בן כספית ואריה אלדד

חופים יבשים בכנרת - לא עוד

משבוע הבא, המוביל הארצי יוביל מים מותפלים לכנרת ויעלה את המפלס • גיורא שחם, לשעבר ראש רשות המים ובין הוגי התוכנית האסטרטגית, סיפר על התהליך


משבוע הבא, מים מותפלים יוזרמו לאגם הכנרת. לאחר שנים ארוכות בהן החופים היו יבשים, החליטו לפתח שינוי משמעותי שישפיע על מאגר המים, גם בחורפים הדלים יותר. גיורא שחם, לשעבר ראש רשות המים ובין הוגי התוכנית האסטרטגית, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ופרש בפנינו את הסיפור.

לדבריו, עם שינוי האקלים החריף אף אחד לא יודע בדיוק לאן המצב הולך, אבל הם היו חייבים למצוא רעיון יצירתי להתמודד עם המצב. "אני יודע שאנחנו היינו משנת 2014 ועד 2018 במשך חמש שנות בצורת והכנרת הגיעה לקו השחור, שאי אפשר לשאוב בה והיא גם ריקה. ומה קורה אם תתפרק עוד פעם מכלית נפט בים התיכון? לכן אני הוצאתי את ההוראה ממש כמה חודשים אחרי שנכנסתי לתפקיד, הוריתי למקורות להתחיל תכנן ולבצע צינור שייקח מים ממאגר אשכול לכיוון הכינרת. התחילו להקים את הצינור, זה ישפך בראש נחל צלמון, ואז אפשר יהיה לשקם את אחד הנחלים היפים ביותר בארץ".

"כמה זה עולה האירוע הזה?", נשאל שחם. "זה לא כל כך חשוב מה המחיר. משק המים הוא משק עצמאי, ולכן זה כמעט לא משפיע על התעריף", טען. בהמשך נשאל האם המים שישראל מעבירה לירדן ישפיעו על מאגרי המים, והסביר שהכינרת היא כמו אקווריום, ועל כן היא חייבת את התנועה הזו פנימה והחוצה. "הכינרת היא כמו אקווריום - אם אתה לא מחליף מים הם מעבשים בו. זה רק יטיב עם הכינרת".

עריכה: עדן בן ארי 

21/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מפלס מים נמוך בכינרת
מפלס מים נמוך בכינרת  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris