בן כספית ואריה אלדד

"באירוע הזה יש הרבה מאוד שרלטנות"

טל לב רם על הביקורת לדינו של החייל בחברון: "באופן מכוון מערבבים בין דין משמעתי פיקודי אל מול טענות שיש כאן מחטף של הפרקליטות"


השבוע פורסם סרטון בו לוחמי גבעתי תוקפים פעילי שמאל בחברון. אחד החיילים תועד קורא 'בן גביר יעשה סדר'. הבוקר (ג') נשפט החייל בדין משמעתי, ונידון ל־10 ימי מחבוש. טל לב רם ('מעריב', '103fm') שוחח עם בן כספית ואריה ועדכן בפרטים. בהמשך: מה דעתו על התנהלות השוטרים בעת פיגוע הדריסה בבנימין?

כנשאל מה דעתו על אירוע החייל בחברון אמר לב רם כי גיבוי של מפקדים לחיילים נמדד באירועים בהם החיילים מרגישים סכנת חיים, והסביר: "באירוע הזה יש הרבה מאוד שרלטנות, באופן מכוון מערבבים בין דין משמעתי פיקודי אל מול טענות שיש כאן מחטף של הפרקליטות. אני חושב שלא ראוי להזכיר את שמו של המג"ד. גם הטענה שהחייל נשפט רק בגלל שאמר שהוא תומך בן גביר זה גם פייק ניוז. הרי בסופו של דבר, הכלי המשמעתי פיקודי, נועד למפקד על מנת לאכוף משמעת ביחידתו".

"חיילים אינם ילדים. כשהם לוקחים נשק ביד יש להם אחריות"

לב רם ביקש להזכיר נקודה נוספת, ואמר: "באירוע הזה חיילים אינם ילדים, וכשהם לוקחים נשק ביד יש להם אחריות. הם לא בחוקי הרחוב של הג'ונגל ברחוב הישראלי. אני אגיד עוד דבר: גם אם הוא נשפט, וגם אם הוא נכנס - מי שהיה מפקד שלח למאסר את חייליו. לא הפסקנו לחבק אותם אחרי זה, ולעיתים נוצרו איתם קשרים לכל החיים. לפעמים אפילו הם הבינו שזה היה צעד חשוב בתהליך, לפעמים זה היה נדרש לתהליך שלהם. להגיד שזה רק בגלל שהוא אמר שהוא תומך בבן גביר זה לא להציג את האמת.יש מידה של שרלטנות להתערב בכל החלטה פיקודית ולנסות להפעיל לחץ".

בהמשך התייחס לאירוע הדריסה שהתרחש היום (ג') ושיבח את דרך הפעולה של השוטרים בשטח. "צריך לתת להם שאפו גדול על דרך הפעולה שלהם. הם גם איתרו וגם זיהו את הרכב וידעו לרדוף אחריו ולא לאבד מגע בכדי שלא יוכל להמשיך ולבצע פיגועים. הרי פיגוע תמיד מתחיל בהפתעה והשוטרים במקרה הזה פשוט עשו את מה שהם צריכים לעשות ובצורה מושלמת. לגביי הפיגוע, אתה רואה את קור הרוח של המחבל ואתה מבין שהיה לנו כאן מזל גדול על הדרך שבה הפיגוע תוכנן ובוצע. אין ספק שהשטח בוער".

"גם המחבל הזה היה עם רישיון עבודה. נכון?", נשאל לב רם. הוא השיב בחיוב, ואמר כי משהו מבעבע מתחת לפני השטח. "אתה רואה שיש אבולוציה ומשהו משתנה. פעם זה גוב האריות, פעם זה בודדים, פעם זה דריסה, פעם זה ירי. לגביי הגילאים אתה רואה פתאום גילאים מאוד מבוגרים גם, ולא רק צעירים. יש גם בעלי משפחות", הזכיר.

עריכה: עדן בן ארי 

29/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחסום צבאי על גבול הרצועה - אילוסטרציה (למצולמים אין קשר לכתבה)
מחסום צבאי על גבול הרצועה - אילוסטרציה (למצולמים אין קשר לכתבה)  |  צילום: פלאש90
Paris