אודי סגל וענת דוידוב

בדרך לשינוי נוסף במערכת המשפט?

ברוך קרא ('חדשות 13') על חשיפתו בדבר קידום חקיקה של השר לוין, שתאפשר הנחתה מבחוץ של נשיא העליון: "חשבנו שראינו הכל, זה יכול להתממש באוקטובר"


מינוי שופט עליון מבחוץ? אתמול (ג') בשעות הערב חשף העיתונאי ברוך קרא ('חדשות 13') כי שר המשפטים יריב לוין מקדם בימים אלה חקיקה שתאפשר הנחתת נשיא לבית המשפט העליון שיגיע מחוץ למערכת. קרא הביא פרטים נוספים על הידיעה בשיחה עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm.

"חשבנו כבר שראינו הכול, העובדה שהוא רוצה לשנות את שיטת הסניוריטי זה לא החלק החדש, לזה אגב, לא צריך שום שינוי חקיקה. הרקע הוא באמת שההנחה הייתה שלוין מבין שכנראה אף אחד משופטי העליון, בסבירות גבוהה, לא יהיה מוכן לעקוף את השופט עמית, שהוא זה שיהיה צריך להתמנות בקרוב. מתוך קולגיאליות, מתוך חוסר הסכמה לדבר הזה, מתוך שיקולים שזה לא ראוי שהם יעקפו את חברם הוותיק. אם יימצא אחד כזה, הוא בוודאי לא ירגיש בנוח מול כולם", אמר. 

הוא הדגיש: "בחוק כתוב בצורה מופגנת שנשיא בית המשפט העליון מתמנה מתוך הרכב השופטים הקיים, מתוך 15 השופטים של בית המשפט העליון. לכן, לצורך כך, צריך לעשות שינוי חקיקה. אותו תזכיר חוק של חוק יסוד השפיטה, יקבע שאפשר למנות נשיא בית משפט העליון מבחוץ, כלומר אפשר להנחית על השופטים נשיא בית משפט עליון מבחוץ, וזה משהו שתיאורטית יכול להתממש כבר באוקטובר הקרוב. זה נמצא באותו שלב של כל הרפורמה של לוין כלומר זה בתזכיר חוק. עכשיו זה יופץ למה שנקרא 21 יום, ההליך הפורמלי הוא 21 יום לצורך תגובות הציבור".

"האם הוא יממש את זה בסוף? זו שאלה מאוד טובה"

כאשר ברוך קרא נשאל האם הוא מכיר שופט שלדעתו יסכים להצעה כזו, אמר: "שאלה מאוד מעניינת. זה ממש לא חייב להיות שופט, זה יכול להיות עורך דין, גם היום אתה יכול למנות לבית המשפט העליון עורכי דין ואנשי אקדמיה, בעצם החוק אומר כמו שממנים שופט לבית המשפט העליון, באותם סטנדרטים שאתה ממנה נשיא לבית המשפט העליון".

עוד הוסיף: "פרט מעניין שהוא חשוב, שאתם גם תשמעו אותו ביממות הקרובות כתגובה - בארצות הברית נשיא בית המשפט העליון האמריקני, ג'ון רוברט וגם הוא מונה על ידי ג'ורג' בוש הבן, הוא היה נשיא בית המשפט הפדרלי לערעורים והוא הונחת על עמיתיו כנשיא בית המשפט העליון. אבל שוב, להשוות אותנו לארצות הברית זה בדיחה, שם השופט מפסיק את כהונתו כאשר הוא נאסף אל אבותיו ולא בגיל 70, הכול שונה".

בהמשך, טען כי הוא רואה את החוק הזה לוקח חלק בחקיקה וברפורמה של שר המשפטים החדש יריב לוין: "הוא יצטרך להתפשר על דברים מסוימים כדי לשלם את המס הזה, על מה מהדברים הוא יתפשר? אני לא יודע. דווקא פה הוא יכול שלא להתפשר, הוא יכול להגיד 'אני לא בטוח אממש את זה, אבל זו אפשרות, אני רוצה לפתוח לעצמי את האפשרות'. האם הוא יממש את זה בסוף? זו שאלה מאוד טובה, אני חושב שהתשובה לשאלה הזאת היא בדיוק בנעלם - מי הוא אותו אדם".

עריכה: נויה חסון 

11/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יריב לוין
יריב לוין  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris