בן כספית ואריה אלדד

"המשטרה לא ביצעה את ההנחיות - אסור שזה יקרה"

ח"כ אלמוג כהן על התחקיר שיו"ר מפלגתו הורה לבצע בעקבות חגיגות השחרור של המחבל כרים יונס: "אנו לא מתכוונים לתת לגיטימציה למסעות הסתה"


השר לביטחון הלאומי הנכנס איתמר בן גביר דרש ממפכ"ל המשטרה לקיים תחקיר בעקבות חגיגות השחרור של המחבל כרים יונס מהכלא. זאת לאחר שהורה השר למשטרה למנוע את החגיגות המדוברות. על פי הדיווחים, המפכ"ל יקיים תחקיר פנימי במשטרה. פרופ' אריה אלדד ובן כספית דנו על כך עם חבר הכנסת אלמוג כהן (עוצמה יהודית), אשר הגיב לדברים.  

"אני רוצה לומר דבר מאוד חשוב - הנחייתו של השר לביטחון לאומי בן גביר הייתה ברורה, לא לאפשר חגיגות הסתה באוהל של המחבל", הדגיש ח"כ כהן בפתח השיחה. "לנו כריבון אסור לאפשר את הדבר הזה, בעצם החגיגות אנחנו מכשירים את המפגע הבא. לצערי המשטרה לא ביצעה את ההנחיות בטוענות משפטיות כאלה ואחרות, נאמר שדרוש אישור של הפרקליטות. בעיניי האירוע הזה הוא אירוע שלא אמור לקרות".

עוד טען חבר הכנסת כי "יחד עם זאת החוק מחייב את משטרת ישראל לטפל בהסתה, בטח בהסתה כזו חמורה. אני אומר את זה בצורה מאוד ברורה - התחקיר יהיה תחקיר מעמיק והמסקנות יוסקו מפני שבסופו של יום זה מדגיש ביתר שאת את המלחמה של השר בן גביר על קביעת מדיניות. כאשר שר רוצה לקבוע מדיניות והמדיניות לא קורית, זו נורה אדומה מאוד מאוד רצינית".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים האם השר לביטחון לאומי כועס על מפכ"ל המשטרה, ואילו ח"כ כהן הבהיר: "אני לא יודע אם השר כועס על המשטרה, הוא עסוק בעיקר בלמידה רוחבית. השר עשה בעיניי משהו שאף אחד לא עשה מעולם, הוא לומד את הארגון מלמטה, מאותו סייר שפוגש את האזרח שמשווע לשירות. זו עבודה מאוד סיזיפית, ולכן אין לנו זמן לכעסים. אנחנו עסוקים בלשרת את אזרחי ישראל".

"לא לאפשר פסטיבל הסתה שבוודאות יכשיר את הפיגוע הבא - אמירה שלא קשורה לחוקיות"

"במציאות כל דבר שאתה עושה יש לו תג מחיר", ציין כספית, וח"כ כהן השיב: "דווקא בדיוק מהסיבה הזו, אנחנו נצמדים לחוק, אין לנו יכולת לעצור שחרור גופות של מחבלים, יחד עם זאת זה מדגיש ביתר שאת את החשיבות בקביעת מדיניות. בסופו של יום קביעת מדיניות ואמירה של שר, והיא אמירה לגיטימית, לא לאפשר פסטיבל הסתה שבוודאות יכשיר את הפיגוע הבא זו אמירה שלא קשורה לחוקיות".

בנוסף, הודה חבר הכנסת כי "לא רוצה לדבר על הכלים מפני שאנחנו לא רוצים לתת לאויב להערך, אבל צפויה תגובה לדבר הזה. לא מתכוונים לאפשר מתן לגיטימציה למסעות הסתה. ילד בן 4 שרואה את אותו מחבל ארור שרצח את החייל האהוב שלנו יושב ומולו פסטיבל של ריקודים ובאמת פשוט מחול של דם, הוא בוודאות יחשוב שכדאי לרצוח יהודים. את הדבר הזה אנחנו מחוייבים למנוע כריבון וכאנשים שאוהבים את מדינת ישראל. החוק מחייב התערבות משטרתית בהסתה לטרור. בסוף הבקשה וההנחיה של קביעת מדיניות מאוד ברורה איננה דורשת את גיבוי החוק מפני שהוא כבר קיים למעשה".

לסיום, התייחס חבר הכנסת למשבר סביב העבודות על הרכבת בשבת: "אני מוכרח לומר שאנחנו בצורה מאוד נחרצת אומרים שהעניין הוא שמירה על הסטטוס קוו. מדובר על חבלי לידה, האחד לומד לחיות עם השני ולצד השני. אני לא קורא לזה משבר, אני חושב שזה ייפתר, כל אחד מדבר אל הבייס שלו. אני חושב שזה יעבור. אצלנו לא חסר דרמות וכותרות, ולשמחתי זה לא יהיה משבר קואליציוני. אם ההלכה מתירה את הדבר הזה, אנחנו מפלגה שדוגלת בכך שכל אדם יקיים את דתו. אני כן מכבד את הסביבה שלי וחבריי".

עריכה: שני רומנו

08/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלמוג כהן
אלמוג כהן  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris