איפה הכסף
עם ענת דוידוב

פרופ' איתמר גרוטו: "אנחנו ראויים לקבל דבש נכון"

מדוע משרד הבריאות השאיר את הדבש, השמן זית, ואת הקפה מחוץ לרשימה על ביטול היבוא? • המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות מנה את הסיבות


הוועדה לתקני מזון בראשותו של יו"ר הרגולציה יואל בריס קבעה כי בנוסף ל־90 תקני המזון שסוכמו כי יבטלו, יצטרפו אליהם עוד 20 תקנים נוספים בין היתר על פסטה, אורז שוקולד וגלידה. נשארו בחוץ, שימורים, שמן זית, דבש, וממתקים. אז מדוע משרד הבריאות החליט לנהוג כך? פרופ' איתמר גרוטו, לשעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות, שוחח עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm. 

תחילה, גרוטו התייחס לפריטים שעליהם יישאר התקן הישראלי: "אני לא יודע לגבי כל תקן ותקן, אני חושב שקודם ראוי לשבח את משרד הבריאות, בהחלט יש דברים שבהם הדרישות הישראליות צריכות להתאים לאוכלוסייה, לכל מדינה יש רגולציה משלה. היא תלויה גם בצריכת האוכלוסייה ובסוג הרגישות של האוכלוסייה. בשמן זית יש הרבה מאוד זיופים והרבה מאוד בעיות ואני חושב שלא תמיד מבינים באירופה בשמן זית כמו אצלנו. חלק מהתקנים הם לא עניין של בטיחות המזון, זה עניין של אותנטיות ודברים מהסוג הזה".

התקנים האירופים לא מחמירים מספיק? נשאל גרוטו, והשיב כי "בכל מיני מקומות יש תקנים פחות טובים מהישראלי. בטיחות המזון הישראלית טובה, אנחנו יותר טובים מהאירופאים גם בהשוואות בינלאומיות. אז נכון, אנחנו מוכנים לוותר קצת כי באמת יוקר המחייה הוא דבר בלתי נסבל ואני מאוד מקווה שזה יעזור, אבל יש דברים מסוימים שצריך עדיין להשאיר. למשל, בתחום של חומרי הדברה ודברים כאלה, כי זה תלוי גם בחשיפה של הקהל וכמה הוא אוכל וכמה הוא לא אוכל".

עוד אמר: "יש גם עניין של אותנטיות, יש פעמים שאולי מקפידים אצלנו יותר מאירופאים בתנאים מסוימים. יכול להיות שזה אולי מוגזם אבל אני חושב שבסוף אנחנו ראויים לקבל דבש נכון".

"אני סומך על משרד הבריאות שהם עשו ברירה הגיונית"

כאשר נשאל על המוצרים המתעכבים המכס, שבעקבות כך הציבור הישראלי משלם יותר מיסים, אמר: "בסוף, הנושא של התאמת תקנים בינלאומיים זו תופעה באמת בעייתית וגם אני הרבה שנים ניסיתי לטפל בלי הצלחה, אני שמח שמטפלים בנושא ואני סומך על משרד הבריאות שהם עשו ברירה הגיונית".

בניגוד לייבוא מאכלים, משרד הבריאות לא מאשרים לייבא משחות שיניים ומי פה בטענה שמוצרים אלו נכנסים לפה, מה ההבדל? 
"אני חושב שהגיע הזמן שתהיה איזו אחידות באמירות האלה".

עריכה: נויה חסון

29/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה מליניאק וליאת רון
אריה מליניאק וליאת רון  |  צילום: 103fm
Paris