איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אני מודאג מהמצב הירוד של הפיקוח על המזון בישראל"

רשת המזון אסם הודיעה על הימצאות סלמונלה בחומוס 'צבר' • פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הסביר על הסיכונים שבמחלה


רשת המזון אסם הודיעה על הימצאות סלמונלה בחומוס 'צבר' ועוד תשעה מוצרי סלטי חומוס וטחינה. ככל הנראה, מקור הבעיה היא באחד מחומרי הגלם המשמש לייצור המוצר. משרד הבריאות ערך היום (ד') ביקורת במפעל. מה הסיכונים שבמחלה? איך החיידק מגיע לחומרי הגלם? האם מדובר ברשלנות של המפעל? ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, אשר הגיב לאירוע והשיב לכלל השאלות.

בפתח הריאיון אמר פרופ' לוין כי הוא לא מודאג מהסיפור, אלא מהמצב הירוד של פיקוח המזון בישראל. "מדובר במערך מוזנח שלא מקבל את המשאבים והכלים הנדרשים. אנחנו תלויים היום במזון המתועש שהוא פגיע יותר מבחינת האפשרויות לזיהומים. לא זכור לי שהיה ריקול של פירות וירקות טבעיים", הסביר.

לדבריו, אם נשווה בין כמות פקחי המזון לבין כמות משגיחי הכשרות במדינה - יש לנו בפירוש יותר משגיחי כשרות. בנוסף, ביקש להתייחס למצב הוטרינרים בישראל, ואמר: "יש לנו מספר זעום של וטרינרים. הרי חלק מהמזון מגיע מהחי, ושם יש צורך בפיקוח הדוק. היום יש משבר שבא לידי ביטוי גם בעיצומים בשירותי המזון במשרד הבריאות. כוח האדם מאוד מצומצם בתחום שדורש כל כך הרבה מקצועיות".

עוד הוסיף: "הרי צריך מי שיהיה אחראי על המחלבות ויהיה איש מקצוע שיפעל יחד עם הצוותים בלשכות הבריאות המחוזיות, שעושים את הביקורות בשטח. במערך הזה אין אפילו כלי רכב, ואנשים צריכים לנסוע לביקורות באוטובוס, וזה מגביל אותנו ואת היכולת לבצע את הפיקוח בזמן אמת ובאופן מהיר. זה יום יום, ואנחנו רוצים שיהיו עיניים וידיים של משרד הבריאות על מנת שיבדקו מה קורה בפס הייצור".

כשנשאל מתי לדעתו צריך לעשות פיקוח על המוצרים טען פרופ' לוין כי זה מאוד תלוי במוצרים עצמם.מה שחשוב זה שיהיה בעל הבית, שהמפעלים ידעו שיש בעל בית. דע מאין באת, לאן אתה הולך, ובפני מי אתה עתיד לתת דין וחשבון. יש המון אחריות לחברה, וצודק משרד הבריאות שלא פותר את החברה מאחריות".

לסיום פנה פרופ' לוין לממשלה העתידית שעומדת לקום, ואמר: "מקווה שהממשלה החדשה שתקום תשים את הבריאות בראש מעינינו, ולא בתחתית סדר העדיפויות".

עריכה: עדן בן ארי 

30/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' חגי לוין
פרופ' חגי לוין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris