ורדה רזיאל ז'קונט

אהבה מתגברת על הכול

ורדה רזיאל ז'קונט אירחה את עמית ואריק בראון ששיתפו בסיפור חייהם ועל ההתנהלות בבית לאחר שעמית חזרה בתשובה: "הקפדנו לא להתווכח ליד הילדים"


כמדי שבוע שבה ורדה רזיאל ז'קונט לאולפן וריתקה את המאזינים עם הסיפור של האורחים שהגיעו לאולפן, והפעם אירחה באולפן את עמית ואריק בראון, זוג מעורב לאחר שעמית חזרה בתשובה, ואריק נשאר חילוני. אז כיצד מעבירים את המסר לילדים? כיצד חיים ביחד למרות הפערים? ואיך מתווכחים מבלי לערב את שאר בני הבית. האזינו לשיחה המרתקת.

עמית שיתפה, "אנחנו היינו זוג חילוני רגיל, אנחנו נשואים כבר 26 שנים, לפתע באמצע הדרך אני מצאתי דרך אחרת. מצאתי את מה שאני מכנה אותו, 'אמת', והחלטתי לעשות שינוי. זה היה כשגרנו בארה"ב, כל חיי חיפשתי אמת, חיפשתי משמעות, אבל החיים גרמו לי להיות עסוקה עם שני ילדים, והחקירה חיכתה. בסביבות גיל ארבעים כבר הילדים היו מספיק גדולים והיה לי יותר זמן לחשוב, התחלתי לחפש משמעות ולהבין. לא באתי למקום מתוך משבר, הקב"ה שלח לנו חיים נפלאים, לא באתי מתוך משבר, באתי מתוך חיפוש משמעות ומתוך ההיבט הפילוסופי - שמתי סימני שאלה על הכול, והתחלתי לחפש תשובות, וגיליתי אותן להפתעתי הרבה והתחלתי להתקרב". 

אריק שיתף על התהליך וסיפר כי "אני מודה שבהתחלה לא ראיתי בזה איום, לא קלטתי את זה בצורה שהיא חד משמעית ומפה אנחנו עוברים לחזרה בתשובה בצורה מלאה. זה היה סוג של בסדר, מסורת זה דבר מעניין, זה נחמד, זה חשוב. לא ראיתי את זה בא בצורה הזו, לא קלטתי את הרמזים, למרות שהחברים שלי מסביב אמרו לי שים לב. אמרתי שאין לי בעיה וידעתי שזה יעצור שם, היא לא תלך עד הסוף. האסימון בסופו של דבר נפל כשהיא באה עם הנושא של שבת, שאי אפשר לנסוע ואי אפשר לטייל בשבת. זה קרה בימים האחרונים שלנו בארה"ב ואז באמת נפל האיסמון בצורה מלאה, התגובה הראשונית הייתה אנטי, 'עצרי'. חשבתי שאפשר להפוך את הגלגל בצורה אסרטיבית, 'לא יקום ולא יהיה, אני לא רואה איך נוכל לחיות ככה כזוג', מבחינתי זה היה סוג של אולטימטום, או אני או אלוהים".

עוד שיתף כיצד הילדים הגיבו לתהליך שבו הבית הפך להיות חצי דתי וחצי חילוני, "היא לא הכניסה את הילדים למשוואה, היא לא ביקשה שהם ילמדו בבתי ספר דתיים. הם היו גדולים 11, ו-14, זה לא היה אפשרי להגיד להם לצאת מהמסגרות או מהחברים, זה לא משהו ריאלי. בעוד שעמית עוד לא השלימה בעצמה את התהליך, היו לה חששות של אדם שחוזר בתשובה והם לא פשוטים, איך הציבור יקבל, איך המשפחה תקבל, איך החברים יקבלו. הילדים היו מחוץ למשוואה, גם הוויכוחים שלנו תמיד היו לא ליד הילדים, הקפדנו לא להתווכח בנוכחותם. הילדים עד היום הם חילונים, הם חילונים אחרים, הם מכירים מצוות, הם מכירים את המסורת, הם לא חוששים מזה, לא כופים עליהם שום דבר, הם בשבת נוסעים לחברים שלהם ומנהלים את החיים בצורה רגילה". 

על הזוגיות שלהם עם הפיצול ועל תחושת הבגידה להגדרתה של ורדה אמר אריק, "חד משמעית ורדה! התחושות של כל מי שנמצא בצד השני, התחושה של הבגידה היא תחושה שהיא חד משמעית, וכולם בלי יוצא מן הכלל מציינים אותה. התחתנו כחילונים גמורים היה לנו הסכם, ובאמצע התהליך אחרי שנים את באה ואת מפרה את ההסכם, תחושת בגידה חד משמעית", עמית הוסיפה, "פתאום מישהו נוסף נכנס, וזה נהפך להיות משולש במקום זוג". 

לסיום השניים ביקשו להכניס אופטימיות לסיפור המרתק שלהם. ושיתפו כי אין תחושת הפרדה במהלך חייהם. אריק, "ממש לא, זה כמו שעמית הולכת בשבת לבית הכנסת, אני לא מצטרף אליה לתפילה, אבל אני מגיע אחרי. כי אנחנו חלק מהקהילה מקסימה בעיר שלנו, ואנחנו חברים, אין לי שום חלל שאני צריך למלא אותו. השבתות שלנו עכשיו יותר מלאות ונחמדות". עמית הוסיפה, "היה לי חשוב שהזוגיות תהיה, שיהיה להם בית, לא נגעתי בילדים. הם למדו בבתי ספר חילוניים. הקפדנו לא להתווכח לידם, ובבית לאט לאט נבנה מחדש הכבוד ההדדי והם לא חשו בחוסר כבוד לאמא, והייתה הקפדה שהם לא יחושו את הקרע הזה - די מהר הצלחנו לייצר מחדש גשר ביננו ולשמור להם על בית חם". 

17/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris