אודי סגל וענת דוידוב

"מאחלת לליאת שתפרוש ולא תתחתן עם תיקים"

נורית ליטמן, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, התייחסה לידיעה כי ליאת בן ארי, התובעת הראשית בתיקי נתניהו, שוקלת לפרוש מתפקידה


לאחר שספגה מתקפות רבות נגדה ונגד משפטה, נחשף כי ליאת בן ארי, התובעת הראשית בתיקי נתניהו, שוקלת לפרוש מתפקידה בפרקליטות. סביב ידיעה זו, ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם נורית ליטמן, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, אשר פרשה את משנתה בנושא.

בפתח השיחה, הודתה ליטמן כי "לא דיברתי איתה לאחרונה ולא יודעת מה המחשבות שעוברות לה בראש, אבל צריך לזכור שליאת כבר הרבה מאוד שנים בפרקליטות ומחשבת פרישה זה משהו שקיים אצל אנשים בוותק הזה לאורך זמן, זה לא משהו שצץ בבת אחת. אני לא בטוחה שהקישור בין זה לבין מה שהיא חשה היום בהכרח נכון".

"אני כן יכולה להגיד ואני חושבת שזה גם לא מפתיע שלאורך השנים האחרונות לליאת מן הסתם קשה מאוד עם הירידות האישיות עליה, ההפגנות מול הבית שלה. זה משהו שקשה מאוד לעבור אותו וזה מחיר שאתה משלם כשאתה מנהל תיק מהסוג הזה, אבל זה לא מחיר שאתה צריך לשלם", הדגישה.

"בכתב האישום של נתניהו ליאת בן ארי בהחלט ניצחה על המלאכה"

כאשר ציין משעל את תגובות הפוליטיקאים נוכח הידיעה כי בן ארי שוקלת לפרוש, טענה ליטמן כי "שני מיליון איש יכולים להגיד שהם רוצים שמישהו שלשיטת הפרקליטות עבר עבירות, והם רוצים שלמרות שהוא עבר עבירות או לא יודעים מה יקרה במשפט - הם רוצים שהוא יהיה ראש ממשלה. אני לא יודעת למה כל אחד ואחד מצביע, אבל במדינה דמוקרטית, בשביל זה יש גם הפרדת רשויות וגם אם ראש ממשלה נבחר על ידי ציבור גדול הוא עדיין עומד בפני החוק כשווה בין שווים. זה לא דבר שצריך להרתיע את הפרקליטות, בואו נזכור גם שכתב האישום הוגש כשנתניהו היה ראש ממשלה".

"בכתב האישום של נתניהו, ליאת בן ארי בהחלט ניצחה על המלאכה, הייתה ראש צוות התביעה", אך הסבירה, "מרגע שהחלו להישמע הראיות התיקים מחולקים לפי צוותים, בכל צוות עומד ראש צוות. מאז גם ליאת בן ארי מונתה למשנה פרקליט המדינה לאכיפה כלכלית ומונה פרקליט מחוז במקומה. איזה מסר יעבור לציבור (במקרה של פרישה שלה) - זה איזה מסר שמישהו יחליט להעביר אותו".

לאור אמירותיו טען משעל כי יגידו שהיא לא עמדה בלחץ, וליטמן הודתה: "אין לי ספק שיגידו, ויגידו עוד יותר ממה שהדימיון שלך יכול להעלות על הדעת אבל בן אדם לא צריך להחליט מה לעשות עם החיים שלו לפי מה שיגידו או לא יגידו. אם ליאת הגיע זמנה לפרוש, כחברה הייתי אומרת לה 'תפרשי'. אני לא חושבת שייגרם נזק לתיק הזה מבחינה משפטית".

"בן אדם לא צריך להתחתן חתונה קתולית עם תיק כזה"

"בן אדם לא צריך להתחתן חתונה קתולית עם תיק כזה, היא נמצאת בתיק הזה שנים ארוכות", הכריזה, "בסוף היא תסיים את הקדנציה של התפקיד הזה (של המשנה לפרקליט המדינה), אם התיק לא יסתיים עד אז היא לא תוכל לפרוש? זה מגוחך. לא צריך לחשוב שבגלל זה משהו יתמוטט. השופטים צריכים להיות הכי זהירים בעולם, ולעסוק בדיוק במה שמונח לפניהם. הם לא יכולים להתבטא על דברים שקורים בחוץ".

בהמשך, התייחסה ליטמן לטענה כי כל ההתנהלות הנוכחית משפיעה גם על העדים והשופטים בתיק: "לבית משפט יש סמכות לעסוק בניהול תיק, אף אחד לא מינה אותו לעסוק עכשיו באווירה הציבורית, ואם נעשות עבירות חיצוניות, לא בתוך האולם, לא מעורכי הדין ולא מהעדים, כלפי מישהו, אז מי שצריך לטפל בו זו הפרקליטות".

"אין לי ספק שמבחינת התחושה שלהם הם מבינים מה קורה, אני בטוחה שכבני אדם הם גם מרגישים אולי אפילו אמפתיה כלפי תובע שבגלל התפקיד שלו צריך לשלם כאלה מחירים", הוסיפה, "אולי הם גם חושבים על עצמם, מה יקרה ביום שהם יתנו פסק דין. בעיניי הם צריכים להתרכז בעבודה שלהם, זה דבר מאוד חשוב כדי שהם יהיו הכי נקיים כשהם מגיעים בסופו של דבר לכתוב את הכרעת הדין".

"התיק נמצא בידיים טובות גם אחרי שהיא תפרוש"

לסיכום, כאשר נשאלה האם בן ארי תפרוש להערכתה, הבהירה ליטמן כי השאלה היא מתי. "אני לא יודעת מה התוכניות שלה. אני חברה של ליאת, לא הייתי איתה בקשר לאחרונה. אני מאחלת לליאת שתפרוש ולא תתחתן עם תיקים. התיק הזה נמצא בידיים טובות גם אחרי שהיא תפרוש, היא עשתה המון בתיק הזה, באמת הפכה לסמל. זה לא אומר שהיא לא יכולה לפרוש".

"לא יגידו שזה כישלון?", תהו צמד המגישים, וליטמן הסבירה: "יגידו, אבל זה לא נכון. ליאת היא בן אדם פרטי שהוא יכול לפרוש כשהגיע זמן הפרישה שלו. ראינו כבר הרבה מאוד לחצים שהיא הצליחה לעמוד בהם בלי לפחד, לחשוש ובלי לוותר. בסוף ככה אתה מחונך כפרקליט – לעשות את העבודה שלך".

עריכה: שני רומנו

29/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ליאת בן ארי
ליאת בן ארי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris