רון קופמן ואריה אלדד

"ידם של חמאס וג'יהאד על העליונה"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הלילה המתוח בדרום הארץ לאחר ההישג הביטחוני בג'נין: "הרמדאן יתודלק בהסתה ואלימות, ישראל מאפשרת לטרור להרים ראש"


במהלך הלילה נורו 6 רקטות לעבר ישראל לאחר זמן לא מבוטל של שקט יחסי מאזעקות צבע אדום, זאת בעקבות פעילות כוחות צה"ל, ימ"מ ומג"ב במחנה הפליטים ג'נין אתמול (ה') באור יום. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

בפתח השיחה טען יחזקאלי כי "הפלסטינים יצרו פה סוג של משוואה, ככל שהם יחליטו מעבר לרף מסויים של הרוגים, ברגע שהם יחליטו שמשהו שקורה בג'נין תהיה נקמה בעזה הם עושים את זה וישראל מכילה את זה. כל אחד מרוויח פה משהו בנוסחה. ישראל הרוויחה בזה שהיא יצרה סוג של הרתעה שהיא כננס לג'נין ב־8 בבוקר לחסל מבוקשים ומצד שני הפלסטינים בעזה מסתכלים על זה בעיקרון הסבלנות לאורך זמן. הם יצרו משוואה שאתה פעם הבאה תפחד לעשות מהלכים בג'נין כי אתה תדאג ממה שקורה ברצועת עזה. גם אם הם ירו ואתה תקפת מבנים ריקים בסופו של דבר ידם על העליונה".

לאור אמירותיו ביקש משעל לחדד ותהה: "ידם של הג'יהאד על העליונה?". הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' אישר את דבריו: "ידם של חמאס וג'יהאד על העליונה, כי אתה בפעם הבאה תפחד לחסל בג'נין. אתה רואה את זה בעיניים מערביות שעכשיו יהיה שקט, הרווחת את הסיכול של אתמול. הם רואים את זה בכך שבפעם הבאה, בתנאי הפתיחה של הסבב הבא אתה כבר תיזהר לעשות את זה בג'נין. תראה את הוראות הפתיחה באש של החיילים, אם יזהרו לא להגיע לכזו תקרית ישראל תיסוג מכזה תקדים והחמאס וג'יהאד האסלאמי ימצבו את זה כנקודה הרתעתית".

"יש כבר הלהטה על הסיפור של הרמדאן"

בנוסף, הבהיר כי "הג'יהאד מצד אחד לא פראייר, הוא לא יבליג. שים לב שאתמול אחרי החיסול מיד ישראל נתנה את ההודעה 'פנינו לא להסלמה'. הם כבר הזמינו את התגובה של הג'יהאד, הג'יהאד ירה, יצא כמגינם של הפלסטינים בג'נין. מדוע? כי אתה בעצם אפשרת את זה. זה מה שאני אומר על העניין הזה. עכשיו בוא נראה איך נפעל במחנה הפליטים ג'נין. לא פעם הייתי שם ונשארתי שם לילות, אנחנו מדברים על המקום הזה שהוא בשיאו כרגע. ג'יהאד מצליח להזרים כסף ונשק למבוקשים שם. הרשות הפלסטינית וודאי לא נכנסת לשם וישראל צריכה לשבור את הראש עם קבוצות של מחבלים שגדלות כל הזמן".

באשר לדריכות וההיערכות לקראת הרמדאן, הדגיש יחזקאלי: "יש כבר הלהטה על הסיפור של הרמדאן. בכלל כל הרמדאן בשנים האחרונות מצד חמאס ממותג כחודש הג'יהאד כלפי ישראל. גם לבדוק את הממשלה החדשה ואת השר בן גביר. אני לא מאלה שמחפש סיבה ותוצאה, אני לא חשוב שבגלל שצה"ל נכנס לג'נין תהיה הסלמה, הסלמה היא תמיד קיימת, תוצאה של אפשור. ישראל באופן שבה היא מטפלת בסוגיה מאפשרת לטרור להרים ראש, לכן לא צריך סיבה".

"אני חושב שהרמדאן הזה יתודלק בהרבה הסתה וכל מי שרוצה להסלים ברמדאן הזה ינצל את ההזדמנות. לא סתם השר לביטחון פנים אומר אנחנו לפני שומר חומות 2. מה היה שנה שעברה? ערביי ישראל הודלקו על ידי חמאס. אותה הסתה קיימת לקראת הרמדאן הנוכחי", סיכם.

עריכה: שני רומנו

27/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris