איריס קול

אופירה וברקו: בית ספר לאותנטיות?

כתב התרבות עמית סלונים ('וואלה') ביקש להסביר מדוע בעיניו אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' הם עיתונאים אמיצים: "בהחלט זה נראה שהם מדברים מדם ליבם"


כתב התרבות עמית סלונים ('וואלה') פרסם כתבה שבה טען כי "לא חייבים להסכים על התוכן או הצורה, אבל אין בישראל עיתונאים אמיצים כמו אופירה וברקוביץ'". בשיחה עם איריס קול ב־103fm, הסביר סלונים מדוע מצא לנכון לשבח את שני מגישי הטלוויזיה.

"אני אשווה אותם לאנשים שעובדים איתם באותו ערוץ", ציין, והסביר: "אם צופים במהדורות שמתחילות בשלוש בצהריים ונמשכות עד תשע וחצי בערב אז רואים קו מאוד ברור. יבואו אנשים יגידו שהם שמאלנים ויש אחד שהוא ימני אבל זה לא נכון. הנכון הוא שהם פשוט מנסים להעביר את הזמן. תחשבי שהתוכנית שלך הייתה משלוש עד תשע וחצי בערב, לא היה לך זמן להתחיל לבדוק כל מי שעולה לך לשידור, כל מי שאומר משהו, כל עובדה שצריך להגיד". 

עוד הסביר: "בסופו של דבר אם תסתכלי את תראי שיש את אותם פרשנים שחוזרים בארבע, חמש, שמונה, כי בסופו של דבר זאת הסיבה שזה קורה. הסיבה שהם שם היא לאו דווקא כי הם הפרשנים הכי חכמים או הכי מבינים, אלא כי הם הכי מביאים רייטינג. שזה מה שקורה, זו טלוויזיה מסחרית בסופו של דבר וזה יותר בידור מאשר חדשות בסוף. זה לא שאני אומר עכשיו שאופירה וברקוביץ' הם עיתונאים יותר טובים, אני לא יודע אם אני יכול לכנות אותם בכלל עיתונאים. אבל בגלל זה, דווקא ההפרדה פה היא מאוד מעניינת. אנחנו התרגלנו שעיתונאים זה משהו מעונב, עם ג'קטים ומדברים ברהיטות ובנימוס".

"היו של ספורט ולאט לאט נכנסו גם לאקטואליה". צילום: פלאש90

"זה שמחרימים אותם אומר כמה הם משפיעים". אופירה אסייג ואייל ברקוביץ'. צילום: פלאש90

המגישה תהתה כיצד סלונים מגדיר את זוג המגישים המרעישים של הטלוויזיה הישראלית: "הייתה להם תוכנית רדיו שמדברת על ספורט, שזה הפורטה שלהם עד היום, בכל זאת אייל ברקוביץ' כדורגלן על והיא הגיעה מעולם תקשורת הספורט. זה הגיע עם קהל, מזה שהיו עולים לדבר איתם והיו ריבים. כמו שהיה פעם 'פופוליטיקה' בפריים טיים בערוץ 1, היו פשוט באים פוליטיקאים וצועקים ומקללים ואז היה שיר. אז ככה אופירה וברקוביץ היו של ספורט ולאט לאט הם נכנסו גם לאקטואליה, ברגע שקשת נתנו להם את המשבצת שלהם. אני לא חושב שאבי ניר, שנתן להם את המשבצת ביום שישי בין שש לשמונה, חשב שזה יהפוך להיות מה שהוא היום. זה שמחרימים אותם אומר כמה הם משפיעים, אתה לא מחרים משהו שהוא לא חשוב".

"הם שואלים שאלות שהקהל בבית גם רוצה לשאול, זה הרבה פעמים מה שחסר במהדורות"

בהמשך, הבהיר: "זה שבא שר התקשורת והדבר הראשון שהוא אומר בתפקיד שלו זה 'אני אעשה רפורמה והדבר הראשון שאני אעשה זה שלא יהיה אופירה וברקו', זה דבר מופרע אבל זה מה שהוא אמר. הוא אמר שהם ישלמו מחיר אם הם ימשיכו את החרפה האינטלקטואלית שנקראת אופירה וברקוביץ'. עצם זה אומר כמה הם חשובים, כמה הם מפריעים להם".

לבסוף, סיכם: "אם זאת הצגה אז הם שחקנים מאוד טובים, אז הוא שחקן תיאטרון כמו שהוא היה שחקן כדורגל. בהחלט מדבר מדם ליבו. אני יכול להגיד שאני אישית לא חובב גדול של הג'אנר, אני לא יודע מאיפה זה באמת הגיע, זה התחיל מאיזו תוכנית רדיו שהפכה להיות מפלצת. אבל עצם זה שזה שיחות לא ברמות הכי גבוהות שיש ואפילו אני מדבר על העברית. הדיונים הם לא עמוקים, זה בעיקר אנשים שמדברים מהלב שזה נחמד וזה אוטנטי. הם שואלים שאלות שהקהל בבית גם רוצה לשאול, זה הרבה פעמים מה שחסר במהדורות. אתה לא מסיים ראיון של ברקוביץ' עם מישהו ושואל 'רגע, אבל למה הוא לא אמר ככה וככה'".

עריכה: נויה חסון

22/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אופירה וברקוביץ'
אופירה וברקוביץ'  |  צילום מסך קשת 12
Paris