אודי סגל וענת דוידוב

"זה אירוע דרמטי כי לא פרסמו סרטונים כאלו"

אלוף (מיל') ישראל זיו על הסרטון בו נצפה לכאורה מנגיסטו, ועל הרמטכ"ל החדש: "כשכוכבי מונה את השקט בעזה כחלק מההישגים, הם צריכים להעיב על זה"


חמאס פרסם אתמול (ב') קלטת ובה נראה לכאורה השבוי הישראלי אברה מנגיסטו, קורא לשחרורו. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף המבצעים, שוחח על כך עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm.

תחילה, הודה זיו: "זה אירוע דרמטי כי לא פרסמו סרטונים כאלו. הסיפור פה הוא המצוקה של חמאס - המצב הכלכלי שם, חוסר הישגיות של מדיניות, התעלמות של העולם הערבי. כשכוכבי מונה את השקט בעזה כחלק מההישגים שלו, אז הם צריכים להעיב על זה. הם גם מעוניינים להביא לאיזשהו הישג בשחרור האסירים, לכן אני חושב שהתזמון היה אתמול".

עוד דיבר על המצב הכלכלי בעזה: "ישראל דווקא כן עשתה מאמצים לאפשר להם שיקום בעזה. אנחנו לא יכולים לעשות את זה בפועל. אפילו הפעלנו לחצים מסוימים שיעזרו להם להשתקם, אמנם אין איזו נכונות גבוהה במדינות ערב לתת כסף לחמאס, כי יודעים שרוב הכסף הולך לכיסים שלהם ולא בהכרח לשיקום. הם עצמם רוצים לשמר את הלחץ הכלכלי כחלק ממנוף הכוח שלהם, ולכן המצב שם הוא על הפנים".

בהמשך, הוסיף על מינויו של הרמטכ"ל הרצי הלוי, שעליו פיקד בעבר: "הוא פשוט תותח. הרצינות, האחריות, היציבות הנפשית והתפקודית שלו, זה דבר יוצא דופן. כמפקד, למרות הפער בינינו - אתה מדבר איתו ואתה מקבל ביטחון מהפקוד שלך. המנהיגות של 'האחריי', יש את זה להרצי". 

על המצב הפוליטי שתחתיו ממונה הלוי: "רמטכ"ל זה אחד התפקידים הכי קשים שיש, ויש חזית אחת שהוא צריך סגורה ומגבה, וזה החזית הפנימית. ברגע שרמטכ"ל נכנס בתקופה מפלגת וקשה כמו זו - לאחד את הצבא, לשמור על המוטיבציה, לשמור שקצינים ימשיכו לשרת, זה סיפור לא פשוט, והוא לא מקל על רמטכ"ל שיש לו אתגרים כל כך גדולים".

הלחצים והפוליטיזציה, איך זה פוגע בעבודה שלו ומשפיע בשוטף?
"קודם כל על ההרגשה שלו. הרמטכ"ל בסוף, זה בן אדם, למרות שהוא קשוח ורציני, זה משפיע עליו. ברגע שהוא טרוד בזה, אז זה מוריד לו אחוזים ניכרים בריכוז של מה שהוא צריך לעשות. הדבר השני, זה העניין של ההשפעה של פני הדברים החוצה".

עריכה: ירדן חדד

17/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris