איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"משפחות כבר לא מצליחות לשלם משכנתה"

שימי אדזיאשוילי, חבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות, על הקושי בתשלום המשכנתה: "מה יקרה כשהריבית תמשיך לעלות? כנראה שלקוחות יגיעו לאיבוד הבית"


בכל יום שעובר, לצד עליית הריבית וההתייקרויות הכלליות של מוצרי צריכה רבים במשק, לווי משכנתאות רבים מוצאים את עצמם מתקשים מאוד לשלם את המשכנאות על הדירות שרכשו בעמל רב. שימי אדזיאשוילי, חבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות, התייחס לדברים וסיפר על רשמיו מהדיון בוועדת הכספים בו נכח היום (ב'), שעסק במלחמה ביוקר המחייה. 

"אנו מתחילים לקבל טלפונים, בין אם מלקוחות עבר ובין אם מלקוחות חדשים ששואלים מה הפתרונות ומה ניתן לעשות כדי להקל על עליית הריבית", סיפר. "אנו שומעים שאנשים מתחילים לפגר בתשלומים, וגם משיחות שאנו עושים עם מנהלי בנקים הבנו שזו מתחילה להיות מגמה, משפחות כבר לא מצליחות לשלם משכנתה".

בהמשך, טען: "רואים בעיקר את השכבות החלשות יותר שהכסף שכבר עלה במשכנתה גומר את יכולת ההחזר שלהם, זאת בנוסף לכל ההעלאות האחרות שבאות יחד. אלו שיש להם גם משכנתה וגם הלוואות צרכניות הם הנפגעים העיקריים מהמהלך, הריבית עולה לא רק על המשכנתה אלא גם עליהן".

בסיום, התייחס אדזיאשוילי לעליות הריבית, ואמר: "אלו ריביות נשכניות בצורה מטורפת, זה בהחלט משהו שהמדינה לא עוצרת. העלאת הריבית רק ממשיכה לפגוע באותם לקוחות ולא להטיב איתם. מה יקרה כשהריבית תמשיך לעלות? כנראה שהלקוחות הללו יגיעו לאיבוד הבית". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


המשכנתאות בעלייה
המשכנתאות בעלייה  |  צילום: יעקב לדרמן/פלאש90
Paris