ינון מגל ובן כספית

"אני לא שווה זכויות - אנו מופלים לעומת רוב אזרחי ישראל"

ח"כ לשעבר איתן גינזבורג הגיב לאמירות רבנים חרדים נגד הקהילה הגאה ומינוי אוחנה ליו"ר הכנסת • תקף: "יש שרים בממשלה שלנו שמדברים כך היום"


אתמול (א') הצטרף הרב שלמה עמאר, המשמש כרב הראשי של ירושלים וכיהן כרב הראשי לשעבר, לרב מאיר מאזוז שטען כי יו"ר הכנסת אמיר אוחנה "נגוע במחלה", וטען כי: "אנחנו צריכים להיזהר לא לקרב את אותם אנשים, לא להשלים להם מניין". הבוקר ב'שבע תשע', אף שאל חבר הכנסת לשעבר מטעם ש"ס ניסים זאבי בביקורת: "באיזו מדינה בעולם יש יושב ראש הומו?". חבר הכנסת לשעבר איתן גינזבורג תקף בחריפות את הדברים.

"למה צריך לתת במה לאנשים האלה? למה צריך לשמוע אותם?", זעם גינזבורג בפתח השיחה. "מובילי דעת קהל, מובילי קהילות, אני מאוד מצטער על האמירות האלה. הציבור לא מקשיב לאנשים האלה בתחומים הללו, הציבור הכללי. אבל עדיין לחשוב שיש אנשים דתיים שמקשיבים להם, שמבחינתם הם גדולי הדור, שיש להם אמירה ציבורית משמעותית, כשהם נמצאים בתקופות של התלבטות אבל שומעים את זה שאנחנו במהות הולכות על שתיים, שאנחנו תועבה, אלה דברים מסוכנים לאותם נערים ונערות".

עוד הבהיר כי "אני שמח על המינוי של אוחנה כיו"ר הכנסת, נסעתי לכנסת במיוחד לברך אותו ביום ההשבעה, אבל זה לא מספיק - יש פה גם אמירה שאומרת 'הממשלה צריכה לקחת את הנושא הזה בחשבון'. אי אפשר להיות כל הזמן טולרנטיים כלפיי אמירות כאלה, גם של פוליטיקאים. זה לא פוליטיקאים הזויים בקצה, אלה שרים בממשלה שמדברים ככה היום, שלא מוכנים לתת לנו זכויות. אני לא שווה זכויות. זה שלא מאפשרים לנו זכויות בסיסיות, אנחנו מופלים לעומת רוב אזרחי ישראל. כשמדברים על חוק האפליה, זה אנשים שרוצים ליצור פה סיטואציות".

"בהסכמים הקואליציוניים שכתוב שחור על גבי לבן לחוקק את חוק האפליה - לא להעניק לאנשים שירותים בגלל נטיותיהם המיניות או אמונתם הדתית זו בעיה קשה. אתה מבין שזה מאוד מסוכן כלפי אנשים כמוני?", זעק גינזבורג, "עכשיו זה בית מלון, אחרי זה מסעדה ואחר כך בית חולים. חוק האפליה לא מבדיל בין עסק לעסק. ניסים זאב לא הסיפור".

"חוקים לא תמיד באים לטפל בכל מקרה קיצון"

מגל תקף את אמירותיו של מזכ"ל כחול לבן, ואילו גינזבורג לא נשאר חייב: "חקיקה של חוקים כאלו זו חקיקה מאוד בעייתית, היא מפלה בין אנשים בישראל. וישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית אמורה להיות שיוויונית כלפי כולם. לכן חוקים כאלו או חוקים שניסו לקדם כמו ביטול סעיף הגזענות אלה חוקים מסוכנים כלפי אזרחים".

לאור אמירותיו הציג המגיש דוגמה למקרה קיצון, ומזכ"ל כחול לבן הדגיש: "אני לא נכנס למקרה קיצון כזה או אחר, זה לא מעניין. חוקים קובעים נורמות שאנחנו צריכים כחברה להתנהג. ברגע שאתה מאפשר לגיטימיות לא לספק שירותים בגלל נטייה מינית אתה פוגע בערך השיוויון. אל תקח אותי לקיצון. חוקים לא תמיד באים לטפל בכל מקרה קיצון. אחד הדברים הגרועים ביותר שקורים בכנסת זה שלוקחים מקרה קיצון. אחד החולאים הגדולים בכנסת ובכלל בציבור הישראלי שלוקחים מקרה אחד והופכים אותו לחוק כללי - אי אפשר להתנהל בצרוה כזו. אנחנו צריכים להתנהג כחברה".

"זה שאני צריך להיאבק על הזכויות שלי זו בעיה"

"יש פה הרבה מאוד מיעוטים בישראל וצריך לספק להם את כל השירותים. אי אפשר כל יום לחוקק את עצמנו לדעת בטח לא על סמך מקרים קיצוניים. הקהילה הגאנה, שהיום נמצאת בכל מקום, גם במשפחות חרדיות, צריכה להיות קהילה מוגנת", טען, והוסיף: "זה לא חוק טוב. החוק הזה נובע לא כי רצו לעשות פרסום לאום אל פאחם, רצו למנוע מלה"טבים לפרסם משהו. החוק הזה פוגע בערך השיוויון והקואליציה הנוכחית חתומה עליה. צריך להיות פה שיוויון כלפי כולם. זה שאני לא יכול להביא ילדים בישראל זו בעיה. זה שאני צריך להיאבק על הזכויות שלי זו בעיה. עד היום הכנסת לא ידעה להפלות או הקפידה על האפליה של להט"בים מפני כל האוכלוסייה. אני לא יכול להתחתן בישראל".

לסיום, הכריז גינזבורג כי "המדינה צריכה לספק לי שירותים, לחיות בזוגיות עם מי אני אוהב, להביא ילדים פה בישראל ולא לשלוח אותי למדינה אחרת. זה שאני מקבל קצבת ילדים לילדים שלי זה רק כי פנינו לבית משפט. אני הייתי צריך להירשם בביטוח לאומי ולבחור מי יירשם בתור אישה. בחברה מערבית דמוקרטית מתוקנת לא משאירה כאלו עוולות. להביא ילדים זה לא משהו בקצה, לקבל זכויות סוציאליות זה לא משהו בקצה - זה החיים עצמם. זו לא פריווילגיה זו זכות".

עריכה: שני רומנו

02/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איתן גינזבורג
איתן גינזבורג  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris