ינון מגל ובן כספית

בדרך למבצע חומת מגן 2? "אני חושב שכן"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על ההסלמה הביטחונית • על הפיגוע סמוך לאתר בנייה בחולון: "המחבל ראה שזה אפשרי, אבו מאזן קורץ לאנשיו לעשות זאת"


מוסא צרצור, תושב קלקיליה בן 28 שעל פי החשד רצח את שולמית רחל עובדיה, קשישה בת 84, בפיגוע בחולון אתמול (ג'), אותר במהלך השעות האחרונות כשהוא ללא רוח חיים, אחרי שככל הנראה שם קץ לחייו סמוך לרחוב דיזנגוף בתל אביב. האם המצב המסלים עלול לגרור עמו מבצע צבאי קרוב? 

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על ההתפתחויות בפרשה: "זה התאפשר למחבל, זה נראה לו, משפחתו אומרת שהוא לקה בנפשו. הוא ניצל את אישור העבודה שלו, הוא ראה שזה אפשרי, וזה קשור לאווירה הכללית. אבו מאזן קורץ לאנשיו לעשות זאת, חמאס מברכים. כל אחד הוא פוטנציאל. חמאס נכנס לגדה ומתחיל לעשות לאבו מאזן אופוזיציה". 

בהמשך, הוסיף: "המוח המערבי שלנו תמיד צריך סיבה ותוצאה. הסיבה פשוטה - עושים עלינו ג'יהאד, הרשות מגדירה אותנו כאויב. לג'יהאד יש הרבה פנים, והסוג האפקטיבי ביותר הוא הסוג השקט. הרשות הפלסטינית אויבת. לישראל אין ברירה, מנשימים אותה. הרשות הפלסטינית לא תעשה לנו את העבודה. לא יהיה מנוס וישראל תצטרך לעשות את העבודה הזו. בראש של הצעירים הללו יש שנים של קיפוח. אף אחד לא השלים עם הקיום שלנו". 

"לא יהיה מנוס מאשר לעשות מיני חומת מגן"

בסיום דרכו, הבהיר יחזקאלי: "בתחילת דרכו, אבו מאזן אחר בחר בדרך הלא אלימה, והוא צדק עם זה, אבל קרו כמה דברים בדרך. במשך השנים, הכוח של אבו מאזן היה בנסיגה מול השטח שדחף אותו ולחץ עליו להמשיך את הפיגועים. הרשות הפלסטינית מושחתת, גם בטריטוריות שלהם הם לא מנהלים את זה". כשנשאל האם זה הזמן למבצע חומת מגן 2, השיב: "אני חושב שכן. לא יהיה מנוס מאשר לעשות מיני חומת מגן, לא בכל השטחים. אין פתרון. כל העניין הוא שאתה צריך להבין שהסיפור הוא ארוך. תשתיות הטרור של החמאס כרגע בשטח הן לא התשתיות של 2002. הרשות בוודאי לא יכולה להיכנס ולהוציא את כמות הנשק שיש היום במחנות הפליטים".

עריכה: מיכל קדוש 

21/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת מציאת גופת המחבל בתל אביב. למצולם אין קשר לנאמר
זירת מציאת גופת המחבל בתל אביב. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris