיא אמיתית".

עוד אמר לגבי המקרה של מוכתר כי "כרגע בוודאי שאין שום עבירה, גם אם דמי השכירות הולכים להורים. מקובל שההורים מחזיקים את הדירה כסוג של פנסיה".

בהמשך טען ברזילי כי גם החיסכון, שכביכול הוריה של מוכתר לכאורה יכלו לחסוך, הוא לא גבוה. "צריך ביישוב הדעת לבחון מתי הייתה הרכישה הזאת, באיזה סכום מדובר, מה ההפרש, והכי גרוע, אם היה פה איזשהו עניין של מלאכותיות, שלא נראה לי, אז יש הפרש מס רכישה לשלם, זה הכול. זו לא דרמה", הבהיר.

לקראת סיום השיחה, הדגיש: "כאשר אתה נותן את הדירה במתנה לילד, היא שייכת לילד. היא רשומה על שמו. אתה יכול לבקש ממנו אחרי זה את הדירה, הוא יכול גם להגיד לך לא. זו טיבה של מתנה".

איך זה ייגמר לדעתך?
"כמו כל הדברים האלה שיוצרים כותרות, בכלום".

עריכה: אמיתי דואק

19/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הדר מוכתר
הדר מוכתר  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris