אודי סגל וענת דוידוב

"לא התבוסה שהדמוקרטים פחדו ממנה"

יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי בלוס אנג'לס, על התוצאות המסתמנות בבחירות האמצע בארה"ב: "אין פה ניצחון טראמפיסטי יוצא דופן"


ספירת הקולות בבחירות האמצע בארה"ב החלה, מסתמן שהמרוץ לסנאט צמוד. יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי בלוס אנג'לס, שוחח עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm, והסביר מדוע לדעתו זו לא התבוסה שהדמוקרטים פחדו ממנה.

בפתח הריאיון אמר דיין כי "ככל הנראה, יהיה משהו כמו 20 מושבים בבית הנבחרים שיעברו לטובת הרפובליקנים. הם יצליחו להשתלט על בית הנבחרים, אבל לא ברוב יוצא הדופן שהם כנראה חשבו עליו. אנחנו רואים בסנאט שזה מצטמצם ל־3 או 4 מרוצים, ויכול להיות שלא נדע את התוצאות", הסביר.

בהמשך ביקש להזכיר כי זהו יום חג למושל פלורידה שהצליח לנצח בענק בבחירות עד כה. "הוא מייצב את עצמו כמועמד מוביל, חוץ מטראמפ כמובן. מה שקרה הוא שלא מעט אנשים שטראמפ תמך בהם בארצי לא הצליחו – דוגמה טובה זה מושל פלסנבניה, אותו אנטישמי, הפסיד".

עוד הוסיף: "טראמפ לא מצליח כל כך ברמה הארצית, והמגמה של 2020 נמשכת. פלורידה לוקחת את כל הקולות, גם במרוצים צמודים בבית הנבחרים. עדיין, הוא לא זוכה פה בענק. אין פה איזשהו ניצחון טראמפיסטי יוצא דופן. זה לא מציב אותו כזוכה הגדול של בחירות האמצע".

"איך אתה מסביר את זה על רקע אחוזי התמיכה הנמוכים בביידן?", נשאל דיין. לדבריו, זה אפילו מעצים יותר את חוסר ההצלחה. הוא הסביר כי יש אחוזי תמיכה, אבל איתו מגיע גם הפחד ממעומדים קיצוניים, ויש את נושא ההפלות, המצב הכלכלי, והחשש לדמוקרטיה. "כל הדברים האלה הוציאו את הדמוקרטים מהבית. הניתוח שאני נותן לכם עכשיו הוא בגלל שאנחנו באמצע ספירה והכל. אפשר להגיד שזה לא בחירות אמצע אופייניות, ואנחנו לא רואים פה תבוסה דמוקרטית. זה יום לא נורא מבחינת הדמוקרטיים. הם יכולים בסופו של דבר להיות מרוצים לאור נתוני הפתיחה של הכלכלה הגרועה והתמיכה הנמוכה בביידן".

עריכה: עדן בן ארי 

09/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב וגדעון אוקו
ענת דוידוב וגדעון אוקו  |  צילום: 103fm
Paris