ניסים משעל וטל שלו

"הייתי מאוד קשוח עם אחותי, לא נתתי לה לצאת מהבית"

לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים • ל', שהורשע בהריגת אחותו ועבר שיקום, שיחזר את המקרה והתנצל בפני משפחתו


מחר (ו') יצוין היום הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים. בעקבות כך, 'רדיו פוקוס', תחנת הרדיו השיקומי של שירות בתי הסוהר, הקליטו שיחות עם אסירים שהורשעו בעבירות האלימות הללו והשתקמו. הם מספרים בשיחות על סימני האזהרה שצריך לשים לב אליהם, לפני שיהיה מאוחר מדי. ל', אסיר שהורשע בהריגת אחותו שהייתה בת 15, והשתקם, שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm ושיתף באירוע הקשה.

"אני הייתי דמות האב בבית. הגעתי להחלטה הזאת מכיוון שראיתי שאני לא יכול לשלוט על אחותי, מכיוון שראיתי שהיא יותר חזקה ממני", נזכר ל' במעשה הנורא, והוסיף: "הייתי הגבר היחיד בבית, ולאחותי היו החלטות משלה. היא רצתה לחיות את החיים שלה". "היא בחרה לצאת לחיים ולא להישאר בבית, לחיות לבד, ואף אחד לא ידע", סיפר, "היא ארזה את כל הציוד שלה. פשוט קמנו בבוקר והיא איננה".

המגישים תהו, "למה היא בחרה לעשות את זה?" ל' הודה: "כי לא היה לה טוב. לצערי, אני הייתי מאוד קשוח איתה. פשוט לא נתתי לה לבחור, לא נתתי לה לצאת מהבית, לא נתתי לה כסף. אם היא רצתה לצאת, אז היה לה ליווי צמוד, ממש בית סוהר, ואין לה קול בבית. היא לא יכלה לבוא ולהצטרף אלינו".

בהמשך הסביר ל' על תכנון הרצח. "קשרתי קשר עם חברים ונתתי להם כסף בשביל שיבואו ויירו בה ברגליים והיא נרצחה", אמר, והדגיש: "אני זה שיזמתי את הרצח". לדבריו, מדובר היה בחולשה שלו. "כאילו זה כבוד המשפחה, אבל זה בכלל לא ככה", הסביר, והוסיף: "זו כותרת שאני הסתתרתי מאחוריה בשביל לא להוציא ולא לבוא ולהגיד לעצמי שאני הייתי חלש ולא מספיק בשבילה".

במהלך השיחה, סיפר ל' גם על ראשית חייו שעיצבו את אישיותו. "גדלתי על תרבות קשוחה מאוד, שהגבר לא אמור להביע רגשות, לא לבקש עזרה", אמר, והוסיף לספר: "נולדתי פג עם נכות ברגליים וזה קצת הפריע לי במשך החיים שלי. בילדות, בבית ספר, עברתי חרם שהשפיע על הדמות שלי מאוד. משם, הדמות שלי באה".

כעת המצב השתנה, הוא ציין כי "עברתי שיקום מאוד משמעותי, שנתן לי להסתכל על הדברים אחרת בצורה שהיא באמת יעילה ושימושית, והיא תעזור גם למשפחה שלי וגם לסביבה שלי". לקראת סיום השיחה, העביר מסר למשפחתו, "המשפחה שלי, שאני אוהב, שגדלתי איתה. אני מאוד מצטער, מאוד מתחרט על מה שגרמתי להם".

כלאי רינת ימין, מנהלת בית התקווה בבית הסוהר חרמון, התייחסה לריאיון המטלטל. "למי שנמצא בחוץ מאוד קשה לבקש את העזרה הזאת", טענה. "לשיקום בתוך בית הסוהר יש יתרונות משמעותיים".

24/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris