בן כספית ואריה אלדד

"לנסות לייצר כאוס בדלת האחורית - לא שיטה לממשל תקין"

אלוף פיקוד מרכז לשעבר אלוף (מיל') ניצן אלון תקף בחריפות את הביקורת כלפי הרמטכ"ל: "המצב היום קשה שבעתיים מכפי שאני או אלופי פיקוד אחרים חוו"


לאחר ששוחח הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו באשר להתערבות הפוליטית בהחלטות צה"ל לקראת השבעת הממשלה, ספג ביקורות חריפות על המהלך המדובר. אלוף (מיל') ניצן אלון, לשעבר אלוף פיקוד מרכז ומפקד סיירת מטכ"ל, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ופרש את משנתו בנושא.

בפתח הדברים ביקש להתייחס כמובן להתקפות נגד הרמטכ"ל כוכבי, ואמר כי הוא חושב שכוכבי עושה את חובתו בדרך נכונה וראויה, וקיבל את אישורו של שר הביטחון לצעד הזה. "נכון שהוא זה שיזם את השיחה עם ראש הממשלה המיועד, אבל אני לא חושב שיש כאן קשר כלשהו לפוליטיקה. "שמעתי את יאיר גולן אומר שאם הרמטכ"ל הבא רואה שהמצב נשאר אותו הדבר הוא צריך להתפטר. אתה גם חושב ככה?", נשאל האלוף אלון. "לא. אני חושב שלרמטכ"ל, גם לנוכחי וגם לרמטכ"ל הבא, יש אתגרים רבים בהיבטים הביטחוניים. קודם כל כמובן כלפי חוץ, אבל הייתי שמח אם הדרג המדיני לא היה מקשה עליו, אלא מסייע לו לעמוד באתגרים", הסביר.

"להגיד שאפשר לאלתר ולהסתדר - חוסר מקצועיות וחוסר אחריות"

שאלה נוספת שעלתה במהלך הריאיון היא האם גם הוא שותף לביקורת של צה"ל על עקירת מתאם הפעולות בשטחים לידיים של מישהו שאינו רמטכ"ל או שר ביטחון. "זו תקלה גדולה? אפשר להסתדר?", נשאל. אלון ביקש להזכיר כי צה"ל מתמודד עם אתגרים ביטחוניים רבים, במיוחד בחצי שנה האחרונה, בה אנחנו רואים הסלמה בטרור הפלסטיני. "צה"ל מרכז מאמצים ומשקיע יותר משאבים, לכן, להגיד שאפשר לאלתר ולהסתדר זה חוסר מקצועיות וחוסר אחריות".

לדבריו, "יש לפעול בצורה מיטבית ולאפשר לצה"ל לרכז תחתיו את כלל הכוחות שפועלים. פועלים כוחות צבאיים, אבל יש גם דרכים נוספות, תיאום בטחונים של מימדים כלכליים ואזרחיים. כל הדברים האלו צריכים להיות מסונכרנים, ולא כדאי לפזר אותם ולייצר תהליכי קבלת החלטות מסורבלים, אלא להפך. שר הביטחון הוא זה שעושה הערכות מצב תכופות על זה, וכשצריך דברים עולים לקבינט. הדרג המדיני בפירוש מקבל החלטות כשצריך לגביי המדיניות הכללית, אבל יש לתת לרמטכ"ל, ובמקרה הזה לאלוף פיקוד מרכז לממש את מלוא האחריות אחרת המצב הביטחוני ידרדר", הזהיר.

"אם ממילא הדרג המדיני מחליט אז בשביל מה לשים עוד שר במשרד הביטחון?"

"מה איכפת למישהו שיהיה עוד שר במשרד הביטחון?", נשאל האלוף. "אם ממילא הדרג המדיני מחליט אז בשביל מה לשים עוד שר במשרד הביטחון? אכן הדרג המדיני מתווה את המדיניות למשל לגביי ההתיישבות ביהודה ושומרון, אבל עדיין יש פעולות שבהן למפקד הצבאי יש סמכות מלאה, ואם מכניסים עוד שר שנותן לו הנחיות שיכולות סותרות זה עלול לפגוע בשוטף", אמר.

לסיום העביר ביקורת חריפה על המצב היום, וטען: "אני חושב שהמצב היום קשה שבעתיים כפי שאני או קודמיי, אלופי פיקוד אחרים, חוו. יש פה באמת איזה טרלול והעדפה לקוניוקטורות פוליטיות על תפקוד תקין ויעיל של צה"ל - קודם כל במשימת הביטחון, וגם בדברים אחרים. אם הממשלה רוצה להחליט על מדיניות חדשה שתחליט, לנסות לייצר כאוס בדלת האחורית - זה בוודאי לא שיטה לממשל תקין, ואני מקווה שלא לשם הולכים. כרגע המציאות בפועל מראה שזה הכיוון", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

27/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm
Paris