רון קופמן ואריה אלדד

צבי יחזקאלי: "חטיפת ילדי הבכירים זה קלף מעולה"

לאחר שנים של אי ודאות, חמאס פרסם סרטון בו נראה אברה מנגיסטו המוחזק בשבי בעזה • פרשן 'חדשות 13': "העסקה תקועה וחמאס מנסה לדחוף"


על רקע חילופי הרמטכ"לים, חמאס פרסם סרטון בו נראה אברה מנגיסטו, הנמצא כ־7 שנים בשבי בעזה, בו הוא פונה לממשלת ישראל לסייע בשחרורו. ניסים משעל דן על כך ב־103fm עם צביקה יחזקאלי, הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13', אשר פרש את משנתו בנושא.

"השבוע אני חושב במזרח התיכון, מעבר לאיומים שאנחנו מכירים, הסיפור היה הווידאו של אברה מנגיסטו הישראלי שחצה על דעת עצמו לרצועת עזה, והנה חמאס חושפים סרטון שכנראה זה הוא", אמר יחזקאלי בפתח השיחה. "גם בני משפחתו אישרו את זה שמדובר באדם הזה. לפני כיותר משבע שנים הוא חצה על דעת עצמו, במעבר על חוף הים, והגיע לידי חמאס. הוא נפל לידיהם כקלף מיקוח. הקלטת הזו מתפרסת בדיוק ביום שבו יש חילופי רמטכ"לים בישראל, כביכול כתזכורת של חמאס לישראל 'יש לכם שבוי בעזה'".

עוד טען יחזקאלי כי "בזמנו של שליט ישראל הייתה צריכה לשחרר אסירים בשביל קלטת והנה חמאס משחרר קלטת בחינם. חמאס נורא רוצה עסקת שבויים אבל הוא מבין גם שישראל לא תשחרר שחרור המוני. הוא מנסה לקדם את זה בלוחמה פסיכולוגית, או איך שהגדירו את זה בישראל כהתעללות זולה. יש פה גם מלכוד ישראלי, ישראל אחרי שחרורו של שליט קבעה שלא יהיו יותר שחרורים המוניים של מחבלים עם דם על הידיים, זה יהיה אחד על אחד. זה דבר שתוקע את הסיפור מול חמאס, מה גם שאין בישראל בנושא לחץ על חמאס. אין קלפי מיקוח, ולכן העסקה תקועה וחמאס מנסה לדחוף".

"מצבע צבאי לדעתי הוא לא בראש סדר העדיפויות"

כאשר תהה משעל האם מבצע צבאי עשוי לסייע בנושא, הבהיר יחזקאלי: "בוא נאמר ככה, לפני האינתיפאדה הראשונה ילד שהיה רוצה מקיבוצי העוטף לשלוח דואר היה יורד לחאן יונס עם האופניים שלו. היום שתי חטיבות לא יכנסו לחאן יונס וגם לא סיירת מטכ"ל. זה כבר מציאות אחרת, גם הסיפור של שליט הוכיח שהם יכולים להחביא ברצועת עזה. מבצע צבאי לדעתי הוא לא בראש סדר העדיפויות של ישראל. יתרה מכך, אני חושב שסוגיית השבויים והנעדרים, לצערי ולצער המשפחות, ישראל לא שמה את זה בראש סדר העדיפויות ולא באמת רוצה לסיים את הסוגייה הזו. לכן אנחנו תקועים. יש המון מרחבי תנועה, כמו לחטוף את ילדי הבכירים".

"לחטוף את ילדי הבכירים יכול להשפיע?", שאל המגיש, ויחזקאלי השיב: "קודם כל ישראל לא יכולה להתנהג כמו ארגון טרור, אבל כל צעד זה על פי הנוסחה הידועה במזרח התיכון - לא משנה מה תעשה, השאלה איך תעשה אותו. אם אתה סוגר את רצועת עזה, מונע מהבכירים להסתובב, חוטף את ילדיהם, לא משנה מה, אם אתה עושה את זה באופן שבה ומבהיר להם 'יש לי פה קלפים חדשים', לדעתי זה עשוי להצליח".

משעל ביקש לחדד את הנושא, והידק את השאלה: "לחטוף את ילדי הבכירים יכול להוביל לעסקה?". יחזקאלי הדגיש כי "ישנם מצבים שאם אתה היית שם את ידך, והשאלה אם זה בסדר העדיפויות שלך להחזיר את כל החיים והחללים שיש שם, יש לך מרחב תנועה. זה עניין של האם לישראל יש אסטרטגיה. אם תהיה אסטרטגיה יהיה מטה, תהיה פעולה, סדר עדיפויות, אתה תראה שאפשר ללחוץ על חמאס בהרבה נקודות לחץ ועובדה, הוא לחוץ, הוא שחרר את הקלטת. חטיפת ילדי הבכירים זה קלף מעולה, אפשרי, כואב, אבל אין מישהו בישראל שיפעיל אותו".

עריכה: שני רומנו

20/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל
ניסים משעל  |  צילום: 103fm
Paris