איפה הכסף
עם ענת דוידוב

שיגעון הקניות באונליין

כך נזהה התמכרות • ד"ר שירה סובול, מומחית לטיפול בהתמכרויות, הסבירה על סימני האזהרה: "אם הקניות הופכות לדרך חיים וממשיכות למרות ההשלכות"


ד"ר שירה סובול, מומחית לטיפול בהתמכרויות, חברת סגל ומרצה באוניברסיטת בר אילן, שוחחה עם ליאת רון ואריה מליניאק אודות מבצעי בלאק פריידי ברשתות השונות. האם כל מי שקונה הוא מכור? ואיך אפשר לזהות את ההתמכרות, רגע לפני שהיא מאיימת להשתלט על חיינו.

בפתח הריאיון אמרה ד"ר סובול כי התמכרות לקניות לא רשומה כהפרעה פסיכיאטרית מוגדרת, אבל היא בהחלט נחשבת כהפרעת שליטה בדחף. "אנחנו רואים בקליניקה יותר ויותר אנשים שמדווחים על הוצאות שמתעלות על הכנסות. מעבר לזה, אנחנו רואים שמאז הקורונה אנחנו הרבה יותר באונליין, וזה הפך להיות נגיש. למשל, אני כותבת מייל בעבודה ויכולה תוך כדי לשוטט באתר, ולהזמין לי משהו על הדרך. קניות נגישות הרבה יותר ומתוחכמות, וזה באמת משמעותית הנגיש את נושא ההתמכרות לקניות באונליין", הסבירה.

אז מה ייחשב התמכרות? ד"ר סובול העשירה אותנו בניסיונה, ואמרה: "אם החלטתי על תקציב מסוים ואני חורגת משמעותית ממנו, או אם הקניות הופכות לדרך חיים וממש מתכננים אותן, ומוקדש המון זמן לזה, וממשיכים לקנות למרות שיש לכך השלכות הרסניות".

שאלה נוספת שנשאלה היא עד כמה השימוש באשראי משפיע על ההתנהלות הצרכנית שלנו ברשת. היא הסבירה שתהליך קניות אונליין מקצר את הקנייה, וככה אפשר בלחיצת כפתור ליהנות משמלה חדשה או זוג מכנסיים. מה קורה כששמלה אחת הופכת ל־15? זה כבר סיפור אחר. "בלחיצת כפתור אחת אני מממשת את ההתמכרות שלי, יש בזה משהו מהיר ומפצה. חשוב לי לציין שלא כל אחד הוא מכור. אנחנו צריכים להבין שלמינון ולתדירות יש משמעות פה", סיכמה.

עריכה: עדן בן ארי 

24/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"בלחיצת כפתור אחת אני מממשת את ההתמכרות שלי"
"בלחיצת כפתור אחת אני מממשת את ההתמכרות שלי"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris