אודי סגל וענת דוידוב

"מה שהיה טוב לבן גוריון, טוב גם לעוצמה יהודית"

ח"כ צביקה פוגל על האפשרות לתיקון חוק האפליה: "זה לא ראוי, לא באג'נדה שלי, לא כך גדלתי וחונכתי - לא כך אני מתכוון לייצג את עוצמה יהודית"


חברי הכנסת שמחה רוטמן ואורית סטרוק מהציונות הדתית, התייחסו אתמול (א') לכוונת מפלגתם לתקן את חוק האפליה, וטענו כי בעל בית מלון דתי יכול לסרב לארח לקוחות הומואים. ענת דוידוב וגדעון אוקו ביקשו לדון על כך ב־103fm עם חברם לממשלה חבר הכנסת צביקה פוגל (עוצמה יהודית), אשר הגיב לדברים והסביר מדוע הוא מתנגד לעמדתם בנושא.

תחילה, הגיב לאמירות של סטרוק ורוטמן. "אנחנו לא שם. האצבע שלי לעולם לא תורם לשום אפליה, לשום שינוי של הסטטוס קוו. כל מה שהיה טוב לבן גוריון, טוב גם לעוצמה יהודית", טען, והדגיש כי אותן אמירות היו לא ראויות. זה לא מתאים לי, זה לא באג'נדה שלי. לא כך גדלתי, לא כך חונכתי ולא כך אני מתכוון לייצג את עוצמה יהודית בכנסת. בשום פנים ואופן".

לדבריו, "מותר לנו לחשוב אחרת. לא מותר - אולי לפעמים חובה לחשוב אחרת, ואני שמח שבסופו של דבר יש גם ראש ממשלה שמקבל החלטות כדי לקיים את הקואליציה הזאת ולמצוא את המכנה המשותף ולא את המפריד".

עם זאת הדגיש, כי המשא ומתן הקואליציוני עוד לא הסתיים. "עוד אין ממשלה, עוד לא הצבענו על הכול ואני אומר לכם בצורה שלא משתמעת לשתי פנים, עוצמה יהודית היא לא מפלגה שמעודדת אפליה או פגיעה באוכלוסייה", טען.

לדבריו, "עשינו פשרה מסוימת בחלק מהחוקים שרצינו, אבל כדי לוודא שהם יקוימו בסופו של דבר, ביקשנו את התפקיד של ממלא מקום יו"ר ועדת שרים לחקיקה כדי שלאיתמר תהיה משם שליטה על המשך הדברים. אנחנו מאמינים שאת מה שדרשנו, הקואליציה חייבת למלא. יש לנו גם דעה משלנו בנושאים אחרים".

ואם סטרוק או רוטמן יעמדו על החוקים הגזעניים האלה, מה אתם תעשו?
"בואי נחכה ונראה. את מה שאני אעשה, שמעת לפני רגע. האצבע שלי לא תורם לשום אפליה ולשום פגיעה באוכלוסייה כלשהי במדינת ישראל".

"פוליטיקה קיימת היום בכל מקום"

בהמשך הגיב לדיווחים על כך שהרב הצבאי הראשי יוכפף לרבנות ולא לרמטכ"ל. "לא יהיה רב צבאי ראשי שהרמטכ"ל לא רצה אותו. אני מבטיח לכם שזה לא יהיה". לטענתו, אם יביאו שם של מועמד שהרמטכ"ל לא ירצה, אז ראש הממשלה יקבל את ההכרעה.

לגבי הטענה שבעקבות כך, תיכנס פוליטיזציה לצבא, טען: "פוליטיקה קיימת היום בכל מקום. לפני שבועיים קראו לי למשרדי הייעוץ המשפטי של הכנסת. אחרי חודשיים וחצי שהייתי מנוע מלבצע את תפקידי כמפקד יחידת חילוץ גולן בהתנדבות, אופשרתי, מכיוון שנגמרו הבחירות ונגמר הקמפיין הזה ויכולתי לחזור לתפקידי וקראו לי ואמרו לי ש'אתה רשאי לחזור לתפקידך כמפקד יחידת חילוץ גולן לחצי שנה-שנה עד שיימצא מחליף'".

עם זאת, לדבריו, "במהלך השבועיים האחרונים, הבעתי קצת ביקורת על המפכ"ל ועל השר ועל הפרקליטות, וראה זה פלא - לפני יומיים קיבלתי הודעה שיש ניגוד עניינים בין חברותי בוועדה לביטחון הפנים לבין היותי מתנדב כמפקד יחידת חילוץ גולן. אתם מבינים? אני לא יכול להציל חיים כי יש ניגוד עניינים. אתה מבינים איפה נכנס הפוליטיקה?"

מי סיכל את המינוי שלך לדעתך?
"או מישהו מהפרקליטות או מישהו מה..."

מי חתום שם?
"בסוף הפרקליטות. השאלה היא איזה ידיים נטמנו שם בתוך המדמנה הזאת כדי למנוע".

של מי הידיים? של בר־לב? של שבתאי? של מי הידיים?
"או בר־לב או שבתאי או הפרקליטות או שלושתם. אתם מבינים את המשמעות?"

ניסו לסכל את המינוי שלך?
"לא ניסו, סיכלו. אני לא יכול להמשיך בתפקידי כמפקד יחידת חילוץ גולן. אני לא יכול להציל חיים, כי יש לזה ניגוד עניינים עם חברותי בכנסת. לא שמעתי דבר הזוי כזה מימי חיי. מה אני אעשה בוועדה? אני אחליט מחר בבוקר משהו נגד המשטרה כי לא קיבלתי חבל ליחידת חילוץ?"

למה הם עשו את זה לדעתך?
"לפגוע בי אישית. מה זאת אומרת למה?"

אבל מה יש להם נגדך?
"כי הבעתי ביקורת. ברגע שאתה מביע ביקורת במדינת ישראל, כנראה שיש פוליטיקה".

26/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris