אשת הסיפורים

הסופרת עדנה בוכמן התארחה באולפן של ורדה עם הספר החדש שלה 'מותר לך' • יחד הן שוחחו על הסיפורים הקצרים שחושפים, בדידות, עצב, שמחה והתרגשות


כמדי שבוע, ורדה רזיאל ז'קונט אירחה באולפן את האנשים המסקרנים ביותר עם הסיפורים המעניינים ביותר. הפעם, הסופרת עדנה בוכמן הגיעה עם הספר החדש שלה 'מותר לך', המלא בסיפורים קצרים ממסע חייה של אישה אחת. יחד, השתיים סקרו את אוסף הסיפורים העצובים והמשעשעים, המתארים סיטואציות מרגשות מחייה. 

"זה בהחלט סיפור על אהבה", פתחה עדנה את השיחה בהסבר על הסיפור הקצר הראשון בספר, והוסיפה: "זה סיפור על אישה שהיא די לבד והיא מחליטה באותו ערב להתלבש, להתייפייף. היא פותחת את הארון וכמו כל אותן נשים יש לה רק שמלות שחורות בארון, היא מתלבשת ומתייפייפת ולמזלה יושב לידה בכיסא גבר שהוא לרוחה וגם הוא שמנמן". 

עוד הסבירה את משמעות הסיפור: "מותר לך להפר את האיסורים. הסיפור הוא על אישה בוגרת שהולכת לקונצרט ומותר לה, לראשונה בחייה, להפר את האיסורים שמהדהדים בראשה. היא שמנמנה ואמא שלה לא הרשתה לה כל חייה לאכול נשנושים. פתאום יושב לידה גבר שמנמן ומציע לה בייגלה והיא אומרת לו שאסור לה, היא שומעת את קולה של האם, הוא אומר לה 'תאכלי, תיהני מהחיים' והיא הולכת בעקבותיו ונהנית, מותר לך, מותר לך". 

בהמשך, דנו השתיים על סיפורים נוספים ומשמעותם מהספר המיוחד. אחד מהסיפורים שמאוד הצחיק את ורדה - 'החתולים נשארים אצלי', בו מסופר על החתולות שמחה והדסה, הנמצאות בביתו של אדם שהיה רווק במשך שנים ארוכות ויום אחד מגיעה לחייו אישה. מה יעלה בגורלן של החתלתולות? בוכמן חשפה את סוף הסיפור כי הסיפור נגמר בנטישה ממקום לא צפוי.

בנוסף לכך, סיפרה מעיין על ההשראה לשלל הסיפורים הכתובים בספר: "אני כותבת משנת 2000, אבל אני נצרתי בראש הרבה זיכרונות, עבדתי מגיל צעיר וזה הכול נרשם באיזשהו מקום. זה מהמספרה, מהמכולת ואצל הירקן, אני רואה דברים, אני רושמת על פתקה קטנה ומשם הכול זורם. אני כותבת בעיקר על הלבד. אני כותבת על הלבד הריק, על זוגיות שהיא ריקה ואחר כך שהיא מתמלאת, בעזרת אחרים, בעזרת הסביבה. הכתיבה היא באמת כתיבה אירונית, אני קוראת לזה כתיבה אורבנית, כל מה שאני רואה מסביבי".

לאחר מכן, ורדה ועדנה התייחסו לסיפור האהוב על הסופרת - הסיפור על יום ההולדת של סבתא אביבה. הסיפור מתאר את סבתא אביבה שהחליטה להזמין לעצמה פרחים לכבוד יום הולדתה ולספר שמישהו אחר שלח לה, אך פרחים נוספים מגיעים בתאריך הלא נכון. ילדיה הביאו לה את הפרחים, הם באו להגיד לה שהם מקדימים לה את היום הולדת כי הם נוסעים לפריז, אך לא איתה, היא נשארת לבד. "הם עוזבים אותה והיא חולמת שהיא איתם, היא פותחת את הטלוויזיה וצופה בסדרה שנקראת 'בודדה בחלל' ובזה זה נגמר", סיפרה בוכמן.

עוד הן שוחחו על הסיפור של מתן ואימא שלו - 'תמיד ביחד'. "הם בעצם זוג, האמא והבן הם זוג, הם גרים יחד", סיפרה הסופרת, והמשיכה: "האמא מבשלת, מכבסת, מגהצת, הבית נקי, הוא בא והכול מוכן. הוא לא צריך עוד אישה לידו, יש חברה בחוץ, הוא לא צריך להביא אותה הביתה. זה נוח מאוד". אך מה קרה כאשר מתן רצה לעבור לגור עם בן הזוג יעל ועזב את בית אימו?

לבסוף, סיכמה את תהליך עבודתה על הספר, בו ליקטה סיפורים רבים, חלקם רחוקים מאוד מאורח חייה וחלקם קרובים יותר: "הסיפורים נגמרים טוב בדרך כלל, אבל עם חומר למחשבה. מותר לך ליהנות מהחיים ולחיות את הרגע, את יכולה לאכול עוד חתיכת שוקולד, מה קרה?"

24/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris