אודי סגל וענת דוידוב

"הפחד שלנו - שתהיה פה פגיעה במשק הישראלי"

אסף אזולאי ('Team8') הבהיר כי גם החברה שלו לא תספק שירותים לעסקים מפלים: "אחיין שלי שאל אם אני ובן זוגי צריכים להתחבא מעכשיו, למילים יש ערך"


אתמול (ב') הצטרפו גופים רבים במשק הישראלי לסנונית הראשונה בנק דיסקונט, והבהירו כי לא יפלו את לקוחותיהם ואף לא יעניקו שירותים לעסקים המפלים על בסיס דת, גזע, מין או נטייה מינית, לרבות חברת 'Wiz', 'אלטושלר שחם' ו'מור בית השקעות'. 

אסף אזולאי ('Team8') שוחח עם ענת דוידוב וגדעון אוקו והגיב לדברים: "עברנו דרך ארוכה בשנים האחרונות כדי לשלב אוכלוסיות מגוונות בחברה הישראלית. יש פה אמירות קשות מאוד, גם מפלות, גם הומופוביות וגם מיזוגניות, אמירות שרוצות לחתור תחת ההישגים הללו. הפחד שלנו כחברה גלובלית הוא שתהיה פה פגיעה עצומה במשק הישראלי, בעובדים ובמשקיעים שלנו. סל הערכים של מדינת ישראל הוא סל אוניברסלי שמדבר על שוויון, על ערכים, על גיוון, על הכלה, וכמובן על מניעת אפליה. כשאנו עושים דברים שלא מתיישרים עם זה, יש סכנה ברורה. עוד לא התקבלו החלטות ברורות, אבל אני בוודאות רואה חשש". 

בהמשך, שיתף בגילוי לב: "אני חלק מהקהילה הגאה, יש לי בן זוג 12 שנה, וזה כמובן דבר שהקפיץ אותי אישית, אבל אנשים מבינים שזה מתחיל מהקהילה הגאה ומאמירות חשוכות כאלה ואחר כך ממשיך למיעוטים נוספים. אם מחר בבוקר כל אחד יחליט שהוא לא נותן שירות לאחר, אז מה יישאר לנו? אני כבר שומע קולות חמורים של 'אני לא מוכן ללכת להתגייס', של 'אני לא מוכן לשלם מיסים'. אם ערכים של הכלה, של מניעת אפליה, של מיעוטים מכל המגזרים, מדובר על דבר פוליטי - אז תקראו לזה פוליטי. אין פה שום דבר על ימין ושמאל, אלא על ערכים בסיסיים שכולנו הולכים איתם הרבה מאוד שנים. אנחנו מדברים על דברים שקורים אצלנו בתוך ישראל, דברים שבכלל לא חשבנו שצריכים להיאמר, זו בדיוק הבעיה".

"ישנה עלייה של מאות אחוזים בפגיעה בנוער גאה, זו הסכנה הגדולה ביותר"

על ניסיונותיו של ראש הממשלה המיועד נתניהו להרגיע את הרוחות, אמר: "אמירות נתניהו חשובות, אבל האחיין שלי שאל אותי כשהוא שמע אותן אם מעכשיו אני ובן זוגי צריכים להתחבא. למילים האלה יש ערך, זה שאנחנו רואים עלייה של מאות אחוזים בפגיעה בבני נוער גאים בבתי הספר ויש לכך לגיטימציה, זו הסכנה הגדולה ביותר. אני לא מפחד על הקהילה הגאה, אני חושב שהיא הגיעה להישגים ותמשיך כך. אני דואג לבני הנוער, שכרגע הבעיה הכי קשה שיש בחברה היא אנשים שיישארו בארון אולי לתמיד ולא יוכלו לחיות לפי מצפונם, וגרוע מכך". 

בסיום, התייחס אסף אזולאי להצהרת בנק דיסקונט שלא להעניק שירותים לעסקים שמפלים לקוחות, וקרא לגופים נוספים במשק הישראלי לצאת בהצהרות דומות: "לשמחתי בבנק הפועלים אף פעם לא הרגשת תקרת זכוכית אישית. אני חושב שהאמירה של דיסקונט היא מצפן חשוב. אני מצפה מעוד חברות להגיד, כל אחת בדרכה לתמוך בקהילה הגאה, בליברליות ובשוויון. זה לא רק במצעדי גאווה, זה חשוב דווקא ברגעים הללו". "זה ממש לא רק הקהילה הגאה", הבהיר. 

עריכה: ירדן חדד

27/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב וגדעון אוקו
ענת דוידוב וגדעון אוקו  |  צילום: 103fm
Paris