ינון מגל ובן כספית

"זה סוג של תרבות אונס פוליטית"

היועץ האסטרטגי רונן צור תקף את השינוי באופן מינוי השופטים, הנכלל ברפורמה המשפטית • הדגיש: "שופט הופך להיות שפוט של מרכז הליכוד"


"מחנה ביביסטי אחד אלים, מפעיל עבריינים, מגבה פושעים, שטוף שנאה עיוורת הרסנית ובראשו אדם שאיבד שפיות מנהיגותית. מולו מחנה נדהם, מזועזע, חסר אונים מול הלינץ' הציבורי ובראשו מנהיגות מנומסת, מפוחדת ומרכינת ראש שזמנה עבר. הגיע הרגע להרים ראש ולהרים קול. דיקטטורים נופלים רק בכוח", כך כתב בחשבון הטוויטר שלו היועץ האסטרטגי רונן צור, זאת בתגובה להפגנה רחבת ההיקף אמש (ש') נגד הרפורמה המיועדת במערכת המשפט. צור שוחח על כך עם ינון מגל וחיים לוינסון ב־103fm. 

"גם כאשר מישהו נבחר במשטר דמוקרטי, ברוב קולות, זה עדיין לא מאפשר לו לעשות כל מה שהוא רוצה. גם הממשלה הקודמת נבחרה על פי הכללים הדמוקרטים", אמר צור, והוסיף: "אף אחד מאיתנו לא רומז לשום דבר שקשור באלימות, מדברים על מחאה אזרחית".

הוא הסביר: "תראה מה קורה - יריב לוין מאיים עלינו, על כל מי שלא הצביע לו, הוא מאיים על שלילת החירות שלנו. ותראה, יריב לוין הולך בלי מאבטחים, וסמוטריץ' הולך בלי מאבטחים. לו המצב היה הפוך, כל חברי הממשלה הזו היו הולכים עם מאבטחי שב"כ בגלל שמאיימים על חייהם. אנחנו מדברים על מחאה אזרחית מאורגנת שבה אנשים מפעילים את כל הכוח הארגוני שהם יכולים במסגרת החוק, בין אם זה השבתה של חלקים מהפעילויות שהם עושים ובין אם זה מחאות רחוב, עד כדי כך שיגיעו אנשים מהצד השני גם בליכוד, אולי גם במפלגות אחרות, ויגידו 'הרפורמה של לוין לא שווה את קריעת העם זה'".

כתגובה, ינון מגל מנה את סתירותיהם של שלל ראשי ממשלה לשעבר מהבטחות הבחירות שלהם. "כל הדוגמאות שנתת נמצאות בכללי המשחק הפוליטיים, שינוי המשטר הוא לא חלק מכללי המשחק הפוליטיים", טען צור. "זה לא לעשות פעולה כזו או פעולה אחרת, אתה יודע, אתה יכול לבוא ולומר שגם יציאה למלחמה לא נעשית במשאל עם ובודקים מה כל אחד אומר, או ללכת להפציץ כור במקום כזה או אחר - זאת החלטה ממשלתית שאף אחד לא בא והכריז עליה לפני הבחירות, אבל זו החלטה פוליטית, זו החלטה לגיטימית".

"גם אם הם הצביעו עבור שלטון ימין, הם הצביעו עבור שלטון ימין שמשחק בתוך כללי המשחק"

בהמשך פנה צור למגל: "שינוי שיטת המשטר באופן כזה ששופטים ייבחרו על ידי מרכז הליכוד, או על ידי נציגי מרכז הליכוד, למה זה יגרום ינון? אם אתה ולוינסון תלכו לבית משפט, אני כבר אגיד לך מה תהיה התוצאה, אתה תנצח, מכיוון שאתה מקורב לשלטון שממנה את השופטים. זו סוג של תרבות אונס פוליטית, שבאה ואומרת 'לנו, בגלל שקיבלנו רוב בבחירות, מותר לשנות את שיטת המשטר. אנחנו נחלק את העם נתינים ולממונים, הנתינים ישלמו מיסים, יעשו צבא, ואנחנו הממונים נחליט איך הם ינהגו, אפילו עד רמה של מה הם יראו בטלוויזיה', כמו שאמר קרעי אתמול 'אופירה וברקו הם לא יראו', כיוון שאופירה וברקו לא מדקלמים את המסרים שאנחנו מבקשים'".

לאחר מכן, תהו השדרנים, אם הרפורמה אכן מסוכנת לעתידה הדמוקרטי של מדינת ישראל, מדוע הרבה מן העם לא משוכנע בכך. "אנחנו עוד לא יודעים אם לא מצליחים לשכנע", טען. "מכיוון שאתמול גם בירושלים ,לפחות לפי הדיווחים, כי אני לא הייתי בירושלים אני הייתי בתל אביב, היו הרבה מאוד חובשי כיפה ואנשים, שלפחות על פי התחושה, מסתמן שהם לא בקהל התומכים הטבעי של האנשים שהצביעו עבור גוש השינוי".

עוד ציין כי "חושב שיש המון אנשים בישראל שהתחילו להבין שהחלוקה הזו, שמתחילה להתקיים בין נאמנים ובוגדים ובין נתינים לממונים, היא לא החלוקה שלשמה הם הצביעו. גם אם הם הצביעו עבור שלטון ימין, הם הצביעו עבור שלטון ימין שמשחק בתוך כללי המשחק. אני לא יודע לומר לך מה יהיו תוצאות הבחירות מחר, אני כן יודע לומר לך שאם המנהיגות הקיימת של גוש השינוי תמשיך, התוצאות האלה יישארו על קנם".

"לחסום צירים זה מותר ולהשבית את החיים הכלכליים זה מותר, זה חלק מהדמוקרטיה"

בנוסף לכך, הגיב לדבריו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק באשר לסכנה למלחמת אזרחים: "זו הסכנה. אתה יודע, אחד מהקולגות שלך, בן אדם שאתה מכיר מצוין, עיתונאי שמשדר בכלי תקשורת מרכזיים, אמר לי ביום חמישי האחרון 'שמע, לא מוצא חן בעיניכם, אתם מכירים את הדרך לנתב"ג'. אני אמרתי לו 'הערבים רצו לזרוק אותנו לים? אתם רוצים לזרוק אותנו מעבר לים', אתם לא רוצים שנהיה פה בכלל, זו מלחמת אחים".

לבסוף, התבקש רונן צור להגיב לדברי חבר הכנסת לשעבר יאיר גולן שטען כי המחאה בתל אביב לא תספיק על מנת להלחם מול החלטות חברי הקואליציה. "אני ראיתי לפני שנים ספורות את מחאת החולצות הצהובות בפריז, וראיתי מחאות בבריטניה ובארצות הברית, לא של פושטי הקפיטול, וראיתי מחאות שבהן עוצרים את סדר היום הלאומי, כשמתקיים איום על חירותם או על גורלם של אנשים", סיפר, והבהיר: "לחסום צירים, זה מותר. להשבית את החיים הכלכליים, זה מותר, זה חלק מהדמוקרטיה, זה חלק מהחובה הדמוקרטית. אבל אני אגיד לך מה זה לא חלק מהחובה הדמוקרטית - לקרוא לי בוגד, לקרוא לכוכבי בוגד, לקרוא לחיות בוגדת, לקרוא לאבי חימי בוגד, זה לא חלק מהדמוקרטיה".

עריכה: נויה חסון

15/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רונן צור
רונן צור  |  צילום מסך חדשות 12
Paris