איפה הכסף
עם ענת דוידוב

אם ל־4 ילדים: "אני לא יכולה להרשות להם שניצל"

מאיה חממי, אם חד הורית חולת סוכרת, משתכרת בשכר זעום שעומד על 3,500 שקלים בחודש • איך אפשר לכלכל בית ולשמור על מצב בריאותי תקין בתקציב כזה?


עליית המחירים המתמשכת הופכת את החיים של עשרות אלפי ישראלים לקשים מנשוא. ענת דוידוב ביקשה להביא לקדמת הבמה את סיפורה של מאיה חממי, אם חד הורית לארבעה ילדים, שמתקשה להרים את הראש מעל המים. חממי מכלכלת את ילדיה בשכר מביש של 3,500 שקלים, ועשה זו בדוחק. בו זמנית, היא מתמודד עם מחלת הסוכרת, ולא פעם נאלצת לבחור לוותר על תרופות לטובת קניית מזון לילדה.

"אני חורקת שיניים בכדי לעבור את החודש", אמרה חממי בתחילת הריאיון, "קשה לומר שמסתדרים ככה. על חלק מהתרופות אני מוותרת, ולפעמים יש בעיות עם הביטוח וגם זה תקוע. לפעמים אני נשארת עם 2,500 שקלים בחודש, וקשה להתקיים ככה".

כשנשאלה האם היא מרגישה את עליות המחירים הסבירה שכן, והודתה: "זה התייקר לי ב־100 אחוז. הייתי קונה ירקות ופירות, אבל היום אני לא יכולה לדבר על פירות כי המחירים גבוהים וזה לא הגיוני. אני קונה מעט ירקות, והמעט הזה בקושי. קשה להתנהל ככה. זה פשוט נזק לבריאות - הלחץ הזה, והמתח לא בריא".

נקודה נוספת בה נגעה חממי הוא סוג האוכל שהיא צריכה לבחור לתת לילדים. "הם מתבגרים וזה לא פשוט. אני לא יכולה להרשות להם שניצל, ועל אוכל בחוץ כבר שנים שאני לא מדברת. הם מבינים, אין ברירה. אני מונעת מהם וזה קשה. זה מכניס אותי למקומות שלא חשבתי עליהם בכלל", הודתה.

לסיום אמרה שהיא מנסה לשמור על אופטימיות, ותולה תקווה בממשלה החדשה. "אני מאחלת שמה שהם אומרים יתממש והם יעזרו לנו כי זה לא פשוט ואין לנו לאן לפנות. זה ייתן לנו אוויר לנשימה", סיכמה.

עריכה: עדן בן ארי

17/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמים לזה סוף?
שמים לזה סוף?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris