ניסים משעל וטל שלו

חוק עוקף בג"ץ? "לא יהיה אפשרי"

פרופ' סוזי נבות על האפשרות להתגבר על החלטת שופטי בג"ץ באשר ליו"ר ש"ס אריה דרעי • הדגישה: "הייתי מופתעת אילו ביהמ"ש היה פוסק אחרת"


לאחר ההכרעה בבג"ץ דרעי ברוב של 10 שופטים לעומת אחד, שפסלה אותו מלהיות שר בממשלה הנוכחית, בש"ס דורשים כעת לחוקק חוק יסוד שיאפשר להתגבר על פסיקת בג"ץ. פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי וסגנית הנשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, התייחסה לדברים.

"זה לא רק נושא הסבירות", טענה. באשר לשאלה האם אכן ניתן לחוקק חוק שיעקוף את פסקת בג"ץ, אמרה: "אני מתקשה לראות בשלב זה. בית המשפט נתן פסק דין שמבוסס על רבדים שונים. חוק עוקף בג"ץ זו לא מילה גסה, אבל כאן זה לא יהיה אפשרי, כי יש גם את עילת הסבירות, וגם את עילת ההשתק שהיא עילה מיוחדת, שאני לא רואה איך ניתן לעקוף אותה. בנוסף, בחוות הדעת של הנשיאה חיות, יש התייחסות לעילה אחרת, עילה של המשקל שניתן לשיקולים".

לדבריה, "כשראש הממשלה מקבל החלטה, הוא צריך לעשות איזון בין שיקולים שונים. בין השיקול שהוא צריך את דרעי מבחינה פוליטית, לבין שיקולים נוספים". הסבירה: "המשמעות וההשפעה שיש על התדמית והמעמד של הממשלה, על עקרונות היסוד של ניקיון כפיים וטוהר המידות, אלה דברים חשובים, שאגב מזמן לא ראיתי בפסיקה הזו, ואיך אפשר לחוקק חוק יסוד שמטפל בזה? לכן, אני לא רואה אפשרות כזאת".

בהמשך, הסבירה: "האיומים והאקדחים ששמים על השולחן לא צריכים להשפיע על היושרה, ועל המקצועיות של השופטים. זה פסק דין שהתבקש לפי הפסיקה הקודמת, הדין הקודם, וכל ההלכות, לכן הייתי מופתעת אילו ביהמ"ש היה פוסק אחרת משום שיש חשש. אני לא רוצה בית משפט כזה. גם אם פסק הדין קשה, וגם אם יש לו השלכות, אני לא חושבת שניתן היה לעשות אחרת".

"יש קשר בין המשפט הזה לבין משפט נתניהו"

בהמשך נשאלה, האם מינוי דרעי ליו"ר הכנסת, יכול לקרות, והשיבה: "אני חושבת שהוא יכול לקרות. אני לא אמרתי מה ביהמ"ש יפסוק, משום שיש גם בתקנון הכנסת אפשרות שלא למנות אדם כזה. יו"ר הכנסת הוא אחד מחברי הכנסת, וביהמ"ש כבר פסק לפני הרבה שנים, שחבר כנסת הוא חבר כנסת, וברגע שהוא חבר כנסת - יכול להיות יו"ר ועדה. כאן הייתה התערבות בהחלטה של רה"מ, ומתבקש שאם דרעי ימונה לתפקיד יו"ר הכנסת, תהיה התערבות של הכנסת בהחלטה".

התייחסה להצעה לפנות ליו"ר וועדת הבחירות, שיקבע אם יש קלון: "זאת החלטת ביניים. אחד הרכיבים של התנהלות דרעי שלא היו תקינים, זו העובדה שבמקום לעשות את דרך המלך, ועם הרכבת הממשלה לפנות ליו"ר וועדת בחירות לראות אם יש קלון - אז נמנעו, עקפו את זה, ואמרו: 'אנחנו חזקים יותר, למה שנלך בדרך המלך אם אנחנו יכולים לשנות את החוק?'"

בסיום השיחה, הוסיפה: "יש קשר בין המשפט הזה לבין משפט נתניהו, לבין התיק של ה־11-0, אני בכל אופן רואה דמיון, משום שאז ביהמ"ש פה אחד נתן לנתניהו הכשר משפטי לכהן תחת כתב אישום, ופה יש לנו כמעט היפוכו של דבר, יש לנו שלילת ההכשר המשפטי של בית המשפט העליון בנסיבות האלו".

 

עריכה: ירדן חדד

19/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה דרעי
אריה דרעי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90/פאנל 'חדשות 13'
Paris